factura emisa

Mesaj
Autor
camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

factura emisa

#1 Mesaj de camere »

buna ziua,
va rog mult sa ma ajutati intr-o problema:
administratorul unei firme(statie peco) a emis catre o firma din spania o factura de carburant in valoare de 1000 ron. factura a emis-o exact ca si o factura catre un client din romania.este corect cum a procedat? sau trebuia intai sa se inregistreze in registrul operatorilor comunitari si apoi sa emita factura? acum daca este gresit cum trebuie procedat? o poate lasa asa si sa nu o declare in 394?
am verificat validarea numărului de înregistrare pentru TVA a firmei din spania în Registrul VIES si l-am gasit. va rog mult, o solutie? multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura emisa

#2 Mesaj de paturcai »

Administratorul a emis corect factura.
Pentru firma din Spania este o achizitie facuta in Romania (si chiar asa s-a si intamplat)
Statia PECO nu a exportat/livrat intracomunitar combustibil.
Nu se declara in 394 si niciunde. Se considera o cumparatura facuta de catre o persoana fizica romana in Romania.
Chiar daca factura emisa are cod fiscal la cumparator codul acelui spaniol, pentru Romania nu are nicio valabilitate. Este o livrare catre un furnizor ca nu a dorit sa se identifice fiscal (ca o persoana fizica de exemplu)
Daca firma din Spania doreste sa-si recupereze TVA din Romania, depune la autoritatile fiscale spaniole (de unde am si luat tot sistemul de evidenta al ANAF cu sute de declaratii de depus) o cerere in acest sens. Cererea se depune online de catre spanioli catre ANAF-ul lor.
Hai ca prea va speriati din nimic
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: factura emisa

#3 Mesaj de camere »

multumesc mult pt ajutor.

Scrie răspuns