Inregistrare aparat aer conditionat

Mesaj
Autor
tomoiagai991
Mesaje: 8
Membru din: Joi Apr 19, 2012 10:11 am

Inregistrare aparat aer conditionat

#1 Mesaj de tomoiagai991 »

Luna aceasta s-a achizitionat un aparat de aer conditionat (valoare factura: 3817 RON � aparat+montaj(executie lucrari)). Ne puteti spune, va rugam, cum sa tratam acesta factura.
Inreg. valoare apaarat aer conditionat pe contul 2131, il incadram in grupa 2.1.17.3.1 (cf. Catalogului mijl.fixe) si amortizam pe o periaoda de 4-6 ani, iar valoare executie lucrari pe contul 628?

Daca ma poate ajuta cineva. Multumesc

cosmar
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 24, 2012 6:10 pm

Re: Inregistrare aparat aer conditionat

#2 Mesaj de cosmar »

Depinde cat din factura este AIC si cat montajul.Montajul pe 628 AIC daca este sub 2500 pe obiect de inventar daca este peste pe mijloc fix

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Inregistrare aparat aer conditionat

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Eu zic ca montajul intra in valoarea aerului conditionat
OMFP_1802_ scrie:costul de achiziție al bunurilor cuprinde prețul de cumpărare, taxele de import şi
alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică  le poate recupera de la autoritățile fiscale),
cheltuielile de transport, manipulare  şi alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziției bunurilor
respective.
sursa: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/l ... 2_2014.pdf
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tomoiagai991
Mesaje: 8
Membru din: Joi Apr 19, 2012 10:11 am

Re: Inregistrare aparat aer conditionat

#4 Mesaj de tomoiagai991 »

Valoarea aparatului de aer conditionata este de 3267 , iar montaj(executie lucrari) in valoare de 550 lei. Pe factura apare trecut Executie lucrari conf contract nr...., iar pe devizul atasat facturii, este trecut separat valoarea aparatului si valoare montaj.
Inregistrez totata valoarea facturii pe 628 sau separat aparatul pe mijloc fix si montaj lucrari pe 628?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare aparat aer conditionat

#5 Mesaj de balazse »

Toata valoarea se inregistreaza pe acel mijloc fix.

Scrie răspuns