obligativitate casa marcat

Mesaj
Autor
grigored64
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 17, 2011 12:29 am

obligativitate casa marcat

#1 Mesaj de grigored64 »

Buna ziua,

O soc comerciala, productie mobilier trebuie sa detina casa de marcat sau poate sa factureze si sa faca chitante pt produsele vandute catre personae fizice sau societati comerciale?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: obligativitate casa marcat

#2 Mesaj de septimiuv »

Trebuie casă de marcat.

postoacac921
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 03, 2007 12:00 am

Re: obligativitate casa marcat

#3 Mesaj de postoacac921 »

dar un srl care presteaza consultanta pentru afaceri si ocazional organizeaza si cursuri , un curs la 3-4 ani cu valoarea totala incasata de la persoane fizice 9000 lei are nevoie de casa de marcat ? stiam ca exista legea care stipuleaza ca daca incasezi ocazional numerar si cu valoarea sub 10000 lei nu trebuie casa de marcat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obligativitate casa marcat

#4 Mesaj de tomac »

Da, are nevoie. Legea nu vorbește de încasări ocazionale. Aia cu ocazionale se referă la altceva. Și în nici un caz nu există vreun plafon.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: obligativitate casa marcat

#5 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
societate nou infiintata se ocupa cu amenajarea curtilor, gradinilor....are obilgatia sa detina casa de marcat?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obligativitate casa marcat

#6 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: obligativitate casa marcat

#7 Mesaj de costachet982 »

De ce nu? ca doar presteaza catre pers fizice!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: obligativitate casa marcat

#8 Mesaj de roncovf »

Pentru ca exista si exceptii.
Efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte - asta este una din ele.

susanua
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 25, 2019 2:14 pm

Re: obligativitate casa marcat

#9 Mesaj de susanua »

Buna ziua,
Suntem o persoana juridica cu CAEN 4669 cu comercializare de sisteme de rafturi metalice cate persoane juridice si cateodata catre persoane fizice. De obicei de achita prin ordin de plata, si foarte rar in numerar pe baza de chitanta, valori mici. Am inteles ca ar fi obligatorie incepand cu acest an utilizarea unei case de marcat in oricare din aceste situatii? Inclusiv la plata prin OP de catre persoane fizice? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obligativitate casa marcat

#10 Mesaj de tomac »

Nu. La plata cu OP nu se emite bon de casă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

susanua
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 25, 2019 2:14 pm

Re: obligativitate casa marcat

#11 Mesaj de susanua »

tomac scrie: Mar Iul 21, 2020 7:27 pm Nu. La plata cu OP nu se emite bon de casă.
Multumim pentru raspuns, asa stiam si noi. Contabila noastra insista cu achizitionarea unei case de marcat din cauza vanzarii catre populatie, indiferent de modula de plata a facturilor emise, pe motiv ca avem codul CAEN 4669 - comert cu ridicata, si vanzarea catre populatie ar fi comert cu amanuntul, ceea ce ne obliga sa avem casa de marcat. Ati mai intalnit asa ceva? Exista un cadru legal care sa spuna clar ce avem de facut?

Multumim.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obligativitate casa marcat

#12 Mesaj de tomac »

OUG 28/1999, art.1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parțial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum și a prestărilor de servicii efectuate direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Aici nu intră cei care încasează prin virament bancar.
Substitutele de numerar sunt conform normelor de aplicare pentru art.1
(2) În sensul art. 1 alin. (1) din ordonanța de urgență sunt considerate substitute de numerar bonurile de valoare acordate potrivit legii, de tipul tichetelor de masă, voucherelor de vacanță, tichetelor cadou și tichetelor de creșă, tichetelor sociale, tichetului Rabla și altele asemenea.
Așdar - dacă se încasează numerar, cu card sau cu vouchere, tichete, bonuri cu valoare fixă sunt obligat la a utiliza casa de marcat. Dacă la încasare nu folosesc aceste modalități, NU sunt obligat la o utiliza.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

susanua
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 25, 2019 2:14 pm

Re: obligativitate casa marcat

#13 Mesaj de susanua »

tomac scrie: Lun Iul 27, 2020 3:25 pm OUG 28/1999, art.1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parțial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum și a prestărilor de servicii efectuate direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Aici nu intră cei care încasează prin virament bancar.
Substitutele de numerar sunt conform normelor de aplicare pentru art.1
(2) În sensul art. 1 alin. (1) din ordonanța de urgență sunt considerate substitute de numerar bonurile de valoare acordate potrivit legii, de tipul tichetelor de masă, voucherelor de vacanță, tichetelor cadou și tichetelor de creșă, tichetelor sociale, tichetului Rabla și altele asemenea.
Așdar - dacă se încasează numerar, cu card sau cu vouchere, tichete, bonuri cu valoare fixă sunt obligat la a utiliza casa de marcat. Dacă la încasare nu folosesc aceste modalități, NU sunt obligat la o utiliza.
Multumesc pentru explicatii si timpul acordat.

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: obligativitate casa marcat

#14 Mesaj de olteanz »

Nu am dorit sa deschid un subiect nou, dar tot despre case de marcat este vorba.
Ce mai stiti de Ordinul ANAF 2668/04.06.2020 pentru conectarea aparatelor electronice fiscale?
Data de 30.09.2020 este termenul pentru conectarea contribuabilior mari, dar se pare ca inca mai lipsesc ceva avize pentru distribuitori.

S-a conectat cineva?
1+1=3

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: obligativitate casa marcat

#15 Mesaj de olteanz »

Nu s-a conectat nimeni inca?
Nu avem contribuabili mari printre noi?
1+1=3

Scrie răspuns