art 55 cod fiscal, va rog, e urgent

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

art 55 cod fiscal, va rog, e urgent

#1 Mesaj de popad70 »

In art 55 cod fiscal alin 2 si 3 se arata ca trecerea de la impozit pe micro la impozit pe profit si invers se face pana la 31 martie a anului pentru care se plateste impozitul.
Deci, de fapt pentru aceasta schimbare de vector fiscal termenul este 31 martie si nu 15 ianuarie 2016?
Atunci D010 se depune pana pe 15 ianuarie doar pentru celelalte modificari de vector?
Va rog sa-mi spuneti daca e ok asa cum am inteles!
Multumesc!

ART.
55 - Termenele de declarare a menţiunilor

(1) Persoanele juridice care se înfiinţează în cursul unui an fiscal, precum şi microîntreprinderile care intră sub incidenţa prevederilor art. 52 comunică organelor fiscale competente aplicarea/ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală.

(2) Persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit comunică organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plăteşte impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.

(3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condiţiile impuse la art. 47 lit. d) şi e) nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea comunică organelor fiscale competente ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului fiscal următor.

Scrie răspuns