PFA norma de venit

Mesaj
Autor
scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

PFA norma de venit

#1 Mesaj de scortarum »

O PFA cu norma de venit, a carei norma lunara de venit este mai mica decat 938 lei (2.681 x 35%) nu se incadreaza in categoria asiguratilor obligatoriu la sistemul public de pensii (art. 148 alin. (4) lit. c)), deci nu va depune D600 SI nici nu va datora plati anticipate in cursul anului, totusi va datora CAS in anul urmator, baza de calcul fiind 938 lei. Bine zic?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: PFA norma de venit

#2 Mesaj de apetrem »

Nu
Marian Apetre

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PFA norma de venit

#3 Mesaj de scortarum »

... si daca e la sistem real, sub plafon, datoreaza? Aici ma refer la art. 152 (4).

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: PFA norma de venit

#4 Mesaj de apetrem »

Daca baza lunară de calcul este mai mică decât 35% din salarial mediu brut, nu se datoreaza CAS, in nici o situatie, nici anticipat, nici definitiv. Din cate cunosc eu, norma de venit nu poate fi stabilita la un nivel mai mic de 35% din salarial mediu brut.
Marian Apetre

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PFA norma de venit

#5 Mesaj de scortarum »

Multumesc!
Totusi ceva cred ca imi scapa, si anume la art. 148 (8) spune ca
Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut la alin. (3) nu au obligația depunerii declarației prevăzute la alin. (5) și nu datorează plăți anticipate cu titlu de contribuții de asigurări sociale.
iar la ART. 152 - Declararea și definitivarea contribuției de asigurări sociale în cazul veniturilor din activități independente

(1) Definitivarea contribuției de asigurări sociale în cazul veniturilor determinate în sistem real se efectuează în baza declarației privind venitul realizat prevăzute la art. 123.

(2) Obligațiile anuale de plată a contribuției de asigurări sociale se determină de organul fiscal competent, prin decizie de impunere anuală, pe baza declarației menționate la alin. (1), prin aplicarea cotei individuale sau a cotei integrale de contribuție, conform opțiunii exprimate, prevăzute la art. 138 , asupra bazei de calcul prevăzute la art. 148 alin. (3), cu încadrarea acesteia în plafonul minim și maxim.

(3) Diferențele de venit, precum și contribuția de asigurări sociale aferentă, stabilite în plus prin decizia de impunere prevăzută la alin. (2), se repartizează pe lunile în care a fost desfășurată activitatea.

(4) Prevederile alin. (2) se aplică și în cazul persoanelor prevăzute la art. 148 alin. (8), al căror venit realizat în anul fiscal pentru care se efectuează definitivarea contribuției de asigurări sociale se încadrează în plafonul minim prevăzut la art. 148 alin. (3).

Eu asa inteleg, ca la sistem real se datoreaza CAS la plafonul minim, daca venitul realizat e sub acest plafon.

La norma de venit, intr-adevar, nu vad vreuna care sa fie sub plafon.

Scrie răspuns