AUTOFACTURA

Mesaj
Autor
labom
Mesaje: 46
Membru din: Mar Feb 15, 2011 2:48 pm

AUTOFACTURA

#1 Mesaj de labom »

Buna seara.Am o neclaritate si as ruga daca stiti sa-mi dati cateva detalii in legatura cu autofactura.Cum se inregistreaza in contabilitate,in situatia in care eu o primesc de la o firma (deci firma resp. apare client) si incasez valoarea respectiva. Va multumesc pt. profesionalismul de care dati dovada. O seara buna !

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: AUTOFACTURA

#2 Mesaj de cernatv »

Aia nu e autofactură.
E facturare în numele clientului. O înregistrezi la Ieșiri, exact ca pe o factură pe care o emiți tu.

labom
Mesaje: 46
Membru din: Mar Feb 15, 2011 2:48 pm

Re: AUTOFACTURA

#3 Mesaj de labom »

Este denumita autofactura. Problema care apareeste cu ce se diferentiaza aceasta autofactura de o factura obisnuita?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: AUTOFACTURA

#4 Mesaj de cernatv »

Dacă i se spune așa nu înseamnă că e și corect.
Autofactura o emiți tu, nu o primești de la client. Și e cu totul altceva.
Nu este nici-o diferență d.p.d.v. al modului de înregistrare între o factură emisă de tine și o factură emisă în numele clientului.
Vezi că pentru a se putea aplica sistemul acesta de facturare în numele clinetului trebuie obligatoriu să existe un acord scris între cele două firme.

labom
Mesaje: 46
Membru din: Mar Feb 15, 2011 2:48 pm

Re: AUTOFACTURA

#5 Mesaj de labom »

Ok.Am sa verific si acordul incheiat.Am avut si eu dubii in ceea ce priveste corectitudinea intocmirii documentelor ,in sensul ca aceasta autofactura se intocmeste ca ,,prestare servicii'' . Va multumesc mult pt.amabilitatea dv.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AUTOFACTURA

#6 Mesaj de balazse »

Pentru LaboM
Nu cumva ai primit un "debit note"?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: AUTOFACTURA

#7 Mesaj de tomac »

balasze, nu. E clar o factură emisă în numele clientului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: AUTOFACTURA

#8 Mesaj de ivana91 »

Am primit de la un client o autofactura , facturare in numele furnizorului. Firma A livreaza produse la firma B. In functie de valoarea livrarilor se acorda discount de catre firma A. Am primit o autofactura de la firma B cu acest discount. Cum o inregistrez in contabilitate, prin iesiri?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: AUTOFACTURA

#9 Mesaj de cernatv »

Da, prin iesiri.
Dar nu mai folosi termenul de autofactura. E doar o factura emisa in numele furnizorului. Si vezi ca trebuie sa existe o intelegere scrisa intre firme pentru a se folosi acest mod de facturare.

stefanl140
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 15, 2011 3:29 pm

Re: AUTOFACTURA

#10 Mesaj de stefanl140 »

Am si eu "autofacturi" (facturi emise in numele si pe seama furnizorului) , sunt facturi de risturn cifra de afaceri.

Ele au un numar dat de catre cumparator (cel care le emite). Pana acun nu mi-am batut capul, le treceam la iesiri cu numarul de factura dat de cumparator. Insa acum , tinand cont ca vine 394 varianta simplificata :) , credeti ca e OK sa folosim pentru aceste facturi acele numere (date de cumparator) sau sa facem o plaja separata de numere ( a noastra ) pe care sa le folosim. Nu s-ar putea folosi din plaja curenta deoarece aceste facturi vin dupa 1-2 saptamani de la emitere.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: AUTOFACTURA

#11 Mesaj de pinteae »

Punctul 96 alin (1) si (2) din Norme descrie modul in care se deruleaza o astfel de operatiune.
Prin Procedura se stabileste plaja de numere utilizata de catre emitent.
Eugen Pintea

stefanl140
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 15, 2011 3:29 pm

Re: AUTOFACTURA

#12 Mesaj de stefanl140 »

Va rog frumos, puteti sa imi dati un link pentru norme ? Din pacate nu reusesc sa le gasesc pe internet :oops: ca sa ma lamuresc cu punctul 96)

Multumesc

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: AUTOFACTURA

#13 Mesaj de tatum »


tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: AUTOFACTURA

#14 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
societatea din Romania platitoare de tva presteaza servicii de transport intracomunitar pt. o firma din Austria ,firma care-I emite in numele furnizorului din Romania o factura pe care plateste prin banca.
factura are specificat pe ea taxare inversa .
cum o inregistrez ?
multumesc
in cazul unei facturi emise de client-autofactura se selecteaza L dar daca este si cu taxare inversa se selecteaza T sau ramane L si se pune tva ...

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: AUTOFACTURA

#15 Mesaj de tudosien »

Stiu ca a trecut mai mult de un an dar avand si eu un caz de acest fel acum cred ca factura se trece cu L si nu e taxare inversa.La mine scrie pe ea AUTOFACTURATION(Spania). O asimileaz unei prestari de servicii intracomunitare(operatiune neimpozabila in Romania) pt ca sediul clientului este in afara Romaniei.

Scrie răspuns