achizitii/livrari non-UE

Mesaj
Autor
cristeac948
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 26, 2016 3:50 pm

Re: achizitii/livrari non-UE

#61 Mesaj de cristeac948 »

Mulțumesc Balazse ,
O sa revin cu modul în care am rezolvat ,probabil o sa învețe și alți din gresala mea .

dobren373
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 19, 2012 3:51 pm

Re: achizitii/livrari non-UE

#62 Mesaj de dobren373 »

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti cum sa inregistrez in Saga la Iesiri valuta o factura de prestari servicii de la o firma platitoare de TVA in Romania catre o firma din SUA, deci o factura fara TVA (cf art 278 alin 2 = operatiune neimpozabila in RO) astfel incat sa imi apara la RANDUL 3 din D300 ? Si in Jurnalul de vanzari ce cod de referinta trebuie?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitii/livrari non-UE

#63 Mesaj de tomac »

Folosiți tip E
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gerec
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:55 am

Re: achizitii/livrari non-UE

#64 Mesaj de gerec »

Buna ziua , am un import din Ucraina de porumb , factura este intocmita de o firma din Ungaria si pe declaratia vamala de import la "Expeditor" e trecuta firma din Ungaria...noi platim TVA-ul in vama , problema mea este : depun si 390?, avand in vedere ca firma din Ungaria este in vies... asta ar insemna sa contabilizez tva-ul din DVI 4426=446 si concomitent 4426=4427 , cu achizitia intracomunitara...aici am dubii cum sa fac...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitii/livrari non-UE

#65 Mesaj de balazse »

Daca ai facut import, adica ai DVI, atunci nu mai putem discuta despre o achizitie intracomunitara.
Am fi putut discuta despre achizitie intracomunitara, daca livrarea se facea in Ungaria, furnizorul ar fi vamuit bunurile si din Ungaria s-au fi livrat bunurile in cauza.

gerec
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:55 am

Re: achizitii/livrari non-UE

#66 Mesaj de gerec »

La dvi am anexata o factura de la furnizorul din Ucraina catre cel din Ungaria cu o valoare mai mica , si o factura din Ungaria spre noi cu o valoare mai mare , la care am si platit TVA- ul in vama....marfa am platit-o in Ungaria ...in saga daca inregistrez furnizorul din HU imi spune ca este taxare inversa fiindca este din UE , .... cum ar trebui sa inregistrez importul?...multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitii/livrari non-UE

#67 Mesaj de balazse »

Mai adaugi o data furnizorul unde la tara alegi "UA" (la denumirea furnizorului eu as aduga codul de tara si valuta "(UA - EUR)").

gerec
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:55 am

Re: achizitii/livrari non-UE

#68 Mesaj de gerec »

balazse scrie: Mar Iun 21, 2022 6:00 pm Mai adaugi o data furnizorul unde la tara alegi "UA" (la denumirea furnizorului eu as aduga codul de tara si valuta "(UA - EUR)").
Da e o idee buna , asa imi calculeaza si tva 9% (la DVI) , ca sunt cereale...multumesc

szabok336
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:27 am

Re: achizitii/livrari non-UE

#69 Mesaj de szabok336 »

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si sa confirmati. 1, achizitie de servicii din non UE inregistrez in Saga cu litera E si fac taxare inversa (d300 7.1 si 22.1 + d394). 2, Achizitie de servicii cu cod fiscal EU tot cu litera E si fac taxare inversa (d300 rd 7, 22 +d394) multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: achizitii/livrari non-UE

#70 Mesaj de septimiuv »

1. T

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: achizitii/livrari non-UE

#71 Mesaj de robut »

Buna ziua,
rog ajutor caci mi s-au amestecat toate in cap...... firma platitoare de tva:
1. Am achizitii de servicii din USA, facturile nu au cod de tva, pe ce tip le inregistrez la iesiri valuta? e bine pe tip T? ma deruteaza faptul ca facturile nu au cod fiscal, stiu ca se preiau in decont tva si nu se declara in d390.
2. Aici m-am pierdut ....Apple Canada, Apple Inc (nu au cod fiscal pe factura) sunt unul si acelasi furnizor cu Apple Distribution International Ltd? Acesta din urma are cod fiscal din IE.

Scrie răspuns