marfuri

Mesaj
Autor
burcam622
Mesaje: 61
Membru din: Vin Iun 01, 2007 12:00 am

marfuri

#1 Mesaj de burcam622 »

va rog foarte mult,am nevoie de ajutor,am o firma care comerciaza produse petroliere si vand produsele la diferiti clienti,pretul de vanzare fiind in functie de client,as vrea sa stiu daca e corect si cum fac eu incarcarea,din cate stiu eu,eu trebuie sa ma incarc cu marfa la pretul de vanzare si in situatie de fata eu nu am un pret fix,cum ii pun eu pretul de vanzare,va rog cum as putea rezolva aceasta situatie,va multumesc mult,astept raspuns urgent

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Dacă foloseşti evidenţa cantitativ-valorică şi ai depozit, atunci ţine evidenţă în preţ de cumpărare. Preţul de vânzare îl vei înscrie pe facturi aşa cum l-ai negociat cu clientul.
Dacă ai o staţie ce vinde cu amănuntul şi ţii o evidenţă a stocurilor în preţ de vânzare, dar vinzi şi la firme cu facturi, ai 2 variante:
1. faci schimbare de preţ la produsele ce le vinzi pe factură, în funcţie de ceea ce ai negociat cu clientul şi astfel treci pe factură preţul nou, sau
2. acorzi discount clientului respectiv în aşa fel încât valoric să ajungi la ceea ce aţi convenit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

burcam622
Mesaje: 61
Membru din: Vin Iun 01, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de burcam622 »

multumesc foarte mult pentru lamurire,acum imi este clar cum trebuie sa fac

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: marfuri

#4 Mesaj de nitah »

Va rog sa ma sfatuiti in cazul unui SRL ,nou infiintat ,platitor tva care comercializeza produse petroliere ,ce taxe plateste la vanzare ?
Multumesc

Scrie răspuns