Inregistrare plata prin banca

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Inregistrare plata prin banca

#1 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua!

Administratorul firmei a facut o plata prin banca reprezentand ,,opozitie" la o marca inregistrata. Nu am decat OP-ul.
In ce cont as pute inregistra aceasta plata?

Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare plata prin banca

#2 Mesaj de paturcai »

Atata timp cat nu aveti explicatia economica (ce reprezinta acea plata) o veti conta in 473 si la explicatii scrie de mana exact ce scrie in EXTRASUL DE CONT.
Dupa ce solicitati explicatii de la "varf" veti alege fie sa mergeti inapoi si sa puneti contul corect, fie la data la care aflati sa repuneti inregistrarea corect.
Exemplu:
Pe 08.02.2015 am o plata prin Banca de 100 U.M. (unitati monetare) pentru care nu am document si nu se poate identifica:
473 = 5121 pentru 100 um
In septembrie 2015 mi se explica de fapt ce a insemnat plata la vremea respectiva: plata prestare serviciu (de exemplu)
Aleg in Registrul de Banca o zi (sa spunem 01.09.2015) si fac urmatoarele inregistrari:
minus 473 = minus 5121
Salvez si mai adaug inca o inregistrare
plus 401/628 = plus 5121
Salvez.

In mod normal trebuie sa intrebati ce se plateste in situatia in care nu exista documente justificative.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Inregistrare plata prin banca

#3 Mesaj de vasilec857 »

Este o prestare de serviciu dar nu am alt document decat OP-ul.
In februarie am inregistrat plata in ct. 473 si daca inca nu am inchis luna feb. sa-l conez pe 628 analitic?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare plata prin banca

#4 Mesaj de paturcai »

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a hotărât că, în conformitate cu prevederile art. 21 alin. (4) lit. f) C. fisc., nu sunt deductibile fiscal cheltuielile înregistrate în contabilitate care nu au la bază un document justificativ, iar în conformitate cu prevederile art. 146 alin. (1) lit. a) C. fisc., pentru exercitarea dreptului de deducere a TVA, beneficiarul trebuie să dețină o factură emisă în condițiile legii de către o persoană înregistrată ca plătitoare de TVA. În acest sens, Înalta Curte a subliniat că notele de intrare/recepţie nu pot fi avute în vedere pentru deducerea cheltuielilor de TVA, întrucât acestea dovedesc doar intrarea în gestiune a mărfurilor nu şi provenienţa acestora. În speță, în urma controalelor încrucișate efectuate de organele fiscale s-a constatat că furnizorii bunurilor nu au declarat operaţiunile, nu au depus deconturi de TVA, această taxă nefiind colectată la bugetul de stat. Prin urmare, în condiţiile în care nu se cunosc furnizorii reali ai bunurilor înscrise în aceste facturi, operaţiunile consemnate în facturi, chiar dacă au fost înregistrate în contabilitate, sunt considerate fără documente legale de provenienţă. (Decizia nr. 5679 din 11 iunie 2013 pronunţată în recurs de Secţia de contencios-administrativ și fiscal a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie având ca obiect anulare decizie de impunere).

Pe cale de consecinta nu veti conta in contul 628 ci in contul 6581 ca fiind nedeductibil fiscal.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Inregistrare plata prin banca

#5 Mesaj de vasilec857 »

Multumesc foarte mult!

O zi frumoasa!

tudore281
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 03, 2011 9:06 am

Re: Inregistrare plata prin banca

#6 Mesaj de tudore281 »

Aministratorul plateste din contul firmei catre ,,Revolut' (transfera bani fiului in alt cont) 2000 ron.
Cum inregistrez acest transfer.....nu avem documente justificative.

multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare plata prin banca

#7 Mesaj de balazse »

4551.
Trebuie sa ii explici administratorului ca nu sunt banii lui, ci sunt banii firmei.
Ar trebui sa scoate dividende (pe care ii transfera in contul personal), dupa care face ce doreste.

Scrie răspuns