Speta TVA: 2 CIF-uri

Mesaj
Autor
gruberv
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 04, 2007 1:00 am

Speta TVA: 2 CIF-uri

#1 Mesaj de gruberv »

Salut; am urmatoarea speta: CIF ptr. primire servicii intracomunitare la o soc. neplatitoare de TVA - soc.plateste TVA-ul aferent serviciilor primite; ulterior, soc.se inregistreaza in scopuri de TVA in tara, avand astfel 2 CIF-uri de TVA. Situatie concreta: in luna avem documente nationale pe CIF-ul " de Romania" si documente pe CIF-ul intracomunitar. Opinia mea este ca TVA-ul intracomunitar trebuie platit, cu depunerea 301,390, etc, iar ptr.op.nationale - cele obisnuite..300,394.
Ptr.operatiile intracomunitare, ca si inregistrari, daca pun taxare inversa nu este corect nefiind folosit CIF-ul "de Romania"; daca pun factura, apare pe deductibil, ceea ce iar nu il vad corect...
Rog opinii referitoare la modul de inregistrare ptr. reflectarea corecta a operatiilor. Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#2 Mesaj de eugen01 »

1.
tomac scrie: Efectuați verificarea codului în VIES. .........., verificarea VIES funcționează și din program dacă:
- în configurare societăți e bifat "Cu operații în valută"
- furnizorul e creat corect - la cod fiscal, fără codul țării în față acesta trebuind să fie setat la cod țară
D390 se depune până în 25 a lunii următoare de câțiva ani deja. Termenul de 15 e depășit.
Pentru a vă apărea corect în D390 un AIC:
- se operează prin intrări-valută
- furnizorul trebuie să fie creat corect
- intrarea să fie cu taxare inversă, dacă e cazul
- în partea de detalii cota de TVA de 24% și suma TVA trebuie să fie completate.
2.
tomac scrie:Programul pune bine referința și completează corect și decontul de TVA, dacă facturile sunt operate corect.
Astfel:
- indiferent că emiteți facturi cu taxare inversă sau sunteți cumpărător, introduceți "T" la coloana tip
- dacă livrați bunuri supuse măsurilor de simplificare, la facturile de livrare cota de TVA va fi zero și coloana TVA va conține valoarea zero
- dacă primiți facturi cu taxare inversă, la operarea lor, veți completa cota de TVA (24%) în partea de detalii, la valoare veți înscrie valoarea de pe factură, însă coloana total va conține și TVA, iar coloana TVA va conține TVA calculat la valoarea facturii.

gruberv
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 04, 2007 1:00 am

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#3 Mesaj de gruberv »

Multumesc ptr.trimiteri, dar tot nu m-au lamurit :( . Reiau situatia: exista 2 CIF-uri ptr.soc.achizitoare; unul doar ptr.achizitie servicii intracomunitare pe care il introduc in campul dedicat din decontul 301 si un CIF ptr.TVA Romania, obtinut ulterior primului (care nu este in ROI, nu il folosesc ptr. AIC). In momentul introducerii intrarii in valuta, programul face taxare inversa(conform operarii mele) si il duce in D300 pe CIF-ul de TVA Romania, situatie care nu cred ca este corecta. Aici solicitam opinii, avand in vedere existenta celor 2 CIF-uri.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#4 Mesaj de apetrem »

În opinia mea, existenţa a două coduri de tva este o anomalie:
Primul cod de tva a fost obţinut în baza art. 153^1 lit. c) prevedere care se aplică persoanei impozabile "care nu este înregistrată şi nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153"

Al doilea cod de tva a fost obţinut tocmai în baza art.153, moment în care primul cod trebuia anulat conform art.153^1 lit. 9):
"(9) Organele fiscale competente vor anula înregistrarea unei persoane, conform prezentului articol, din oficiu sau, după caz, la cerere, în următoarele situații:
a) persoana respectivă este înregistrată în scopuri de TVA, conform art. 153"


Conform primului cod de tva, trebuie să plătesc tva aferent serviciilor primite, in baza decontului 301.
Conform celuilat cod de tva, trebuie să deduc tva aferent serviciilor primite, prin taxare inversă, în baza decontului 300.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#5 Mesaj de balazse »

Pentru GruberV
Cum adica un cod fiscal pentru achizitie intracomunitara de servicii? Poate mai degraba pentru prestarea de serviciu, nu?

Pentru ApetreM
Daca sunt o unitate care nu este inregistrata in scopuri de TVA, dar exista un furnizor din UE care este inregistrata in scopuri de TVA (ROI) in acest caz furnizorul nu ar trebui sa imi factureze cu TVA?
De ce trebuie sa platesc TVA daca mi s-a prestat un serviciu?

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#6 Mesaj de licav804 »

Nu se poate achizitiona sau presta un serviciu in UE fara sa te inregistrezi, inainte de a efectua operatiunea, in ROI iar ca sa te inregistrezi in ROI trebuie sa fi inregistrat in scopuri de TVA pt operatiunile IC.
Urmare, furnizorul te va identifica in Vies, va considera operatiunea ca fiind LIC iar beneficiarul (neputand sa aplice taxarea inversa) va calcula, declara in decontul special si plati TVA aferent AIC asemenea unei achizitii de servicii din state nonUE.

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#7 Mesaj de licav804 »

Pe de alta parte, din experienta, nu te inregistreaza in scopuri de taxa in baza art 153 fara sa soliciti anularea CIF-ului primit anterior pentru operatiuni IC. Am facut eforturi mari sa putem obtine in timp rezonabil, fara sa fie afectata activitatea IC, anularea CIF pentru operatiuni IC, inregistrarea in scopuri de taxa in baza art. 153 si apoi inregistrarea in ROI.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#8 Mesaj de eugen01 »

Nu am fost atent la intrebare.Apetrem si licav au sesizat corect.
balazse>
tomac scrie:Un mic ghid pentru a determina dacă serviciile se declară în VIES și dacă ocul prestării este în RO sau în alt stat membru. Se aplică același principiu ca la bunuri, sistemul celor 5 întrebări. La bunuri întrebările la care trebuie răspuns sunt:
1.Operaţiunea este efectuată de către o persoană impozabilă? (art.127)
2.Operaţiunea este în sfera de aplicare a TVA? (art.128-131)
3.Care este locul operaţiunii? (art.132)
4.Operaţiunea este scutită? (art.141-144)
5.Cine este persoana obligată la plata TVA ?
.....................
5. Am primit un serviciu intracomunitar?
Răspuns: Serviciul este intracomunitar dacă l-am primit de la un prestator stabilit în alt stat membru. (situaţia a doua de la pasul 4)

Am răspuns DA: merg mai departe la pasul 6
Am răspuns NU: mă opresc din algoritm. În acest caz nu declar serviciile în recapitulativă.

6. Este, serviciul intracomunitar primit, scutit?
Dacă respectivul serviciu este scutit conform Codului fiscal, atunci îl consider scutit.
Am răspuns DA: mă opresc din algoritm. În acest caz nu declar serviciile în recapitulativă.
Am răspuns NU: Serviciul respectiv se declară în recapitulativă cu codul S şi în decont în rândurile 7.1. şi 19.1

ATENȚIE MARE! Dacă eu, beneficiarul, sunt o persoană impozabilă neînregistrată în scop de TVA în România, am obligaţia de a mă înregistra cu art.153^1 pentru servicii primite, de a colecta TVA şi de a depune recapitulativa şi decontul special de TVA.
Dacă nu îmi îndeplinesc obligaţia de înregistrare este foarte posibil ca prestatorul să mă considere persoană neimpozabilă şi, probabil, să-mi factureze cu TVA din statul său. În această situaţie eu am în continuare obligaţia de plată a TVA şi de depunere de recapitulativă şi decont în România.
Sursa:
GhidServicii
Ultima oară modificat Mar Feb 10, 2015 10:39 am de către eugen01, modificat 1 dată în total.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#9 Mesaj de apetrem »

Pentru balazse
Furnizorul din UE nu a facturat cu TVA pentru că i s-a furnizat primul cod de tva, cel vizibil in VIES, cod obtinut in baza 153^1, la înregistrare doar pentru primire de servicii.
Toti cei înregistraţi in baza 153^1 trebuie sa platească tva.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#10 Mesaj de balazse »

Multumesc pentru lamuriri. :oops:

gruberv
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 04, 2007 1:00 am

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#11 Mesaj de gruberv »

Multumesc <apetrem> si celorlalti colegi; o sa ajung la ANAF ptr. anularea CIF-ului ptr. ach.serv.IC si sa vad cum inchid situatia curenta cand am ambele coduri valabile :mrgreen: ; Seara buna!

dochital818
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#12 Mesaj de dochital818 »

Factura o primesti de la furnizorul de servicii fara tva.
Inregistrezi factura cu CIF pentru TVA servicii intracomunicare.
Declari in luna in care ai facturi de servicii in 390 si 301
Achiti TVA-ul declarat in 301.

teodorescuv426
Mesaje: 28
Membru din: Mar Apr 28, 2009 12:00 am

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#13 Mesaj de teodorescuv426 »

Cand fac op-ul pentru tva , ce coduri trec? Cel al firmei de la inregistrare sau pe cel pentru TVA intrcomunitar ?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Speta TVA: 2 CIF-uri

#14 Mesaj de apetrem »

CIF-ul cu care sa depus declaratia.
Marian Apetre

Scrie răspuns