achizitie teren

Mesaj
Autor
filipf
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:23 pm
Localitate: Oradea Mare

Re: achizitie teren

#16 Mesaj de filipf »

Buna,
O firma a achizitionat mai multe terenuri agricole, care sunt intravilane si extravilane, sunt peste 40 parcele /CF, care s-au achizitionat la o singura valoare totala.
Intrebarea mea este, in contabilitate, pot sa le inregistrez pe 2 pozitii teren intravilan si teren extravilan ( asta ca sa nu am o singura pozitie) sau trebuie inregistrate pe fiecare CF in parte?
Daca le inregistrez separat si apoi se va face unirea CF-urilor, cum le pot "uni" si eu in contabilitate? Valoarea ma gandesc sa le-o dau bazandu-ma pe media pe mp, ca altfel nu stiu. Cu raport evaluare, nu e cazul...
Taxele notariale si ale avocatilor, le pot pune direct pe 622, ca imi sunt facturate la date diferite, cele mai multe inainte de data ctr de VC, in luna precedenta.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie teren

#17 Mesaj de tomac »

Nu, dacă nu aveți un act care să atribuie valoare fiecărui tip de teren (intra și extravilan) sau fiecărei parcele.
Da, le puteți pune pe 622. Deși dacă sunteți plătitor de impozit pe profit eu aș pune pe 231 sumele respective și la data contractului le-aș trece pe valoarea lui.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns