factura servicii avocat

Mesaj
Autor
despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

factura servicii avocat

#1 Mesaj de despai441 »

Buna seara.Va rog frumos, ajutati-ma!
Un cabinet de avocat cu sediul in Romania, inregistrat ca platitor de TVA in tara, efectueaza servicii de consultanta si reprezentare la Instantele din Romania, pentru o firma cu sediul in Bulgaria care este platitoare de Tva in Bulgaria.Pana acum Cabinetul a emis facturi cu TVA, nu s-a inregistrat in Registrul Intracomunitar, platind TVA-ul aferent.Intrebarea este daca, cu acordul partenerului bulgar, poate sa emita in continuare facturi cu TVA, Cabinetul dorind neinregistrarea in Registru.

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: factura servicii avocat

#2 Mesaj de despai441 »

Desi i-am spus D-nei avocat ca trebuia Cabinetul inregistrat in ROi inainte de emiterea primei facturi, sustine ca atata timp cat partenerul bulgar nu declara si plateste acest TVA, invocand art.113, putem emite in continuare facturi cu TVA, neinregistrand Cabinetul in ROi.Ce parere aveti?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura servicii avocat

#3 Mesaj de tomac »

E avocat. Ce știm noi, niște bieți contabili? Deși invocarea art.113 când vine vorba de TVA e ca și cum am vorbi despre biciclete și cineva ar spune că știe pilota avioane că manșa e la fel cu ghidonul. Să citească art.133 din codul fiscal. Și cum îl interpretează așa să facă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: factura servicii avocat

#4 Mesaj de despai441 »

Va multumesc pentru raspuns D-le Tomac!
Problema este ca eu trebuie sa rezolv aceasta problema si, nedescurcandu-ma, v-am cerut ajutorul...
Aceste facturi emise de Cabinet au ajuns la mine zilele trecute, desi au fost emise la inceputul lunii aprilie.Clientul, societate din Bulgaria, platitoare de TVA, inregistrata in ROi, nu a comunicat Cabinetului Codul valid de inregistrare.Cabinetul nu s-a inregistrat in ROI, emitand facturi cu TVA, ca pentru un client intern.
Ce trebuie facut?Facturile emise nu pot fi stornate, ele fiind deja depuse la dosarele din Instante.Problema este ca mai trebuie emise si de acum inainte si alte facturi catre acest client.Sunt sume mici care insumate nu ating plafonul de 10.000 euro.
Acest plafon este si pentru prestari servicii sau numai pentru achizitii?
In cazul in care nu este comunicat codul de inregistrare in ROi, Cabinetul poate sa nu se inregistreze in ROi si sa emita in continuare facturi cu TVA?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura servicii avocat

#5 Mesaj de tomac »

Plafonul de 10000 EUR e pentru AIC de bunuri efectuate de persoane neînregistrate în scopuri de TVA în RO. Nu are nici o relevanță aici.
Doamna avocat să vă dea soluția. Că e avocat. Eu vă pot da un link către un ghid aplicabil prestărilor http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=10480
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: factura servicii avocat

#6 Mesaj de despai441 »

Va multumesc frumos d-le Tomac.O zi buna!

Scrie răspuns