achizitie extracomunitara

Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

achizitie extracomunitara

#1 Mesaj de pomparaus »

- Buna dimineata!
In decembrie am platit un avans pentru achizitie piese schimb utilaj din Florida, urmand sa soseasca in ianuarie in vama.
Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila si deasemenea as dori sa stiu la ce rand se inregistreaza TVA-ul in declaratia 300 (avand in vedere ca il platesc in vama 4426=5121).
- Multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

achizitie extracomunitara

#2 Mesaj de pomparaus »

- Buna dimineata!
In decembrie am platit un avans pentru achizitie piese schimb utilaj din Florida, urmand sa soseasca in ianuarie in vama.
Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila si deasemenea as dori sa stiu la ce rand se inregistreaza TVA-ul in declaratia 300 (avand in vedere ca il platesc in vama 4426=5121).
- Multumesc anticipat!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: achizitie extracomunitara

#3 Mesaj de apetrem »

Avans furnizor: 419=401, 401=5124
Plata in vama: 462=5121
In decont se va inregistra doar la momentul importului, cand va fi 4426=462.
Marian Apetre

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: achizitie extracomunitara

#4 Mesaj de apetrem »

Este suficienta o singura postare.
Marian Apetre

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: achizitie extracomunitara

#5 Mesaj de pomparaus »

- Multumesc mult pentru monografie!
Dar, ceea ce ma intereseaza cel mai tare este unde se inregistraza TVA-ul deductibil aferent facturii de import Florida (randul/randuri) in declaratia 300, pentru ca ceea ce gasesc pe forum mai mult ma zapaceste, decat sa ma edifice.
Eu consider ca se inregistraza ca taxare inversa 4426=4427 si se inregistreaza la randul 20 cat si la randul 7. Este corect?
Multumesc!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: achizitie extracomunitara

#6 Mesaj de apetrem »

Nu se inregistreaza nicaieri, nu este nimic de dedus.
Marian Apetre

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

tva import UE

#7 Mesaj de pomparaus »

- Nu sunt convinsa : totusi e un TVA 4426 pe care il achit e adevarat, dar nu trebuie sa apara in decontul de TVA?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva import UE

#8 Mesaj de balazse »

N-ar fi mai normal daca ai utiliza butonul "raspunde" si nu "topic nou" pentru a continua o discutie?
In topic-ul de aici http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=29230 ai mentionat de "achizitie extracomunitara", ca urmare este vorba de un import si nu de o achizitie intracomunitara unde sa aplici taxarea inversa (4426=4427).
Din pacate nu stiu la ce rand ar trebui sa apara achizitia in cauza, dar poate un alt utilizator iti va raspunde.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie extracomunitara

#9 Mesaj de tomac »

pomparaus folosiți butonul "Răspunde" că de aia e pus acolo. Topic nou înseamnă să deschideți un subiect nou, nu să postați răspunsuri la cele deja existente.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: achizitie extracomunitara

#10 Mesaj de pomparaus »

- Buna dimineata!
Chiar nimeni nu a efectuat achizitii extracomunitare?
Va rog, am nevoie de un raspuns la intrebarea: la ce rand se inregistreaza TVA-ul 4426 in decontul de TVA (declaratia 300) aferent facturii de achizitie din import SUA, pe care il achit in vama ?
- Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitie extracomunitara

#11 Mesaj de balazse »

Asa cum face si programul dupa validarea documentului, la rd.22, adica la inregistrarea facturii pe baza DVI-ului.
Sau cum scrie in la formularul D.300 (https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/f ... 0_1790.pdf):
Rândul 22 ‐ se înscriu informațiile din jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare şi taxa pe valoarea adăugată deductibilă aferentă achizițiilor din țară de bunuri şi servicii taxabile cu cota de 24%, altele decât cele înscrise la rd.25, precum şi baza de impozitare şi taxa aferentă importurilor care nu se încadrează în prevederile art.157 alin.(4) şi (5) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea intervine în perioada de raportare.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: achizitie extracomunitara

#12 Mesaj de apetrem »

Dvi-ul va fi in ianuarie, deci nu are nimic de trecut in 4426 si nici in D300 pe decembrie.
Trebuie inteles faptul ca suma platita catre vama in decembrie nu este TVA, ci doar un avans, o garantie, totalizand tva, comision vamal, taxe vamale, etc.
De aia am indicat, pentru plata in vama nota: 462=5121
Abia la momentul importului, prin DVI se va individualiza taxa si se va integistra TVA 4426=462 si se va trece in decont.
Marian Apetre

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: achizitie extracomunitara

#13 Mesaj de pomparaus »

- Domnilor, inregistrarile contabile stiu sa le fac aferente achizitiei, in decembrie am achitat avans pe care l-am inregistrat prin nota contabila 471=5124 (partial dayment invoice). In ianuarie vor sosi piesele in vama insotite de factura si stiu sigur ca TVA-ul aferent facturii adica 4426 se plateste in vama. Intrebarea mea era urmatoarea: in decontul de TVA aferent lunii ianuarie la ce rand din declaratie se trece acest TVA?! Cineva zice la randul 22, altcineva imi confirma ca se trece atat la randul 7 cat si la randul 20 asa cum am zis si eu. Eu cautam pe cineva care chiar a facut achizitie extracomunitara si stie sigur despre ce este vorba.
Inregistrarea sugerata 419=5121 este total eronata (eventual era 409=5121 daca aveam factura de avans) - si atunci ce incredere sa am in sugestiile primite pe acest forum? De cand sunt abonat SAGA e prima data cand intru pe acest forum si de aceea am comis anumite erori de utilizare a "butoanelor" - multumesc celor care m-au sfatuit ce trebuie sa fac.
- O zi buna va doresc tuturor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie extracomunitara

#14 Mesaj de tomac »

La rd.22. E o achiziție pentru care se deduce TVA. La rd.7 și 22 s-ar înregistra în cazul taxării inverse ceea ce în cazul importurilor de bunuri iese din discuție.
Înregistrați importul corect în SAGA și datele se vor completa corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: achizitie extracomunitara

#15 Mesaj de pomparaus »

- Multumesc mult!

http://infotva.manager.ro/articole/stud ... -8063.html

Aici gasiti ceva referitor la achizitii extracomunitare de unde reiese ca TVA-ul achitat in vama (din tari non UE) se trece la randul 7 si 20

Scrie răspuns