Anulare cod TVA din oficiu

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#76 Mesaj de robut652 »

Firma cu TVA la incasare, cod TVA anulat din oficiu.
1. la inregistrarea facturilor de la furnizori, nu se mai tine seama de TVA la incasare si se inregistreaza cu suma totala pe cheltuiala?
monografia este:
628 = 401 valoare totala (inclusiv TVA)?

2. la facturare deasemenea nu mai are importanta momentul incasarii si se plateste TVA colectat indiferent daca se incaseaza sau nu?
monografia este:
411 = 707 val totala
635= 446 TVA(analitic tva de plata)
446 = 5121 plata TVA colectat?

Am vazut ca la configurare societati exista optiunea anulare inregistrare in scopuri de TVA. Daca inregistrez acolo data anularii, facturile urmatoare sunt fara TVA (programul nu stie ca anularea e din oficiu :mrgreen: ) dar eu am posibilitatea sa pun TVA si apoi prin articole contabile sa modific nota 411=4427 cu 635 = 446. In acest fel imi preia si TVA in jurnalul de vanzari si am si eu evidenta TVA ce trebuie declarat in declaratia 311.
Va rog sa imi spuneti daca e corect sau sa imi dati sfaturi cum trebuie facut.
Ultima oară modificat Dum Sep 11, 2016 3:54 pm de către robut652, modificat 1 dată în total.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#77 Mesaj de tobosv790 »

Eu cred că DA.

simonm439
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 13, 2006 1:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#78 Mesaj de simonm439 »

O societate căruia i s-a anulat din oficiu codul de TVA, livrează la export ( China ) bunuri, trebuie să colecteze taxa?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#79 Mesaj de fagarasa176 »

Nu...chiar daca era platitor factura fara tva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

popal293
Mesaje: 31
Membru din: Mar Aug 09, 2011 9:23 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#80 Mesaj de popal293 »

Buna ziua,
Am urmatoarea nelamurire o firma neplatitoare de tva solicita in anul 2013 inscrirea in ROI pt achizitia unui utilaj din Italia,deci devine platitoare de tva in anul 2014 este anulat inregistrarea in scopuri de tva ,in anul 2015 avem o prestare de servicii intracomunitara deci ne inscriem in ROI si obtinem un cod de tva numai pt a factura partenerul intracomunitar. Intrebarea mea este pentru facturile emise in tara cu cif neplatitor tva implica colectarea tva din cauza anulari din 2014.
Astept parerile d-voastra.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#81 Mesaj de fagarasa176 »

Codul de tva nu era doar pentru achizitii intracomunitare?
Daca da, parerea mea, si este DOAR O PARERE, este ca nu aveti treaba cu livrarile pe teritoriul tarii
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

popal293
Mesaje: 31
Membru din: Mar Aug 09, 2011 9:23 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#82 Mesaj de popal293 »

Da aveti dreptate am fost la ANAF si am intrebat nu are treaba cu facturile emise pe teritoriul tarii.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#83 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
doresc si eu o lamurire la urm caz

am firma A ce a facturat cu tva in 2010 catre firma B si inca nu a incasata contravaloarea facturii
intre timp firmei A i s-a anulat codul de tva si anul acesta face incasarea , cum se procedeaza d.p.d.v. al tva-ului
la mom acela nu era regula cu tva la incasare, tva-ul a fost raportat in d300 la perioada respectiva


pareri ?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#84 Mesaj de tobosv790 »

Se incaseaza soldul contului 4111.xxx (analitic clientul respectiv). Ce nu ati colectat TVA-ul la vremea respectiva?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#85 Mesaj de costachet982 »

ba da , a fost raportat si implicit platit sau dedus dupa cum a fost cazul

stoiana347
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 13, 2016 10:46 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#86 Mesaj de stoiana347 »

Buna seara, am urmatoarea speta: cod tva anulat din 22.07.2016, tva la incasare. Pt. Incasari am depus 311 pt 22_31 iulie, august, sept.si oct. si am reglat in conta cu 446, dar la achizitii am o nelamurile. Facturile de la furnizori din 22.07 pana in prezent le am reglat in sensul introducerii tva in costul de achizitie, deci la plata acestora nu deduc tva. Nelamurimea mea este urmatoarea: in aceasta per. 22.07-prezent am si plati aferente facturilor de achizitii anterioare datei de 22.07, cum procedez cu 4426, trebuie trecut tot pe cheltuiala dar nu stiu cum.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#87 Mesaj de paturcai »

635 = 4426
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

motam
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 08, 2013 9:23 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#88 Mesaj de motam »

Buna seara tuturor colegilor de suferinta, am si eu nevoie de ajutorul dvs pentru ca simt ca logica si toate cunostintele mele nu au nicio valoare in situatia data si de cat am citit nu mai sunt in stare sa gandesc limpede...
Societatea cu problema aplica inainte TVA la incasare iar acum are codul de TVA anulat din oficiu ca si consecinta a declararii inactivitatii fiscale (mirifica expirare a sediului)...
Pentru o factura emisa de 1000 lei + 200 lei tva = 1.200 lei am gasit din mai multe surse o monografie gen
4111 = 7xx......1.200 lei
635 = 446........200 lei
Numai ca in situatia inactivitatii fiscale am inteles ca societatea pe langa faptul ca nu poate deduce tva, nu poate deduce nici cheltuieli, astfel eu inteleg ca 635 ar fi si el nedeductibil chiar daca este aferent veniturilor impozabile...
Si atunci ma intreb si va intreb, este corect sa inregistrez pe venit valoarea cu tot cu TVA si sa am venit impozabil de 1.200 lei?
Daca nu e corect, care ar fi monografia corecta pentru facturile emise (am si facturi cu venituri am si facturi de avans)? Ca eu sincer tare as merge pe varianta inregistrarii lor "clasice" folosind contul 446 in loc de 4427, dar mi-e frica sa nu fac o gafa

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#89 Mesaj de tomac »

Și eu v-aș recomanda să înregistrați pe 4427. Și nu pe 635. Motivul: codul fiscal vă obligă la colectarea și plata TVA chiar dacă aveți anulat codul de TVA.
Că un neplătitor de TVA nu are voie să folosească conturile de TVA e un mit bazat strict pe opinii ale celor pe ANAF fără nici o susținere în reglementările contabile.
De exemplu un neplătitor de TVA în RO, dar care are cod de TVA pentru AIC logic că poate folosi contul 4423 pentru simplu motiv că e și plătitor de TVA pentru o parte a activității sale și ceea ce plătește este TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

motam
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 08, 2013 9:23 am

Re: Anulare cod TVA din oficiu

#90 Mesaj de motam »

Multumesc de sugestie, acum problema mea cea mare nu era neaparat daca folosesc 4427, 4423 ca banuiesc ca nu se isterizeaza nimeni de contul folosit atata timp cat baza de calcul si taxele sunt corecte... dilema mea era in ceea ce priveste suma care ajunge pe venit... in situatia unei firme doar cu cod de tva anulat fara a fi declarata si inactiv fiscal daca foloseam varianta 4111=7xx 1200 lei si 635=446 200 lei 635 ar fi fost deductibil iar profitul fiscal ar fi fost 1.000, tot 1.000 ar fi fost si daca foloseam varianta clasica de inregistrare. In situatia mea si cu inactivitate fiscala, nu pot deduce nici tva si niciun fel de cheltuiala, 635 este deci nedeductibil, daca folosesc varianta cu 635 profitul fiscal ar fi 1.200 lei, iar daca folosesc varianta de inregistrare clasica pe venit ar ajunge doar 1.000 lei deci profit fiscal 1.000 lei... poate imi scapa mie ceva sau am luat-o razna de tot... doar de lucrul asta imi este frica, este vorba de sume relativ mari si desi toata logica din lume imi spune ca nu au ce cauta in peisaj conturile de venituri si cheltuieli nu as vrea ca peste ceva vreme sa se gaseasca un "interpret" virtuos de Cod Fiscal din ANAF sa recalculeze totul bineinteles cu majorarile si penalizarile de rigoare... de asta am insistat daca cineva s-a lovit de ceva similar poate ma lumineaza si pe mine si imi arata calea ...

Scrie răspuns