bilete de calatorie

Mesaj
Autor
moacac
Mesaje: 30
Membru din: Mie Aug 21, 2013 9:17 am

bilete de calatorie

#1 Mesaj de moacac »

Buna ziua,

Revin cu rugaminte

Cum procedam de la 01.01.2016 cu biletele de calatorie la o societate transport intern persoane?
Trebuie facuta decizie ptr nr si serie bilete sau ?? Pana acum am facut borderou centralizator zilnic cu data, nr biletului si valoarea , si am inregistrat borderoul cu suma pe iesiri "'B'' .Firma este platitoare de tva .Cum inregistram acum ?

Multumesc
Ultima oară modificat Joi Mar 24, 2016 1:52 pm de către moacac, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: bilete de calatorie

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

coatuc612
Mesaje: 107
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:36 am

Re: bilete de calatorie

#3 Mesaj de coatuc612 »

Aceeasi nelamurie o am si eu vis-a-vis de bonurile de parcare, trecerile de pod, bonurile de intrare in port etc emise de societati platitoare sau neplatitoare de tva ca si bonuri cu valoare fixa. Cum se introduc acestea in Saga cf noii declaratii? Se declara in 394? la ce capitol se incadreaza?


Eu am si trame stradale pt care se emit chitante de colectrare a creantelor bugetare de la primarii.
Pana acuum le treceam direct pe cheltuiala la decont. Se raporteaza undeva in 394? :?:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: bilete de calatorie

#4 Mesaj de fagarasa176 »

O sa se raporteze in D394.
Aveti rabdare nici nu stim cum arata formularul inca, si implicit cei de la SAGA nu au inca idee cum sa modifice in SAGA
Cititi linkul de mai sus si pentru moment si pentru a usura munca in viitor urmati sfatul colegului @paturcai
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

coatuc612
Mesaje: 107
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:36 am

Re: bilete de calatorie

#5 Mesaj de coatuc612 »

Multumesc!
Am vazut in ultima actualizare Saga actualizare la 394 si credeam ca exista raspunsuri la intrebari.... ca intrebarile nu lipsesc!

Asteptam.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bilete de calatorie

#6 Mesaj de balazse »

Pentru CoatuC612
In noul fisier D.394 care aparut a fost introdus un buton pentru 20%, asta daca introduci manual sumele.
Despre detalii poti vizualiza la butonul "versiuni" din D.394.

Pentru FagarasA176
Din pacate stim cum va arata, doar ca nu se stie daca va si ramane asa (cel putin dupa parerea mea, avand in vedere ca si in trecut dupa doua luni s-a renuntat la o parte din solicitari).
Vezi aici ordinul (nu mai este doar un proiect):
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/174685

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: bilete de calatorie

#7 Mesaj de nagyl296 »

Buna ziua!

Am si eu o problema si nu stiu cum sa fac inregistrarile.
Obiectul principal de activitate a firmei este transport public. Firma vinde bilete de calatorii si abonamente.
Biletele se achizitoneaza de la o firma, pe baza de bon de predare se predau la 8 soferi, soferii vand biletele si la fiecare inceput de luna predau sumele incasate pentru luna trecuta, la predare se taie bon fiscal.
Abonamentele se printeaza la firma nu se achizitioneaza, sunt de doua feluri: abonamente pentru pensionari care sunt subventionate 100% de primarie si abonamente pentru elevi care sunt subventionate 50% de primarie. Elevii primesc abonamentele in momentul in care platesc cele 50%, primesc si pensionarii abonamentele si la sfarsit de luna se editeaza un tabel care se depune la primarie pentru incasarea subventiei.
Care sunt inregistrarile contabile si cum se inregistreaza in Saga?
Trebuie folosit contul 5323 la achizitia biletelor, sau se trateaza ca si marfuri?

Scrie răspuns