Anulare cod TVA din oficiu

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#16 Mesaj de balteanuc692 »

Atata timp cat efectueaza livrari de bunuri/prestari de servicii pana se reinregistreaza in scopuri de tva, cand va avea si drept de deducere. Nu mai vrea sa se reinregistreze, va colecta tva toata viata firmei.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#17 Mesaj de paturcai »

Exact asa pun si eu problema: nu poti sa ramai zalog toata viata.
Din cele postate mai sus rezulta ca ramai vesnic sa colectezi TVA pentru Stat.

O alta solutie ar fi solicitarea prin optiune de a nu mai fi inregistrat in scop de TVA care poate opera oricand, se poate depune in orice luna daca firma indeplineste conditiile.

Dar asa cum am spus: caut si revin cu amanunte.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#18 Mesaj de balteanuc692 »

In codul fiscal, la art. 153 alin. (9^1) dupa litera e) mai e un paragraf care zice:
"Persoanele impozabile aflate în situaţiile prevăzute de prezentul alineat nu pot aplica prevederile referitoare la plafonul de scutire pentru mici întreprinderi prevăzut la art. 152 până la data înregistrării în scopuri de TVA, fiind obligate să aplice prevederile art. 11 alin. (1^1) şi (1^3)."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#19 Mesaj de tomac »

Renunțarea de către firmă, prin opțiune, trebuie făcută câtă vreme are cod valid de TVA (nu i s-a anulat din oficiu), altfel rămâne cum am stabilit. Colectează TVA la orice livrare și nu deduce nimic până la reînregistrarea în scopuri de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#20 Mesaj de balteanuc692 »

Alta solutie (si unica) este sa se reinregistreze dupa care sa ceara anularea prin optiune pentru a putea aplica regimul special de la art. 152.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#21 Mesaj de paturcai »

Problema este ca trebuie sa iti si aprobe reinregistrarea
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#22 Mesaj de balteanuc692 »

Aici intervine buba...

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#23 Mesaj de paturcai »

Am confirmarea:
Ati avut dreptate cei care ati sustinut ca se colecteaza TVA TOATA VIATA daca nu te reinregistrezi in scop de TVA dupa ce ti-a fost anulat DIN OFICIU codul de TVA.

Din cele discutate reiese urmatorul aspect:
In cazul in care codul de TVA se anuleaza din oficiu (cazul expus de o colega de-a noastra la inceputul postarii) firma este obligata sa:
- va trece codul de TVA fara "RO" in fata codului fiscal (nu este obligatoriu sa se specifice TVA ANULAT DIN OFICIU - consider acest lucru o nesimtire)
- includa TVA deductibila in pretul de achizitie (deci TVA de cumparare)
- treaca pe factura de vanzare TVA aferenta SA COLECTEZE TVA si sa-l vireze catre bugetul de Stat luna urmatoare prin depunerea formularului 311.
Exemplu:
Achizitionam marfuri in valoare de 124 lei (cu TVA inclusa)
Inregistrari contabile:
371 = 401 pentru 124 lei
Emitem factura pentru aceste marfuri in suma de 186 lei(150 fara TVA si 36 lei TVA)
Inregistrari contabile:
4111 = 707 pentru 150 lei
635 = 446.analitic distinct pentru 36 lei <------se va vira la Stat pana la data de 25 ale lunii urmatoare.
Suma din contul 635 (36 de lei) este deductibila la calculul impozitului pe profit deoarece este aferenta veniturilor impozabile.
In cazul unui import TVA aferenta se considera la fel: nedeductibila si se vireaza la Stat
(admitem ca achizitionam un utilaj de 1.000 lei fara TVA iar TVA este 240 lei, inregistrarile contabile vor fi urmatoarele:
21XX = 404 pentru 1.000 lei
21XX = 446.analitic distinct pentru 240 lei)
Pentru suma de 36 lei (plus 240 lei) se va intocmi D311 IN FIECARE LUNA SI SE VA PLATI IN FIECARE LUNA.

De retinut: CEI CARE CUMPARA de la tine (ai trecut TVA pe factura) nu au dreptul sa deduca TVA si-l vor include in pretul de achizitie.
Cu ce sunt vinovati cumparatorii?!
ANAF-ul - in stilul caracteristic - se razbuna pe toata lumea.

Am sa modific (prin taiere) explicatia mea in care spuneam ca se pot intocmi facturi fara TVA si se poate merge mai departe.
Una dintre solutii:
- reinregistrarea in scop de TVA (Ord. 18/2015, cu formularele 098 si 088). Daca se aproba, urmatoarea luna se va solicita anularea in scop de TVA la CERERE si nu din oficiu.
DIn punctul meu de vedere aceasta prevedere este o aberatie. Mai mult este o pedeapsa ca nu ai avut activitate iar daca doresti sa o reiei atunci esti pedepsit.
Ce adjective sa mai poti folosi la o astfel de prevedere total tampita?

Ce se intampla totusi daca emiti facturi fara TVA?
Exista posibilitatea (deloc de neglijat) ca ANAF-ul sa iti calculeze TVA si sa te oblige sa depui declaratiile respective...

PS
Am sustinut contrariul intrucat o colega a fost personal la ANAF exact cu aceasta situatie si i s-a spus sa mearga in continuare sa faca facturi fara TVA si va fi bine.
Desigur, nu exista nimic scris.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#24 Mesaj de fagarasa176 »

paturcai scrie:i s-a spus sa mearga in continuare sa faca facturi fara TVA si va fi bine.
O mare turma de incompetenti la ANAF..nu e primul raspuns eronat si nici ultimul....data viitoare cereti si informatii legate de legislatie....adica sa iti spuna si unde se specifica aberatii le pe care le debiteaza
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#25 Mesaj de vasilec857 »

Multumesc tuturor pentru implcare in acest subiect!

Am fost la AFP sector 3 si mi-am spus of-ul, iar raspunsul a fost: veti plati tva la facturile de vanzare si declara prin decl. 311, lunar pana pe 25 a lunii urmatoare atata timp cat va exista firma. Reinregistrarea va fi mai greu de obtinut, administratorul firmei s-a saturat de acest subiect pana peste cap, drept pt. care a zis ca-si va deschide alta firma iar pe asta o va suspenda la ONRC, binenteles fara sa aiba datorii la stat. Acest lucru mi-a fost sugerat si de cei de la AFP.

Intrebarile mele dpvd contabil ca urmare a deciziei administratorului firmei de a suspenda firma sunt urmatoarele:
1. Daca firma va fi suspendata in cursul lunii 05.2015, pana cand va trebui depusa decl. 311 si plati tva-ul din ct. 446 pentru facturile emise dupa 01.05.2015 (data anularii tva)?
2. De la data anularii tva-ului facturile le va intocmi scriind TVA pe coloana de tva sau bareaza coloana?

Multumesc din nou pentru amabilitate!

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#26 Mesaj de vasilec857 »

@paturcai

Multumesc foarte mult pentru lamuriri.

mai am o nelamurire la ce ai scris anterior in postarea:
,,Emitem factura pentru aceste marfuri in suma de 186 lei(150 fara TVA si 36 lei TVA)
Inregistrari contabile:
4111 = 707 pentru 150 lei
635 = 446.analitic distinct pentru 36 lei <------se va vira la Stat pana la data de 25 ale lunii urmatoare."

Am inteles ca pentru a genera decl. 300 pentru aprilie trebuie sa intru in ,,Configurare societati" si sa modific perioada de tva din trimestrial in lunar.
Dar, incepand cu 01.05.2015 atata timp cat emit facturi cu tva pe care sa-l colectez si sa-l platesc cu decl. 311, in postare nu ai mai pomenit de ct. 4427.
Unde inregistrez facturile de vanzare, ca daca le inregistrez la iesiri, nota contabila este 411 = 707 si 4427???

Va rog mult un raspuns!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#27 Mesaj de paturcai »

Corect, si se face NC in ARTICOLE CONTABILE de mana:
minus 4111 = minus 4427
plus 635 = plus 446
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#28 Mesaj de vasilec857 »

Aha,

Deci inregistrez facturile emise cu tva in ,,Iesiri", se duc in JV cu nota contabila 411 = 707 si 4427 si apoi fac in ,,Articole contabile" minus 4111 = minus 4427
plus 635 = plus 446 valoare tva pe care-l declar in d. 311

Am inteles bine? :)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#29 Mesaj de paturcai »

Sunteti obligati sa evidentiati TVA in jurnalul de vanzari asta este motivul pentru care trebuie sa treceti in factura TVA in mod traditional, si DA faceti manual nota contabila, suma TVA din jurnalul de vanzare trebuie sa fie declarata in 311
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#30 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua!

Referitor la aceasta spetza care ,,mi-a mancat sufletul":

Am intrat pe site-ul MF la sectiunea Informatii fiscale contribuabili si am observat ca la Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta) este scris NU, mentiunea fiind facuta in 20.05.2015, la 20 de zile de la anuarea tva din oficiu..

1. Ce inseamna? Au scos ei firma din evidenta platitorilor de tva, din oficiu, fara sa mai depun eu 010?
2. Daca nu as mai figura in evidenta ca platitor de tva, cum facturez dupa 20.05.2015, fara tva?
3. Pana cand trebuie sa depun decl 311 pentru ce am facturat intre 01.05 (data anularii codului tva) - 20.05 9data mentiunii facuta de ANAF)?

Multumesc pentru sfaturi!

Scrie răspuns