creditare societate

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditare societate

#16 Mesaj de balazse »

In mod normal trebuia sa exista un contract la prima creditare.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: creditare societate

#17 Mesaj de todaz »

Contractul de imprumut se face cand acorda imprumutul si se intocmeste dispozitie de incasare.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: creditare societate

#18 Mesaj de todaz »

Da se face cu data cand se crediteaza firma cu suma respectiva si se intocmeste dispozitie de incasare.Daca ai de mai mult ori incasari de atatea ori trebuie facut contractul pentru suma respectiva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditare societate

#19 Mesaj de balazse »

Pai faci un contract fara suma, adica asociatul crediteaza firma ori de cate ori este necesar si ca pentru fiecare suma se va face dispozitie de incasare.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: creditare societate

#20 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
S-ar putea diminua datoria catre asociat in valuta folosind plati din casa in lei prin cont intermediar 581? In casa in valuta nu am sold, iar in casa in lei da.
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: creditare societate

#21 Mesaj de paturcai »

Nu!
Trebuie sa mergeti la o entitate in mod "organizat" si sa schimbati lei contra devize.
Trebuie sa "probati" cu documente ca ati cumparat devize si abia apoi restituiti asociatului datoria.
Explicatia este simpla: in Romania tranzactiile se fac in moneda nationala cu unele exceptii: transportatorii, casele de schimb valutar, agentiile de turism....si vor mai fi si altele.
Si oricum v-ar trebui autorizarea BNR pentru a face "conversia" din LEI in devize, chiar si scriptic.

Cadrul legislativ:
http://www.bnr.ro/apage.aspx?pid=404&actId=89511
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditare societate

#22 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Din care articol reiese ca datoria de 1.000 eur catre asociat nu ii pot platii in lei la cursul BNR din ziua platii?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: creditare societate

#23 Mesaj de stefi »

Nici diurnele pt. extern nu se pot plati din casa in lei la cursul BNR?
Trebuie facuta creditare asociat in euro daca nu am in casa in valuta sold? Angajatul nu are cont bancar nici in euro, nici in lei la nici o banca din Romania...S-a platit pana acum in numerar din casa in valuta, dar acum societatea incaseaza aproape tot in cont in euro....
Multumesc!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: creditare societate

#24 Mesaj de stefi »

Vreo sugestie, cineva?
Am o suma mare de datorat in euro administratorului pt. care platesc impozit pe profit (in special acum la iulie am batut recordul: am 6.200lei pe ct.7651). Cum m-as putea ¨scapa¨ de soldul in euro si sa-l trec la lei, macar o parte?
Multumesc!

Scrie răspuns