concediu crestere copil pentru tata

Mesaj
Autor
milutinovicib
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 21, 2014 2:03 pm

concediu crestere copil pentru tata

#1 Mesaj de milutinovicib »

Buna ziua, situatia mea e urmatoarea:
Sotul are o firma, SRL-D,la care suntem amandoi angajati. Eu va trebui sa nasc la inceputul lunii aprilie, dar din cate am inteles, avand un PFA pe norma de venit (1168 ron/an) nu voi putea cere eu indemnizatia pentru cresterea copilului. Oricum vrem sa lichidam/suspendam RSL-D-ul, cei 3 ani de obligativitate a mentinerii firmei s-ar implini pe 24 aprilie (firma deschisa pt obtinere fonduri guvernamentale). Ne-am gandit sa intre atunci sotul in concediu de crestere copil iar eu sa intru in somaj.
Intrebari: 1) Daca intra sotul in CCC mai e nevoie sa intre cineva in concediu postnatal obligatoriu de 42 de zile?
2) Cum si cand as putea incepe procedura de lichidare sau suspendare a firmei fara sa trec de perioada de 3 ani SRL-D si sa se transforme firma in SRL? Daca persoana ce ramane in concediul postnatal depaseste data de 24 aprilie la calculul salariului se vor face modificari in ceea ce priveste obligatia darilor catre asig sociale de catre firma, pt care am fost scutiti pana acum?
3) SRL-D se transforma automat in SRL dupa cei 3 ani de functionare, sau trebuie mers la Reg. Comertului, stampila noua...etc. Este vreun termen limita de care ne putem folosi sa nu mai fim nevoiti sa facem acesti pasi?
4) Care procedura ar fi mai simpla si mai rápida, lichidarea sau suspendarea?firma are datorii doar catre administrator (sotul) care a creditat firma pentru diferite plati,cateva imobilizari neamortizate total, nu are activitate si este pe pierdere.
Multumesc, astept raspuns.

Scrie răspuns