nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

Mesaj
Autor
voineae411
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mai 13, 2013 3:38 pm

nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#1 Mesaj de voineae411 »

Buna seara

Intampin urmatoarea problema, poate ma puteti ajuta.
O firma infiintata in aprilie 2013, microintreprindere , neplatitoare de TVA. Nu am depus declaratia 010 deoarece mi s-a spus ca nu este nevoie, datele sunt transmise de la Registrul Comertului catre ANAF. La scurt timp de la infiintare au inceput sa vina instiintari legate de nedepunerea declaratiilor pentru angajati ,desi firma nu a avut angajati si nici nu a intentionat sa aiba,mai ales ca de la 1 februarie 2013 nu mai exista obligativitatea microintreprinderilor de a avea cel putin 1 angajat in termen de 60 zile de la infiintare. Intrun final ne-au sunat si au spus sa depunem declaratia 010 cu data infiintarii, si sa specificam ca firma nu are angajati. Am facut, si...supriza...o sa primim amenda pentru nedepunerea la timp a D010. De ce sa primesc amenda daca nu trebuia sa depunem aceasta declaratie la infiintare?! Cei de la ANAF au spus ca cei care au depua actele pt infiintare au bifat ca firma va avea angajati, dar din discutii am inteles ca nu se bifeaza pe niciun formular de la Registru ca firma va avea angajati. E posibil sa fie o greseala de la ANAF ? Sa nu fi avut ei sistemul actualizat referitor la obligativitatea mocrointreprinderilor de a avea angajati? Este intemeiata amenda? Sa incercam sa facem un memoriu pt a o transforma in avertiament? ( avand in vedere ca este prima abatere, nu are activitate, venituri ). Multumesc

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#2 Mesaj de scortarum »

Daca e asa cum spui, nu trebuia sa depui nimic. Doar 100 cu zero, 392A si bilant/declaratie inactivitate. Intra pe dosarul fiscal si vezi care iti este vectorul.

voineae411
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mai 13, 2013 3:38 pm

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#3 Mesaj de voineae411 »

a trebuit sa depunem D010 pentru ca apaream cu angajati de la infiintare. Nu stiu din ce motiv...

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#4 Mesaj de ignatc189 »

Intreb aici, ca sa nu mai deschid subiect nou.

O microintreprindere isi schimba sediul social in acelasi judet. Modificarea apare la ANAF prin schimbarea inspectorului fiscal.
Intrebarea mea e daca se mai depune declaratia 050 cu schimbarea sediului social. Avand in vedere ca ramane la aceeasi Directie, s-a depus la Registrul Comertului instiintarea aceea catre ANAF cu schimbarea sediului social.

Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#5 Mesaj de fagarasa176 »

ignatc189 scrie: Modificarea apare la ANAF prin schimbarea inspectorului fiscal.
Unde'i dome' ala ca nu'l gasesc neam :wink:
ignatc189 scrie:Intrebarea mea e daca se mai depune declaratia 050 cu schimbarea sediului social. Avand in vedere ca ramane la aceeasi Directie, s-a depus la Registrul Comertului instiintarea aceea catre ANAF cu schimbarea sediului social.
Trebe neaparat domne'.....si pe langa 050 se depune si 010 parca (nu sunt sigur de 010)
In baza acestora se va eliberara un nou certificat de inregistrare fiscala in scopuri de TVA si la actualizarea in toate evidentele fiscale a noului sediu social.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#6 Mesaj de cozosc »

voineae411 scrie:a trebuit sa depunem D010 pentru ca apaream cu angajati de la infiintare. Nu stiu din ce motiv...
raspund mai mult pentru cazul in care mai sunt si altii in situatia asta : la depunerea actelor la ONRC, exista un spatiu pe una din cereri, dedicat vectorului fiscal unde persoanele care infiinteaza firme, bifeaza in nestire tot ce li se pare lor ca suna bine. De aceea, va puteti trezi dupa infiintare ca aveti tot soiul de "balarii" bifate in vectorul fiscal. Trebuie mers la ANAf si verificat vectorul fiscal si corectat pri 010 acolo unde este cazul. Dvs sigur ati avut bifate contributiile la salarii si de aceea a trebuit depus 010.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#7 Mesaj de tudosien »

Continui si eu aici cu o speta legata de on microintreprindere inregistrata la ONRC in martie 2021. Nu si-a manifestat optiunea pt TVA la depunerea cererii la ONRC. Ia iesit CUI. Vazand ca are achizitii importante(investitii) in plan pentru inceput(cofetarie-patiserie vegana) vreau sa o inregistrez in scopuri de TVA. Cum se mai procedeaza? Mai trebuie depusa 010-mentionez ca apare pe mfinante.ro doar ca platitor impozit venit micro? 098 am inteles ca trebuia depusa la momentul cererii la ONRC. Sau "fortez" cu D700.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#8 Mesaj de pinteae »

010.
Eugen Pintea

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#9 Mesaj de tudosien »

Multumesc, asa si am facut. Pentru o PFA(meditatii profesor) fara salariati si neplatitoare de TVA careia ia iesit CUI la ONRC mai depune 070? Daca da ce completeaza CNP ca la declaratia unica sau CUI?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#10 Mesaj de pinteae »

Din moment ce nu are salariati si nu doreste sa se inregistreze in scopuri de TVA, pentru ce sa depuna 070? Nu are motiv pentru modificarea vectorului fiscal.
Eugen Pintea

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#11 Mesaj de tudosien »

Nu de modificare ci de inregistrare fiscala(070 este pt PFA-uri). Stiu ca cei de la ONRC comunica datele catre ANAF dar nu zice niciunde(ori n-am gasit eu) ca cei care s-au inregistrat la ONRC nu trebuie sa depuna in 30 zile de la infiintare declaratia de inregistrare fiscala.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: nedepunere D010 la infiintare microintreprindere

#12 Mesaj de pinteae »

Din cate stiu, la momentul depunerii documentatiei de inregistrare la ORC, se depune formularul privind vectorul fiscal al entitatii.
Eugen Pintea

Scrie răspuns