ARENDA

Mesaj
Autor
magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

ARENDA

#1 Mesaj de magyariv »

stie cineva cum se inregistreaza contractele de arenda si cand se declara cheltuiala?
am 400 de contracte de arenda datate cu 29.04.2015 cu valoare de 150 ron fiecare
am facut 150ron * 75%=112.5 adica venitul impozabil este doar atata . am deschis analitice la 462 pentru fiecare persoana in parte si acuma vreau sa le introduc , dar astept un pic de ajutor
oare gandesc bine? fac la intrari ca si o factura si la cont pun 612 .Programul imi genereaza retinerea de 16% impozit si 5.5 % sanatate, asta e ok , dar in declaratia 112 pe 04 trebuie sa imi apara toti cu contracte?
cum sa fac sa nu fie impozitul si sanatatea retinuta scadenta numai in octombrie cand chiar imi platesc arenda?
stiu ca la anul fac 205 dar cand fac 112? in ce luna?
rog ajutor daca mai are cineva asa ceva..

multumesc

magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: ARENDA

#2 Mesaj de magyariv »

constat ca firma preluata in 2015 ianuarie nu a retinut si virat in 2014 impozitul si cass -ul retinut la sursa pentru arenda.Bilantul pe 2014 inca nu este depusa. cum sa procedez? sa depun rectificativa la 205 si sa culeg toate contractele(400buc) pe decembrie 2014 si sa fac rectificativa pe 2014 dec la 112..? sau stie cineva o alta solutie?
chiar nu mai stiu ce sa fac...ajutor!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ARENDA

#3 Mesaj de balazse »

Nu contractul il inregistrezi in program, ci plata arendei.
Acestea le inregistrezi la "intrari".
iteste aici postarile lui TomaC despre modul cum sa procedezi inregistrarea arendei:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=25419

magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: ARENDA

#4 Mesaj de magyariv »

multumesc de raspuns, dar tot nu sunt nedumerita cu o chestie. De ce se inregistreaza contractele de arenda in data emiterii lor adica in 15 zile de la emitere ? nu cumva finantele o sa imi debiteze oamenii cu un impozit care inca nici nu lam declarat ci o sa il declar doar la plata impozitului..? sau sa nu ma duc inca cu contractele la finante doar cand platesc arenda in luna aia?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ARENDA

#5 Mesaj de balazse »

Dar unde scrie ca aceste contracte se inregistreaza la finante (din pacate cu aceasta parte nu m-am intalnit, am avut tangenta doar cu inregistrarea platii arendei).

magyariv
Mesaje: 130
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: ARENDA

#6 Mesaj de magyariv »

am fost eu personal la finante si miau cerut toate contractele cu copii de buletin ..si iti dai seama ca trebuia sa ma duc la 3 judete sa le inregistrez ..ca am avut buletine din 3 judete... e f nasol..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ARENDA

#7 Mesaj de balazse »

Dar unde scrie asta?

furduia399
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

Re: ARENDA

#8 Mesaj de furduia399 »

buna seara,contractele de arenda intre firma si persoane fizice trebuie inregistrate si la finante?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ARENDA

#9 Mesaj de tomac »

Vedeți art.120 CF. Dar nu e o obligație a celui care primește terenul în arendă ci a persoanei fizice care realizează venitul din arendarea terenurilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Re: ARENDA

#10 Mesaj de plugarua »

Eu am aproximativ 2000 de contracte și toate au fost înregistrate la Primăria de care aparține terenul arendat. Cei de la finanțe când au venit în control nu au cerut ca acele contracte să fie înregistrate la ei. Acuma depinde de funcționarii pe care îi găsiți și ce vor ei...
Iar acele 15 zile se referă la înregistrarea contractelor de arendă de către arendaș (adică de către societate) la primărie în cel mult 15 zile de la momentul întocmirii lor.
Persoanele fizice care dețin contracte de arendare la societatea de care mă ocup nu au înregistrat acele contracte la finanțe.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ARENDA

#11 Mesaj de tomac »

Nu cred.
Citiți textul din art.120
(2) Contribuabilii care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendare pentru care impunerea este finală, au obligația să depună o declarație privind venitul estimat/norma de venit, în termen de 30 de zile de la încheierea contractului între părți. Declarația privind venitul estimat/norma de venit se depune odată cu înregistrarea la organul fiscal a contractului încheiat între părți. Contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal au obligația înregistrării contractului încheiat între părți, precum și a modificărilor survenite ulterior, în termen de 30 de zile de la încheierea/producerea modificării acestuia, la organul fiscal competent.
Termenul e de 30 de zile. Și obligația înregistrării o are contribuabilul care obține venitul din arendare. Care nu e societatea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Re: ARENDA

#12 Mesaj de plugarua »

Articolul îl știam și eu, doar că eu v-am spus cum s-a procedat și cum cei de la finanțe nu au avut nicio problemă cu faptul că arendatorii nu și-au înregistrat contractul. Atâta timp cât eu îi declar în D112 și le rețin impozit și CASS la sursă, ei ce să mai declare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ARENDA

#13 Mesaj de tomac »

Ei trebuie să-și declare contractul. Nu contează ce declarați dvs. Este obligația lor să înregistreze contractul la ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: ARENDA

#14 Mesaj de robut »

Buna ziua,
un pfa in sistem real si-a diversificat activitatea : arenda cu plata in bani. Este ceva nou pentru mine asa ca am cautat informatii, insa ceea ce nu am gasit sunt documentele ce se intocmesc la plata arendei avand in vedere ca aceasta activitate este imozitata la norma pe venit. Rog sa ma ajute cineva, orice informatie este binevenita.
Multumesc anticipat.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ARENDA

#15 Mesaj de tudoraf841 »

pt cei la care platesti arenda in bani ai doua variante :
1 prin intrari
2 prin salariati
metoda 2 este cea ma simpla de unde rezulta si stat de plata separate pt. cei cu arenda su urmezi pasii;
-salariati unde introduci persoana ,data angajarii este data cand dai banii si sa ai grija sa treci manual ultima zi de lucru aceiasi data,la tip selectezi arenda,norma pe zi 8 ore, tip salariu lunar ,salariu brut suma pe care o dai persoanei,cnp si adresa ,casa de asigurari de sanatate si vei vedea ca saga face exact ce trebuie adica va opri impozitul afferent arendei.
Daca ai vre-o persoana care banii pe care-I primeste depaseste 12 salarii minime pe economie trebuie oprit si cass pe care treci manual in stat la baza contributii suma plafonata la 12 salarii minime si vei vedea ca se opreste si cass.
Statul al accesezi din state tabul din dreapta zilieri .
La decl unica completezi si pt norma pe venit si pt. sistem real

Scrie răspuns