saga pentru asociatii de proprietari

Mesaj
Autor
amarieic160
Mesaje: 195
Membru din: Lun Oct 23, 2006 12:00 am

saga pentru asociatii de proprietari

#1 Mesaj de amarieic160 »

salut, as vrea sa intreb administratorul de ce nu face un program de administratia a contabilitatii asociatiilor de proprietari.
cererea e mare si cu siguranta s-ar castiga multe contracte.
multumesc.

prunutag853
Mesaje: 106
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

asociatii de proprietari

#2 Mesaj de prunutag853 »

cum se inchid conturile de venituri si cheltuieli pt asociatiile de proprietari?

amarieic160
Mesaje: 195
Membru din: Lun Oct 23, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de amarieic160 »

exista un ordin 2329 din 2001 care reglementeaza activitatea contabila a unei asociatii de proprietari, oricum veniturile sunt neimpozitabile in masura in care cuantumul lor se foloseste la imbunatatirea spatiului comun, iar cheltuielile se recupereaza din listele de intretinere, daca sunt curente.
daca sunt de investitii, se repartizeaza pe cota parte indiviza.
veniturile si cheltuielile se inchid in acceptiunea ta, ca un paralelism intre contab in partida dubla si cea simpla, doar in cazul in care asociatia are venituri de sine statatoare pe care nu le foloseste in interesul asociatiei, si doreste sa-si mareasca patrimoniul.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: saga pentru asociatii de proprietari

#4 Mesaj de csedoa »

amarieic160 scrie:salut, as vrea sa intreb administratorul de ce nu face un program de administratia a contabilitatii asociatiilor de proprietari.
cererea e mare si cu siguranta s-ar castiga multe contracte.
multumesc.
Exista SAGA PS dar trebuie imbunatatit. Am discutat acum ceva vreme ... anul trecut cred, pentru a se introduce si alte rapoarte pt. asociatii rugamintea celor de la SAGA a fost sa trimit un email cu detalii dar cum timpul si nebunia care a urmat cu schimbarile legislative nu mi-a mai permis a ramas in faza de proiect. Daca voi aveti timp mai mult luati legatura prin email direct cu firma si poate avem surpriza sa se aduca imbunatatiri la program destinate Asociatiilor inclusin acele calcule la intretinere etc
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Scrie răspuns