DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#16 Mesaj de tomac »

Nu se știe momentan ce și cum. Oricum ordonanța are o prevedere interesantă legată de scadență. Restanțe există dacă e menționată scadența sau ea e certă, altfel nu există restanțe.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#17 Mesaj de stroer1948 »

Dupa cum a spus si colegul tomac, nu e cazul de panica. Este vorba despre raportarea facturilor* restante cu o valoare mai mare de 10.000 lei.
Norme http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... fis/123374

Art.2 (1) Contribuabilii, persoane juridice, sunt obligaţi să se conecteze prin INTERNET sau sa folosească suportul magnetic (dischete) pentru a transmite în baza de date a Institutului de Management şi Informatica datele privind plăţile restante mai vechi de 30 de zile, cu o valoare mai mare de 100 milioane lei.
Articolul 5 Contribuabilii, persoane juridice, care nu înregistrează datorii sau creanţe mai vechi de 30 de zile şi care au o valoare mai mare de 100 milioane lei (conform restricţiilor prevăzute la art. 2) nu sunt obligate sa transmită informaţiile.

*Totusi, nu imi este clar daca valoarea individuala a unei facturi trebuie sa fie mai mare de 10.000 lei sau daca se cumuleaza mai multe facturi. Din textul de mai jos inteleg ca valoarea individuala a unei facturi trebuie sa fie mai mare de 10.000 lei.
Articolul 2 (1) Contribuabilii, persoane juridice, sunt obligaţi să se conecteze prin INTERNET sau sa folosească suportul magnetic (dischete) pentru a transmite în baza de date a Institutului de Management şi Informatica datele privind plăţile restante mai vechi de 30 de zile, cu o valoare mai mare de 100 milioane lei. Pentru facturile care se încadrează în aceste condiţii se transmit următoarele informaţii:

ANUNŢ IMPORTANT PENTRU OBŢINEREA PAROLEI DE ACCES: Pentru obţinerea parolei de acces trimiteţi prin e-mail la adresa: serviciulcompensare@cppi.ro copia certificatului de înregistrare, semnată şi ştampilată de conducerea unităţii (numele în clar), pe care scrieţi textul "conform cu originalul" şi parola dorită (maximum 10 caractere, litere majuscule). Conectarea se face la pct.1 "Adaugare sau modificare facturi". Pentru relaţii suplimentare sunaţi la tel.: 0214130604, 0788525469.

Adresa pe INTERNET este următoarea: http://gama.imi.ro
Structura fisierului tip DBF pentru transmiterea informaţiilor prevăzute la art. 2 lit. a) şi b) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 77/1999 va fi următoarea:- codul fiscal al punctului de raportare*) (fără R), NUMERIC (10);- codul fiscal al persoanei juridice raportoare**), obligatoriu de completat (fără R), NUMERIC (10);- codul fiscal al persoanei juridice creditoare/debitoare, faţă de care persoana juridică raportoare are de plătit sau de încasat, obligatoriu de completat (fără R), NUMERIC (10);- numărul facturii, CHARACTER (10);- data facturii (în format de data calendaristică FOX sau DBASE), DATE;- valoarea facturii ce urmează a fi încasată de persoana juridică raportoare de la persoana juridică debitoare, NUMERIC (15);- valoarea facturii ce urmează a fi plătită de persoana juridică raportoare persoanei juridice creditoare, NUMERIC (15);- un camp MARCAJ, CHARACTER (1), care poate avea următoarele valori:- blanc = adăugare factura- M = modificare valoare- S = ştergere factura.Structura numelui fisierului transmis va fi următoarea:- C- numărul secvenţial al fisierului transmis (2 caractere)- codul fiscal al persoanei juridice raportoare.Exemplu: C01 cod fiscal.---------------*) Punctul de raportare = locul de unde se transmite informaţia.**) Persoana juridică raportoare = persoana juridică care transmite informaţia.B. Structura fisierului tip DBF pentru transmiterea informaţiilor prevăzute la art. 2 lit. c) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 77/1999 va fi următoarea:- codul fiscal al punctului de raportare (fără R), NUMERIC (10);- codul fiscal al persoanei juridice raportoare (fără R), obligatoriu de completat, NUMERIC (10);- volumul creditelor nerambursate în termen către băncile finanţatoare, inclusiv dobânzile aferente, NUMERIC (16);- volumul debitelor către bugetul de stat, neachitat în termen, inclusiv majorările de întârziere datorate şi penalizările, după caz, NUMERIC (16);- volumul debitelor către bugetele locale, neachitat în termen, inclusiv majorările de întârziere datorate şi penalizările, după caz, NUMERIC (16);- volumul debitelor către bugetul asigurărilor sociale de stat, neachitat în termen, inclusiv majorările de întârziere datorate şi penalizările, după caz, NUMERIC (16);- volumul debitelor către bugetele fondurilor speciale, neachitat în termen, inclusiv majorările de întârziere datorate şi penalizările, după caz, NUMERIC (16);- volumul creanţelor faţă de persoane juridice, care se finanţează total sau parţial de la bugetul de stat, NUMERIC (16);- volumul creditelor comerciale acordate de agenţii economici, nerambursate la scadenta, NUMERIC (16);- un camp marcaj, CHARACTER (1), care poate avea următoarele valori:- blanc = adăugare- M = modificare valori- S = anularea valorilor raportate.Structura numelui fisierului transmis va fi următoarea:- B- numărul secvenţial al fisierului transmis (2 caractere)- codul fiscal al persoanei juridice raportoare.Exemplu: B01 cod fiscal.Dacă softul utilizat nu permite completarea celor 13 caractere, atunci se vor completa numai primele 8 caractere.Fişierele de date descrise la pct. 2 lit. A şi B pot fi transmise la Institutul de Management şi Informatica în următoarele moduri: a) prin e-mail la adresa: compensare@alfa.imi.ro; b) pe discheta prin posta; c) pe discheta predată la sediul Institutului de Management şi Informatica.

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#18 Mesaj de neamtun »

Scadenta mentionata -ce inseamna concret-mentionata printr-un contract(cum ar fi normal) sau "ca scrie pe factura scadenta la 30 de zile"?

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#19 Mesaj de tigauc »

.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#20 Mesaj de costachet982 »

eu banuiesc ca scadenta de pe factura , nu se mentioneaza de conditia altui document justificativ


si la chestia su plafonul eu am citit de restanta nu de valoare individuala a unei facturi , chiar daca s-a postat o propozitie bolduita cu referire la cuvantul factura.

si deduc ca e vb de sold


naspa sitatie...

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#21 Mesaj de promovest96 »

Dau o lege de toata cacaua , apoi vin si dau amenzi ca nah, se poate interpreta dupa cum '' vrea'' muschii lor...aoleo.

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#22 Mesaj de stroer1948 »

Incepand cu 06.07.2017 au obligatia intocmirii situatiei privind sumele restante mai vechi de 30 de zile, numai PJ cu capital de stat.

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/190742

Scrie răspuns