Ce mai verifica ANTIFRAUDA

Mesaj
Autor
serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Ce mai verifica ANTIFRAUDA

#16 Mesaj de serbanm815 »

In plus , fata de cele discutate mai sus , inspectorii cer si registrul de casa completat la zi ,
pt.fiecare punct de lucru in parte .Degeaba ai facut disp.de plata sau incasare , trebuie sa
le ai trecute si in reg.de casa.
Ma intreb , daca am 4 magazine de comert , am si 4 reg.de casa plus unul care centralizeaza
toate datele ?
Sau , vanzatoarea devine si casier ?
La inceputul lunii au venit doi inspectori si ne-au informat cu ce acte ar trebui sa avem la
magazin ...., nu s-a dat amenda atunci....
Viata noastra se complica din ce in ce mai mult si ne ingroapa in sute de registre si hartii .

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Ce mai verifica ANTIFRAUDA

#17 Mesaj de neguraa420 »

Pana acum stiam ca se tine un singur registru de casa pe firma....de acum tinem pentru fiecare punct de lucru?

Va rog din suflet sa-mi spuneti si mie cum procedati!

Si cu acele DP si DI nu stiu daca am inteles bine...

Dimineata deschid casa de marcat si introduc bani pentru rest, sa zicem 50 lei...pe care seara ii scot bineinteles! Nu trebuie DP si DI.
Tot asa procedez si cu banii cu care achit chitante la furnizori? Ii introduc tot acolo in casa de marcat unde introduc banii pentru rest si unde se emite un bon nefiscal? Dar pentru care emit DI si DP?

Toata lumea e panicata si nu stie cum sa procedeze exact.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Ce mai verifica ANTIFRAUDA

#18 Mesaj de gramac921 »

Asa DA!
Amenda anulata de 8.000 lei data de cei de la Antifrauda !
Avertisment.
Sentinta definitiva . Judecătorii au notat că din mica afacere trăiește familia administratrului și singurul angajat.

”Cât priveşte individualizarea sancţiunii ce i-a fost aplicată petentei, instanţa reţine că potrivit art. 21 din O.G. nr. 2/2001, sancţiunea se aplică în limitele prevăzute de actul normativ şi trebuie să fie proporţională cu gradul de pericol social al faptei săvârşite, ţinându-se seama de împrejurările în care a fost săvârşită fapta, de modul şi mijloacele de săvârşire a acesteia, de scopul urmărit, de urmarea produsă precum şi de circumstanţele personale ale contravenientului şi de celelalte date înscrise în procesul verbal contestat." CORECT !!! TREBUIE tinut cont si de GRADUL DE PERICOL SOCIAL al faptei savarsite !! mama lor de gunoaie !

http://www.clujust.ro/instanta-a-anulat ... e-familie/

chirodeaf417
Mesaje: 54
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:58 pm

Re: Ce mai verifica ANTIFRAUDA

#19 Mesaj de chirodeaf417 »

Va rog sa ma ajutati legat de modul de operare in casa de marcat.

La o SC cu un singur punct de lucru unde se desfasoara toata activitatea exista o casa de marcat unde se inregistreaza numai vanzarile de catre vanzatori.
La farsitul zilei soldul casei se preda de catre vanzatorul de serviciu administratorului pe baza de monetar care la randul sau conduce un registru de casa a carui sold se pastreaza intr-un seif.
Platile catre furnizori si depunerile la banca le face administratorul din banii aflati in seif si inregistrati in registru de casa. Astfel in cursul zilei la punctul de lucru exista 2 "solduri de bani" 1 in casa de marcat si 1 in seif conform registrului de casa.

Este ilegal acest mod de lucru? Trebuiesc toate sumele platite operate in casa de marcat? si sa existe un singur sold?

Acesta este articolul care reglementeaza acest lucru?

Conform OUG 91/2014 pentru modificarea si completarea OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale. Ordonanta de urgenta nr. 91/2014

art 10 p gg
detinerea la punctele de vanzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor a unor sume care nu pot fi justificate prin datele inscrise in documentele emise cu aparate de marcat electronice fiscale, in registrul special sau prin chitante.

Chitante exista pentru toate sumele.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce mai verifica ANTIFRAUDA

#20 Mesaj de balteanuc692 »

Ce e in seif trebuie sa fie in soldul registrului de casa. Acel seif este CASIERIA. Casa de marcat NU ESTE casierie. Casele de marcat nu au niciodata sold la sfarsitul zilei si nici la inceputul ei, logic. E foarte corect.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Ce mai verifica ANTIFRAUDA

#21 Mesaj de apetrem »

Este foarte corect, dar tot vei primii sanctiunea de la art 10 p gg.
Sumele din seif se afla la "punctul de vanzare", poti sa-i zici casierie, poti sa-i zici cum vrei.
Nu sunt decat doua variante:
- fie introduce sumele de bani in aparatul de marcat.
- fie nu mai tine banii la punctul de vanzare.
Marian Apetre

Scrie răspuns