declaratie 392B

Mesaj
Autor
titovv540
Mesaje: 55
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: declaratie 392B

#16 Mesaj de titovv540 »

Concluzia ar fi ca nu trebuie sa depun 392B pt ONG fara activitati economice ...am creierii terci, de ce nu putem sa avem si noi un cod fiscal scris in limba romana, caci in limba anaf azi mi s-a spus ca trebuie sa o depun, desi am studiat ordinul cu instructiunile de completare a D392 si Codul Fiscal si hotarasem sa nu o depun, asa am inteles eu in romana. Am cunostinta de situatii similare in care s-a depus, de aici si confuzia .....

tontv438
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 16, 2015 9:24 pm

Re: declaratie 392B

#17 Mesaj de tontv438 »

Va multumesc! :)
precizarile au venit exact la fix, am cam incurcat eu notiunile..Am citit in intructiunile D392B si acolo scrie negru pe alb exact ce se preia din jurnale, acum am priceput si partea cu BF.

Am inca o intrebare, va rog, in legatura cu registrele contabile obligatorii pentru contabilitatea in partida dubla: Cartea Mare, Reg Jurnal, Reg Inventar precum si Jurnalele de TVA(vanz/cump), sunt suficiente cele listate din SAGA sau trebuiesc cumparat de la librarie formularele tiparite de 100 de file?

Si inca una: un ONG din Romania primeste o factura fara TVA (aici am lacune, recunosc :roll: , va rog sa ma indrumati la un text de lege) de la un alt ONG din UE si una de la un ONG din afara UE (Iordania) de prestare servicii, eu trebuie sa declar undeva acesta achizitie de servicii? D390? Mentionez ca ONG ul din Romania e neplatitor de TVA.

Multumesc! O seara buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie 392B

#18 Mesaj de tomac »

1. Registrele alea nu se mai cumpără de prin 2005 parcă, dacă nu de mai demult.
2. Răspunsul e simplu. Depinde de serviciu.
Pentru cel primit din UE - Dacă serviciul primit este în legătură cu activitatea mea economică, atunci, eu ONG am obligația să mă înregistrez în scopuri de TVA pentru operațiuni intracomunitare înainte de a primi acel serviciu și să declar acel serviciu prin D390 și D301.
Pentru cel din afara UE - nu am obligații declarative.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tontv438
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 16, 2015 9:24 pm

Re: declaratie 392B

#19 Mesaj de tontv438 »

tomac scrie:2. Răspunsul e simplu. Depinde de serviciu.
Pentru cel primit din UE - Dacă serviciul primit este în legătură cu activitatea mea economică, atunci, eu ONG am obligația să mă înregistrez în scopuri de TVA pentru operațiuni intracomunitare înainte de a primi acel serviciu și să declar acel serviciu prin D390 și D301.
Pentru cel din afara UE - nu am obligații declarative.

Multumesc pentru raspuns! :)

In cazul meu, ONG-ul primeste fonduri nerambursabile pentru un proiect de educatie pro natura care se desfasoara cu voluntari din tarile UE. Factura o primesc de la ONG-ul tarii de unde provine voluntarul (EU) cu cv servicii de recrutare voluntar si comunicare cu acesta pe parcursul derularii proiectului in Romania. Iar eu o platesc la finele proiectului.
In acest caz este necesar sa ma inregistrez in scopuri de tva pentru operatiuni intracomunitare?

Multumesc inca odata.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie 392B

#20 Mesaj de tomac »

Eu v-am răspuns de fapt. Ce nu ați înțeles din răspunsul meu? Aveți activitate economică și serviciul cumpărat e în legătură cu ea?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns