cum corectez?

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

cum corectez?

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, am urmatoarea situatie: firma a emis unei persoane juridice platitoare de TVA o factura gresita, in sensul ca suma totala a fost calculata gresit (de ex, baza 100 TVA 24 suma totala 140 in loc de 124 lei). factura a fost incasata cu bon fiscal in ziua emiterii, firma vinde cu amanuntul, nu pot face factura storno si apoi factura corecta deoarece nu se mai poate contacta clientul. Cum inregistrez factura gresita si incasarea? daca eu corectez factura, va fi o neconcordanta cu factura clientului care se va putea vedea in D394, daca las asa factura, tot e gresit, iar clientul a platit mai mult si in plus, baza plus TVA nu dau total factura. Va rog sa ma ajutati cu solutia corecta, multumesc.

Mai am o problema, am clienti noi si cand vreau sa verific daca sunt sau nu platitori de TVA, imi apare un mesaj cu erori si nu pot verifica. Ce sa fac? sa dau telefon la Saga sau trebuie sa setez ceva? nu am avut aceasta problema pana acum cateva saptamani. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum corectez?

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu se poate altfel decât conform art.159 CF. Adică emiterea de factură de stornare și una corectă.
2. Ce erori? Erorile pot proveni și de la sistemul dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cum corectez?

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri, am rezolvat cu factura storno.
Cealalta problema este urmatoarea:
``Unhandled Structured Exception ErrorNo: 1429 Message: OLE IDispatch expeception code 0 from msxml3.dll The download of the specified resource has failed

User Value details: OLE IDispatch exception code 0 from msxml3.dll The download of the spec 2059``

Acesta este mesajul care de doua-trei saptamani ma impiedica sa verific CUI clienti si furnizori.
1.De la Saga mi`au spus ca e de la antivirus, am introdus la exceptii executabilul Saga, asa cum ati scris in acel mesaj de explicatii...virus chest, apoi settings, etc, nu a mers
2. Am dezinstalat Avast si tot nu a mers, mesajul era cel de sus.
3. Am reinstalat Avast si am cautat file ``msxml3`` asa cum ati scris aici, am dezarhivat in fisierul Saga si tot nu merge.
Cred ca gresesc undeva, dar nu imi dau seama ce nu fac corect.
Va rog sa ma ajutati. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum corectez?

#4 Mesaj de tomac »

Instalați de pe site de aici http://www.sagasoft.ro/linkuri.php - Microsoft XMLparser
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cum corectez?

#5 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, multumesc pentru raspuns, instalasem acel program inainte de a scrie primul mesaj, l`am gasit in forum. Nu stiu ce fac pe urma. L`am rulat si tot nu merge verificare CUI. S`a instalat in directorul C in Program files. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum corectez?

#6 Mesaj de tomac »

Verificați ca browserul IE să fie funcțional. Lansați IE și încercați să accesați siteul saga cu el.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

superarc
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 21, 2008 12:00 am

Re: cum corectez?

#7 Mesaj de superarc »

Buna ziua,

Am aceasi problema, la verificarea CUI-ului clientilor sau furnizorilor imi apare:
Unhandled Structered Exception ErrorNo: 1429 Message: OLE IDispatch exception code 0 from msxml3.dll. The download of the specified resource has faild.
User Value details: OLE IDispatch exeception code 0 from mscml3.dll. The download of the spec 2059.

Am incercat tot ceea ce s-a scris mai sus si nu am rezolvat nimic.

A reusit cineva sa corecteze aceasta eroare?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum corectez?

#8 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Incearca sa instalezi "Microsoft XML Parser 3.0 SP7" de aici (poate rezolva problema):
http://www.sagasoft.ro/linkuri.php

ursachim219
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 12, 2007 12:00 am

Re: cum corectez?

#9 Mesaj de ursachim219 »

si eu am aceeasi problema. Pana acum a mers perfect. nu stiu ce s-a intamplat. am instalat si eu si tot nu merge.

ursachim219
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 12, 2007 12:00 am

Re: cum corectez?

#10 Mesaj de ursachim219 »

ai dreptate tomac este de la browserul IE. apare work offline, am dezactivat, dar imi cere conectare (apare o fereastra pt conectare, dar eu am internetul prin router wirelles si nu ar trebui sa-i dau conect). dar daca dau conect, chiar daca nu se conecteaza deoarece imi cere si o parola pt conectare la broadband conection sau cam asa ceva, functioneaza verificarea furnizorilor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum corectez?

#11 Mesaj de tomac »

E setare în IE. Se rezolvă simplu. Se intră la Control Panel - Network and Internet - Internet Options (Panou de control - Rețea și Internet - Opțiuni Internet). Se selectează în lista de conexiuni conexiunea creată și după ce dați click pe ea - dacă vă apare "Never dial my default connection" bifați acea opțiune "Nu forma niciodată conexiunea implicită" (sper să fi tradus corect opțiunea în limba română)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ursachim118
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 22, 2013 11:34 am

Re: cum corectez?

#12 Mesaj de ursachim118 »

multumesc mult pt raspunsul foarte rapid ca intotdeauna. cum ajung acasa, pun in aplicare

macovschic638
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 22, 2015 9:36 am

Re: cum corectez?

#13 Mesaj de macovschic638 »

Buna ziua,

am si eu aceeasi problema pe Windows 10, am instalat "Microsoft XML Parser 3.0 SP7" si pe client si pe server si tot degeaba. Exista vreo versiune mai noua sau alt parser?

Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum corectez?

#14 Mesaj de tomac »

Nu, dar verificați dacă aveți IE și puteți accesa cu el sagasoft.ro și/sau anaf.ro
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milao918
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 11, 2015 2:57 pm

Re: cum corectez?

#15 Mesaj de milao918 »

tomac scrie: Lun Mar 25, 2019 6:38 pm Nu, dar verificați dacă aveți IE și puteți accesa cu el sagasoft.ro și/sau anaf.ro
Buna ziua! la win 10 cum ajung oare in optiuna de never dial....? multumesc!

Scrie răspuns