distribuire plati din popriri

Mesaj
Autor
costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

distribuire plati din popriri

#1 Mesaj de costachet982 »

buna ziua

as dori o info , daca stie cineva

sumele trase de banca in baza popriii poate fii directionata catre obligatiile cu retinere la sursa mai intai si ce ramane de distribuit sa fie distribuit catre restul obligatiilor ??


banca trimite in contul mentionat de anaf iar anaf-ul face distribuirea sumelor pe olbigatii

am depus anul trecut o adresa la adm fin ca sumele intrate in contul anaf din poprii sa fie ditribuite mai intai la cele cu retinere la sursa si daca mai raman bani de distribuit sa fie trimisi catre restul obligatiilor. nici pana azi nu s-a facut asa , le distribuie pe toate obligatiile
patronii insista sa fac ceva sa meraga doar pe cele cu retinere la sursa

stiti ceva pe tema asta , este posibil ?

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: distribuire plati din popriri

#2 Mesaj de maginap »

nu se poate face nimic, sistemul lor aloca automat platile.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: distribuire plati din popriri

#3 Mesaj de balazse »

Chiar aceasta este esenta contului unic, sa nu se faca doar plata unor tipuri de contributii.
Totusi pe ce baza sa faci diferentiere intre contributii? Se platesc pe vechimea lor.
Faptul ca pentru retinere la sursa intra intr-o alta categorie de "penalizare" asta iti asumi la angajarea oamenilor.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: distribuire plati din popriri

#4 Mesaj de ferenta »

costachet982 scrie:...patronii insista sa fac ceva sa mearga doar pe cele cu retinere la sursa
stiti ceva pe tema asta , este posibil ?
Patronii să nu mai insiste la contabili, ci să facă acest demers către ANAF, mă rog, către minister, că nu contabilii au inventat conturile unice!Contabililor le ajunge ”chinul” cu distribuirile din acele conturi unice, pana ajung în posesia unei fișe sintetice sau în posesia înștiințărilor privind stingerea obligațiilor de plată, de la ANAF!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: distribuire plati din popriri

#5 Mesaj de tigauc »

De mult am nelamuriri in ceea ce priveste instiintarea de la Anaf cu stingerea obligatiilor de plata. Deci, eu depun un 112, fac op in doua conturi, iar apoi din extras, conform sumelor platite si cu d112 in fata, fac inregistrarile ctb. Cand vine instiintarea, dupa 3 sapt....hop imi apare, ca de ex, Cas, nu are stinsa suma totala printr-o singura operatiune. Adica:din op 5000 la basfs....el nu imi ia o singura data 1650 cas, stinge o data 1100 apoi 350...de am 3 randuri cu cas de ma doare capul. Voi cum procedati?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: distribuire plati din popriri

#6 Mesaj de balazse »

Plata inregistrezi pe 4482/4382 dupa care faci stingerea in mod corect cu fiecare contributie in parte.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: distribuire plati din popriri

#7 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
revin pe tema popririlor cu alt caz la care solicit o parere
am poprire pe cont iar anaf-ul a trimis si la clienti ( luati din decl 394 ) adrese de infiintare a poprii si solicita clientilor ca orice datorie ce o au ei catre firma sa o vireze la anaf
( e o sit f.naspa, - au maximizat posibilitatile de incasari - clientul vireaza la anaf, iar clientul ce nu e pe aceea lista si vireaza in cont il ia banca si vireaza la anaf deci am ramas fara bani....)
prb de acum a mea este
cum inreg eu in contab bani virati de client direct catre anaf ????

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: distribuire plati din popriri

#8 Mesaj de cernatv »

4111=473 și, după ce vezi la ANAF ce au stins din acei bani 473=4311, 4312........, 4411 etc

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: distribuire plati din popriri

#9 Mesaj de roncovf »

invers conturile
ce-i pe debit e pe credit

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: distribuire plati din popriri

#10 Mesaj de cernatv »

:oops: Asta-i dacă o faci pe vulturul și nu caști ochii.

Scrie răspuns