nelamurire

Mesaj
Autor
fetcua518
Mesaje: 196
Membru din: Joi Feb 21, 2008 12:00 am

nelamurire

#1 Mesaj de fetcua518 »

la intrari fac NIR-uri si la iesiri fac BC la produsele iesite prin comanda de lucru- va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc ce sa fac cu platile facute la persoane fizice pentru care nu se da factura si nici comanda lucru ( numai bon fiscal), cum scad din gestiune produsele? - multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: nelamurire

#2 Mesaj de tomac »

Ce înțelegeți prin produse? Le vindeți pe bon fiscal? Atunci le scădeți pe bon. Exact ca pe o factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fetcua518
Mesaje: 196
Membru din: Joi Feb 21, 2008 12:00 am

Re: nelamurire

#3 Mesaj de fetcua518 »

sunt piese de schimb pentru un service auto - fac NIR la intrare, BC la iesire pentru cele care sunt trecute pe comanda de lucru atasata de factura, dar sunt situatii in care se schimba ulei sau filtre si persoanele fizice nu vor factura si li se emite bon fiscal.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: nelamurire

#4 Mesaj de tomac »

Și problema este...?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fetcua518
Mesaje: 196
Membru din: Joi Feb 21, 2008 12:00 am

Re: nelamurire

#5 Mesaj de fetcua518 »

pe bon fiscal scrie reparatii auto nu da in detalii piesele pentru ca nu le vinde , deci, persoana fizica - bon fiscal -reparatii auto si eu cum scad piesele ? sa fac inventar la fiecare sfarsit de luna sa depistez piesele folosite si sa le scad din gestiune?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: nelamurire

#6 Mesaj de tomac »

În acest caz vorbim de servicii nu de vânzare de piese. Ca urmare la fiecare prestare va avea un bon de consum pentru piesele respective. Nu văd unde este neclaritatea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns