Cheltuielile pt studii sunt deductibile?

Mesaj
Autor
Octavian
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:41 am

Cheltuielile pt studii sunt deductibile?

#1 Mesaj de Octavian »

Sunt deductibile cheltuielile facute de o persoana fizica autorizata pentru studii de specializare (evident, legate de profesia pt care este autorizata)?
Dar cheltuielile facute de o firma (SRL, SA) pentru calificarea angajatilor?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Codul fiscal foloseşte sintagmele:
"cheltuielile pentru formarea si perfectionarea profesionala a personalului angajat" - pentru firme şi "cheltuielile cu pregatirea profesionala pentru contribuabili si salariatii lor" - în cazul persoanelor fizice autorizate sau a liber-profesioniştilor.
Nici în normele de aplicare a codului fiscal nu se spune mai mult. După părerea mea, în aceste cazuri eşti expus riscului de a cădea în contradicţie cu un organ de control, pentru că nu ştii peste cine dai şi interpretează legea aşa cum vrea el.
Legea nu spune care sunt formele sau metodele de învăţământ utilizate pentru a efectua formarea şi/sau perfecţionarea profesională a unei persoane.
Cred că cel mai bine ar fi să soliciţi precizări de la ANAF pentru o mai mare siguranţă, sau dacă ai control care să-ţi spună că o astfel de cheltuială este nedeductibilă, atunci contestă-l dar nu înainte de a-i solicita ca în actul de control să expună motivele pentru care a considerat nedeductibilă o astfel de cheltuială.
Îmi pare rău că nu pot fi de folos cu mai mult decât atât.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#3 Mesaj de floreaf »

Pe ce cont de cheltuieli se inregistreaza ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Normal ar fi, ca pentru înregistrarea pe cheltuieli a sumelor plătite în acest caz, să ai şi o factură fiscală. Spre exemplu, societăţile care desfăşoară operaţiuni de comerţ cu bunuri alimentare sau alimentaţie publică, erau obligate să-şi trimită salariaţii la cursuri de igienă organizate prin DSP, iar cel care organiza cursurile emitea factură fiscală.
În acest caz, după părerea mea, discutăm despre o prestare efectuată de un terţ şi aş înregistra aceste sume în contul 628.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Octavian
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:41 am

#5 Mesaj de Octavian »

Odata ce cursul se platreste, exista cel putin chitanta.
Nu se pot inregistra in de contul 614 "Cheltuieli cu studii si cercetari"? 628 e prea comun.

trancaul924
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de trancaul924 »

in 614 cheltuielile cu studiile, iar in 628 cursurile de igiena

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

Citez din ordinul 306/2002: în contul 614 se înregistrează cheltuieli cu studiile şi cercetările efectuate de terti.
După cum înţeleg eu e voba de studii de marketing, management, etc. efectuate de un terţ în beneficiul firmei şi nicidecum nu e vorba de studiile personalului.
Doar chitanţă nu este de ajuns. Ar fi nevoie şi de un contract, iar contractul trebuie încheiat între unitatea care şcolarizează şi societatea angajatoare sau persoana fizică autorizată, după caz. Din câte ştiu eu, în asemenea cazuri, dacă beneficiarul este o persoană juridică, trebuie emisă factură fiscală. Altfel nu se vor putea înregistra în contabilitate ca şi cheltuieli cu formarea profesională.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

enacheg355
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 29, 2015 4:31 pm

Re: Cheltuielile pt studii sunt deductibile?

#8 Mesaj de enacheg355 »

:D CONT 615

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cheltuielile pt studii sunt deductibile?

#9 Mesaj de tomac »

Contul 615 nu exista în planul de conturi acum 15 ani când au fost scrise mesajele anterioare, dar tot e bine că mai citește cineva și mesaje așa de vechi :))))
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns