AIC produse accizabile (sampanie)

Mesaj
Autor
cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

AIC produse accizabile (sampanie)

#1 Mesaj de cozosc »

Ajutor pentru speta AIC cu accize: firma inregistrata ca destinatar inregistrat face o AIC de produse accizabile. Factura de marfa este din data de 22.10.2015, factura de transport din 26.10.2015 si receptia in data de 02.11.2015. Din cauza ca data receptiei este cunoscuta prin programul de inchidere AIC accize, nu pot jongla cu datele. De aceea, a trebuit sa fac la 22.10.2015 inregistrarea facturii de AIC (pe marfa in curs de aprovizionare ) fara sa tin cont de factura de transport dar a trebuit sa tin cont de accize pentru ca intra in baza de impozitare a TVA. Am inregistrat factura de transport separat ca sa o pot declara corect in 394. La data receptiei, am stornat factura de transport, am inregistrat din nou factura de AIC unde am pus o linie cu – pentru marfa in curs de aprovizionare si in rest am inregistrat pozitiile de marfa, am pus factura de transport la cheltuieli accesorii, am facut inregistrare manuala pentru diferenta de curs din ct 327 si mai trebuie sa stornez inregistrarea accizelor din octombrie pentru ca au exigibilitatea la data receptiei.
Mi se pare ca am facut prea multe artificii de calcul si de inregistrari ca sa respect bazele de impozitare si cursul de inregistrare. Vi se pare ca puteam sa fac altfel si m-am complicat ? este prima inregistrare de AIC cu accize si s-a nimerit sa fie si in 2 luni diferite.

Scrie răspuns