Amortizare atentionare validate

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Amortizare atentionare validate

#1 Mesaj de visani512 »

Am validat inchidere amortizari si mi a aparut aceasta atentionare Amortizarea pare ca a fost amortizata . Am devalidat si am observat ca mai sunt note contabile la amortizare deci au fost facute inainte de validare. In fiecare luna imi verifica actele un expert contabil care mi a introdus zceste note pe cont 6811 nu stiu daca sunt note care trebuie facute deoarece am 2 proiecte fonduri? Deci stie cineva daca aceste note sunt facute in plus si com verific ? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Amortizare atentionare validate

#2 Mesaj de balazse »

In mod normal la notele generate de program, la articole contabil o sa apara pe tip "inchidere".
Daca se creaza note contabile manual, atunci ar fi optim sa fie selectat "diverse" pentru a putea filtra mai usor.
Daca la imobilizari programul este setat sa genereze corect amortizarea atunci nu ar mai fi nevoise de inregistrari manuale.

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: Amortizare atentionare validate

#3 Mesaj de maginap »

am facut note prin contul 121 si au fost introduse pe diverse, si m-am trezit ca la devalidare inchidere luna mi le-a sters si pe alea programul. Si ia a trebuit sa le introduc manual.
Am trims mail la Saga dar nu mi-au spus decat ca asa face programul ... pana anul trecut era ok, NC introduse manual pe tip Diverse (de exemplu) erau acolo nu le stergea. De anul acesta din pacate nu stiu de ce au procedat asa si la SAGAB face la fel.
Nu stiu dupa ce logica se face asta.. dar doar incurca nu ajuta.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Amortizare atentionare validate

#4 Mesaj de herganiec »

Trebuie ca programul Saga sa elimine la devalidarea unei luni, doar notele contabile cu tip <Inchidere> nu si celelalte introduse manual pe <diverse>.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Amortizare atentionare validate

#5 Mesaj de visani512 »

Eu trebuie sa introduc aceste note cont 6811 deoarece am avut 2 proiecte fonduri europene si amortizarea acestor utilaje este 70 % nedeductibila .Deci ce pot face ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Amortizare atentionare validate

#6 Mesaj de tomac »

E o avertizare făcută tocmai pentru cazurile în care se înregistrează manual. Asta pentru că programul e înregistrează automat și există riscul dublării.
Nu înțeleg însă cum vine asta cu amortizarea deductibilă doar 70%. Ce importanță are că sunt pe fonduri?

@maginap, herganiec
Cum să șteargă note manual introduse pe 121? Că mie nu mi le șterge.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Amortizare atentionare validate

#7 Mesaj de visani512 »

Din toata suma amotizata trebuie evidentiata sepatat 70% si 30 %

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Amortizare atentionare validate

#8 Mesaj de tomac »

De ce?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Amortizare atentionare validate

#9 Mesaj de visani512 »

Si atunci am facut nota 6811.1 amortizare utilaje deductibila la 2813.1 cu suma -6981 negativa si 6811.2 amortizare utilaje nedeductibila la 2813.2 suma pozitiva 6981soldul este 0 . Acesta suma reprezinta 70% din val amotizarii utilajelor . Si am mai facut venituri subventii cont 4752 la 7584.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Amortizare atentionare validate

#10 Mesaj de tomac »

De ce ați considera-o nedeductibilă fiscal? Adică impozitați de două ori suma respectivă?
Nu are nici logică și nici acoperire legală.
Amortizarea aferentă finanțării este acoperită de venitul generat lunar de recunoașterea subvenției aferente la venituri.
Dacă o mai și considerați nedeductibilă e ca și cum ar fi deductibilă și venitul dublat, ceea ce e ilogic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Amortizare atentionare validate

#11 Mesaj de visani512 »

Am o doamna expert contabil care mi a spus ca asa este corect ? Am sa o mai intreb inca o data vine maine si sa mi explice de ce este corect asa ?

Scrie răspuns