Achizitie intracomunitara auto

Mesaj
Autor
calina604
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 12:49 pm

Achizitie intracomunitara auto

#1 Mesaj de calina604 »

societate platitoare de tva intentioneaza sa achizitioneze un autoturism sh din Germania.inainte de a face achizitia trebuie sa se inregistreze in ROI? la achizitie se plateste TVA (auto nu este destinat revanzarii)?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Achizitie intracomunitara auto

#2 Mesaj de scortarum »

Da, intai te inregistrezi in ROI iar apoi faci AIC. Furnizorul iti va factura probabil cu TVA, iar TVA-ul ti-l va returna odata ce faci dovada unei AIC, respectiv ca ai inmatriculat auto in RO. Notele sunt 2133=404 si 4426=4427 iar daca nu faci foi de parcurs, mai faci si 2133=4426 cu 50% din TVA-ul dedus prin taxare inversa

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara auto

#3 Mesaj de filipn »

buna ziua. am o situatie asemanatoare. factura din germania ptr. achizitie auto este cu tva. tva este platit in avans, dar dupa inmatriculare, s-a primit suma de la tva, inapoi. problema este ca nu am alt document. pot inregistra direct factura cu taxare inversa?
si declarata in 390? multumesc

feketee505
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 29, 2009 2:00 am

Re: Achizitie intracomunitara auto

#4 Mesaj de feketee505 »

O Societate platitoare de tva achizitioneza un autoturism sh din Germania.La achizitie primeste o factura in Euro fara TVA .Care sunt note contabile si ce declaratie trebuie depus.Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie intracomunitara auto

#5 Mesaj de pinteae »

Depinde de destinatia pe care o va avea autoturismul si de regimul de TVA aplicabil. Poate fi o achizitie sh, careia i se aplica regimul de scutire de TVA, conform regimului de achizitii intracomunitare de bunuri, sau poate fi o achizitie in regimul marjei brute. De regula, pe factura se face mentiunea privind regimul aplicat. Daca este din Germania, iar pe factura este mentionat paragraful 25, atunci este o achizitie in regimul marjei. Daca pe factura este mentionat paragraful 4, sau nu este mentionat articolul din legislatia Germaniei, dar la pretul de vanzare se specifica faptul ca este pret neto, atunci se aplica regula generala de achizitii intracomunitare de bunuri.
Daca s-a aplicat regimul marjei, nu trebuie sa faci nicio declaratie si nu aplici autolichidarea TVA. Daca este o achizitie in regimul normal, atunci vei inregistra TVA deductibila si colectata prin articolul 4426 = 4427, in cota de 19%, si vei raporta achizitia prin D390 si D300.
Eugen Pintea

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: Achizitie intracomunitara auto

#6 Mesaj de gondorg777 »

am aceeasi sit achiz autovehicul sh din DE cu pret netto fara tva ,s-a aplicat regim tva tax inversa.Apoi s-a inreg la imobilizari si amortizat un an de zile.Acum se doreste vanzarea acestuia...cum se procedeaza in acest caz dpdv al tva?...multumesc frumos ptr raspuns

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie intracomunitara auto

#7 Mesaj de pinteae »

Se aplica regimul normal de TVA. Daca ai aplicat deducerea partiala a TVA la achizitie, ajustezi favorabil TVA nededusa initial.
Eugen Pintea

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara auto

#8 Mesaj de szaszs »

buna ziua, sunt un srl inreg ca platitor de TVA pt AIC (cf art 317) , am cumparat auto second 12000 eur (nu este tva pe factura) de la dealer Germania scrie pe factura cf Art. 25 (impozitare marja) , eu trebuie sa achit TVA in Ro si sa declar in 301 si 390? dealerul are cod TVA valid .
multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie intracomunitara auto

#9 Mesaj de pinteae »

Nu. Se declara doar prin D300, la rubrica de achizitii scutite de TVA.
Eugen Pintea

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara auto

#10 Mesaj de szaszs »

dar eu nu sunt la regim normal de platitor, ci sunt inreg doar pt AIC cf art 317 , depun lunar D301 si D390 , nu D300..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara auto

#11 Mesaj de tomac »

Nu aveți obligația de plată a TVA în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara auto

#12 Mesaj de szaszs »

buna ziua, cei de la ANAF ma pun sa platesc TVA!!! , au spus ca din moment ce am deja CIF pt achizitii intracomunitare nu mai pot intra la articolul care se refera la marja , trebuie declarat TVA in 301 si 390 si achitat in RO pt ca factura depaseste 10000 eur.
au dreptate ?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara auto

#13 Mesaj de tomac »

Este irelevant pragul de 10.000 EUR în acest caz, dacă deja aveți cod de TVA pe art.317.
Totuși, în situația dvs, citind mai cu atenție, nu se pune problema de aplicare a regimului marjei pentru că este imposibil să-l aplicați. Pentru a-l aplica este necesar să fiți persoană impozabilă revânzătoare care să colecteze TVA la marjă, ceea ce nu se poate.
În această situație chiar dacă el aplică regimul marjei, dvs, da, veți plăti TVA la valoarea achiziției.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns