Plati aniticipate PFA

Mesaj
Autor
sucium70
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

Plati aniticipate PFA

#1 Mesaj de sucium70 »

Buna ziua,Sunt PFA,am depus declaratia 220 pentru 2016 ,am primit decizia de impunere 260 pt 2016 si dupa ce am depus 200 definitiva pentru anul 2015, am primit decizia de impunere 250 pentru anul 2015 si decizia 260 pentru anul 2016 modificata in plus evident. As dori sa stiu pe baza carui temei legal trebuie sa creditez eu bugetul statului , ca nu m-am lamurit cu propriile forte .
Va multumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plati aniticipate PFA

#2 Mesaj de tomac »

A codului fiscal. Acolo, de când a fost introdus acest impozit, a fost legiferat tot în acest fel: efectuare de plăți anticipate cu regularizare anuală ulterioară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Plati aniticipate PFA

#3 Mesaj de ferenta »

Cel mai probabil nu ai respectat cum, de ce și când se depune D220 și anume:
"până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declaraţia privind venitul realizat, în cazul contribuabililor care, in anul anterior, au realizat pierderi şi cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puţin 20% faţă de anul fiscal anterior;"
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

sucium70
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

Re: Plati aniticipate PFA

#4 Mesaj de sucium70 »

Va multumesc mult . da am estimat ca vom realiza venituri cu 20 % mai mici

ciuleil203
Mesaje: 219
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta

Re: Plati aniticipate PFA

#5 Mesaj de ciuleil203 »

Ati primit toti definitiva pe 2015 ? Clientii mei, se plang ca nu au primit.( Constanta).
Am sunat la asistenta contribuabili si mi-a recomandat spatiul virtual privat.
M-am uitat , la unul, pe spatiul virtual privat si nu am regasit sumele din decizia 260, toate sumele sunt su minus, cu mentiunea ca nu au fost folosite la stingerea obligatiilor de plata, intrucat nu mai sunt obligatii de plata cu aceeasi natura a obligatiei fiscale.
Tot la ghiseu trebuie mers.
Ciulei

ened237
Mesaje: 261
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: Plati aniticipate PFA

#6 Mesaj de ened237 »

Am fost la ghiseu, nu s-au prelucrat declaratiile transmise prin posta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plati aniticipate PFA

#7 Mesaj de balazse »

Cel mai bine pentru viitor iti creezi cont pe site ANAF pe spatiul privat virtual si atunci poti depune online declaratia D.200, precum tot acolo o sa iti apara si deciziile de impunere, in afara de cele de sanatate.

Scrie răspuns