declaratie 392B

Mesaj
Autor
bobesa804
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

declaratie 392B

#1 Mesaj de bobesa804 »

Un cabinet stomatologic are obligatia depunerii declaratiei 392B?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie 392B

#2 Mesaj de tomac »

Nu. Nici un cabinet medical sau societate ce are astfel de activități, nu depune acel formular.
În principiu depun acel formular cei care realizează operațiuni ce intră în cifra de afaceri pentru TVA. Operațiunile de la art.141 alin.1 nu intră niciuna în cifra de afaceri pentru TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie 392B

#3 Mesaj de paturcai »

NU
Persoanele impozabile neînregistrare în scopuri de TVA care desfoara exclusiv operatiuni scutite de taxa fara drept de deducere care sunt prevzute la art. 141 din Codul fiscal (cu exceptia operatiunilor de la art. 141 alin. (2) lit. a, b, e si f care nu sunt acccesorii activitatii principale) nu au obligatia depunerii declaratiei 392 B (de ex : activitatea medicala desfurata de cabinete medicale) .

Sursa: (Finante Ploiesti)
ANUNT
ÎN ATENTIA PERSOANELOR IMPOZABILE
IMPOZABILE ÎN SENSUL TVA
* referitor la depunerea declaratiilor informative 392 A, 392 B, 393 aferente anului 2013
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bobesa804
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

Re: declaratie 392B

#4 Mesaj de bobesa804 »

Multumesc pentru raspunsuri!o seara buna va doresc1

tontv438
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 16, 2015 9:24 pm

Re: declaratie 392B

#5 Mesaj de tontv438 »

Buna seara

1.La o asociatie, am introdus prin meniul "intrari" cateva BF de taxi (am ales la tip B) si la generarea delaratiei 392B, mi le ia in calcul, alaturi de achizitiile de pe facturi.
De ce? Nu e normal sa ia in calcul doar facturile ?

2.Daca CA a asociatie este zero, trebuie sau nu depus 392B?

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie 392B

#6 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
1. Unde scrie ca doar facturile se introduc?
2. Daca "exista operatiuni desfasurate" atunci da.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie 392B

#7 Mesaj de gramac921 »

balazse chiar daca sunt operatiuni desfasurate , ONG-ul ca sa fie persoana impozabila trebuie sa aiba activitate economica.

Daca acel ONG nu are activitate economica nu depune 392B , CHIAR daca exista operatiuni desfasurate cf statutului acelui ONG .

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie 392B

#8 Mesaj de gramac921 »

tontv , daca acele bonuri le inregistrai direct prin casa sau decont nu se declarau in 392B.

Dar asa ele apar in jurnalele de cumparari , prin urmare Saga le ia in 392B. ( asta daca ai activitate economica pe acel ONG) :)

tontv438
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 16, 2015 9:24 pm

Re: declaratie 392B

#9 Mesaj de tontv438 »

Bine v-am gasit!

1. Se declara deci si BF (in acest caz e OBLIGATORIU sa fie introduse prin INTRARI si nu prin casa/decont direct pe cheltuieli).
2.Eu stiu ca un ONG este persoana impozabila, egal ca desfasoara activit ec sau nu..

Un ONG care a avut o finantare din fd european (proiect EVS), se considera ca desfasoara activitate economica?

Multumesc, o zi frumoasa!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie 392B

#10 Mesaj de gramac921 »

Hai sa luam cateva definitii din Codul Fiscal :

ART. 125^1 Semnificaţia unor termeni şi expresii
(1) În sensul prezentului titlu, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
"18. persoană impozabilă are înţelesul art. 127 alin. (1) şi reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituţia publică, persoana juridică, precum şi orice entitate capabilă să desfăşoare o activitate economică;"

mai departe :

ART. 127 Persoane impozabile şi activitatea economică
(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfăşoară, de o manieră independentă şi indiferent de loc, activităţi economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activităţi.
(2) În sensul prezentului titlu, activităţile economice cuprind activităţile producătorilor, comercianţilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activităţile extractive, agricole şi activităţile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obţinerii de venituri cu caracter de continuitate.

Nu vad ca ONG-ul care are doar incasari din cotizatiile membrilor sa desfasoare activitate economica in sensul art citat . :)

Declaratia 392B se depune de catre:
"(5) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), dar excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 220.000 de lei, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informaţii:
a) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
c) suma totală şi taxa aferentă achiziţiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
d) suma totală a achiziţiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153."

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie 392B

#11 Mesaj de gramac921 »

bonurile fiscale de achizitii introduse prin decont sau prin reg de casa NU SE DECLARA in 392

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie 392B

#12 Mesaj de balazse »

Depinde, daca sunt tiparite cu CIF-ul clientului atunci se considera factura simplificata.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie 392B

#13 Mesaj de gramac921 »

daca nu sunt inregistrate prin Intrari pentru a aparea in jurnaului de cumparari nu se declara in 392

titovv540
Mesaje: 55
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: declaratie 392B

#14 Mesaj de titovv540 »

gramac921 scrie:Nu vad ca ONG-ul care are doar incasari din cotizatiile membrilor sa desfasoare activitate economica in sensul art citat . :)
Asa am considerat si eu pana azi, dar am facut "imprudenta" sa ma interesez la asistenta contribuabili si ghici ce am aflat : ONG-urile depun 392B daca au achizitii, chiar daca nu au activitate economica.
Asta mi-a dat peste cap toata socoteala si incep sa ma indoiesc de tot ce am crezut pana acum, daca ONG-ul nu are venituri economice, deci cifra de afaceri = zero, dar are achizitii depunem sau nu?
Conteaza pentru care activitate am facut achizitiile : activitate economica sau fara scop lucrativ ?
Nu e un ONG tot timpul sub suspiciunea ca ar putea fi o persoana impozabila din p.d.v. al TVA (asa cum e in cazul impozitului pe profit) ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie 392B

#15 Mesaj de tomac »

Nu. La impozit pe profit nu este scutit. Doar o parte din veniturile sale sunt scutite. La TVA nu este persoană impozabilă decât dacă are activitate economică și doar pentru acea activitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns