Impozit profit sau micro?

Mesaj
Autor
stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Impozit profit sau micro?

#1 Mesaj de stefanm86 »

Buna seara,
O societate care a fost prima data microintreprindere, a trecut la impozit pe profit avand cod CAEN care o incadra la art 112 ̂ 2 alin 6.
Din cate stiu, poti redeveni microintreprindere, chiar daca ai mai fost candva.
La sfarsitul lui Decembrie 2013 si-a modificat codul CAEN in unul care nu mai o incadra la art 112 ̂ 2 alin 6; in 2014, desi in 2013 a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 65.000 euro, a ramas la impozit pe profit deoarece a avut in anul 2013 venituri din consultanta care au depasit 20% din veniturile totale.
Intrebare: in anul 2015 va redeveni microintreprindere daca veniturile nu au depasit echivalentul in lei a 65.000 euro si nu mai inregistreaza venituri din consultanta care depasesc 20% din veniturile totale ? sau, avand deja vectorul fiscal pe impozit pe profit, ramane la impozit pe profit?
Va rog, ma puteti ajuta cu o opinie?
Va multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Impozit profit sau micro?

#2 Mesaj de cernatv »

Da, va trece din nou la impozit pe micro.
Nu vad care e relevanta CAEN-ului si de ce l-a schimbat. Important e ce fel de venituri realizezi, nu care e codul principal.

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: Impozit profit sau micro?

#3 Mesaj de stefanm86 »

Da, veniturile conteaza; nu m-am exprimat corect… :oops: aveam in gand ca veniturile realizate de societate sunt din activitati aferente codului principal.
Multumesc! :)

Scrie răspuns