Casa de marcat!!!

Mesaj
Autor
ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Casa de marcat!!!

#1 Mesaj de ducaa »

Buna ziua!
am si eu o problema cu casa de marcat. am bagat pe ea si marfuri si miau facut si un departament pentru servicii.
eu vreau de fapt ca in raportul general sa imi apara si serviciile din ziua respectiva si vanzarea de marfa, dar se pare ca nu stiu baietii de unde am luat casa sa imi faca sa ceva. am fost cu e ade 2 ori si degeaba.
intrebarea mea este daca pot pentru servicii pot sa emit facturi si sa nu le mai dau bon de casa?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

daca sunt servicii ocazionale nu se poate, mai ales daca sunt catre pers fizice

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#3 Mesaj de tomac »

Eu unul nu înţeleg. Cum adică "mi-au băgat şi mărfuri şi mi-au făcut şi un departament pentru servicii"?
Dacă ai 2 compartimente, unul pentru marfă şi unul pentru servicii, atunci pe Z îţi vor apărea totalurile pentru fiecare compartiment în parte pe fiecare zi.
Aşa că nu înţeleg :roll: :roll:
Iar, legat de facturi, aşa cum ţi-a răspuns Septimiu, pentru servicii prestate către populaţie nu dai factură ci bon fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de ducaa »

scue pentru intarziere.
asta e problema ca in raportul general serviciile nu-mi apar. Mia facut un departament servicii si marfurile le bag eu. daca erau 2 departamente mia zis ca nu pot introduce fiecare produs in parte iar pe bon imi va aparea doar denumirea departamentului ex marfa. cred ca asta e cauza.
serviciile sunt catre persoane fizice si sunt efectuate zilnic.
astept sugestii.
va multumesc!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Solutia e simpla. Te duci la cei de la care ai cumparat casa de marcat si ii rogi sa-ti mai programeze un departament pentru marfuri in casa de marcat.
Nici acum nu cred sa-ti apara fiecare marfa in parte daca o introduci tu. Din cite stiu eu, se introduce si departamentul in care se va incasa suma respectiva. Asa vei avea 2 departamente, unul pentru servicii si unul pentru marfuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns