declaratia 112

Mesaj
Autor
costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

declaratia 112

#1 Mesaj de costead »

Am o persoana in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani .
Am operat in Saga la suspendare si a aparut bine in stat .In declaratia 112 apare si aici la suspendare , dar nu inteleg de ce este trecuta ca "Neasigurata" la sanatate si somaj .
Gresesc eu la introducerea datelor sau chiar este o categorie neasigurata la sanatate .

Va multumesc !

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: declaratia 112

#2 Mesaj de pinteae »

Fiind in concediu de crestere copil, in D112 trebuie sa apara asigurata. Cred ca undeva gresesti sau iti scapa ceva.
Eugen Pintea

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: declaratia 112

#3 Mesaj de cernatv »

E asigurată, numai că apare asigurată în declarațiile depuse de Agenția de Prestații Sociale.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: declaratia 112

#4 Mesaj de tatum »

Indemnizatia bpt. crestere copil si contribuitiile sunt in sarcina Agentiei de Prestatii din cadrul Primariei.
In 112 salariata in concediu de crestere copil apatre ca fiind plecata ; data plecarii este prima zi de suspendare.
Si atunci de ce sa apara asigurata la firma ?
Persoana este asigurata la sanatate dar in baza declaratiei depusa de Primarie .
Mie mi se pare corect sa apara neasigurata .
Cand se intoarce o inregistrezi ca intrata cu data respectiva .

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: declaratia 112

#5 Mesaj de cernatv »

Corect.
Numai că acea Agenția nu e în cadrul primăriilor, e în cadrul Ministerului Muncii. Dar statul nostru, în marea lui mărinimie, a pus în cârca primăriilor adunarea actelor de la solicitanți, pe care ulterior le trimit către Agenția din municipiul-reședință de județ.
Ăsta-i numai un exemplu de „descentralizare” mioritică, care face ca o mare parte a populației să urle că-s prea mulți la primărie. Poate că da, dar aceeași parte ar urla ca trebuie să mergă cu actele în altă localitate decât cea de domiciliu.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: declaratia 112

#6 Mesaj de pinteae »

tatum scrie: Mie mi se pare corect sa apara neasigurata .
Salariata este asigurata prin efectul legii.
Avand obligatia transmiterii prin D112, de ce ti se pare corect sa o declari ca fiind neasigurata?
Este asigurata, dar nu ai nicio obligatie de plata in contul asigurarii ei.
Eugen Pintea

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: declaratia 112

#7 Mesaj de tatum »

Scuze pentru intarziere

Ok , Agentia este la Min. Muncii.
Am spus Primarie, exact pentru ceea ce ati specificat si dvs. Ei preiau actele. Si cam toata lumea stie ca merge la primarie.

Am spus ca "Mie mi se pare corect sa apara neasigurata" deoarece :
Potrivit Art. 21 alin. (1) și (3) din O.U.G. nr. 111/2010 (modificată prin Legea nr. 66/2016)
„(1) Pe perioada în care se beneficiază de indemnizația prevăzută la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5), plata contribuției de asigurări sociale de sănătate pentru aceste persoane se asigură de la bugetul de stat.
Si atunci , de ce ar trebui sa apara la firma X (in 112 ) ca fiind "asigurata"?
Este parerea mea .
Cred ca si cei de la saga au gandit cam la fel .

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: declaratia 112

#8 Mesaj de cernatv »

Nu cei de la SAGA, așa sunt normele de completare a D112. SAGA numai le respectă.
Și logica e cam așa: persoana apare în D112 depusă de firmă cu CIM suspendat, ceea ce este normal și legal (trebuie să apară, căci CIM-ul nu a încetat, indiferent de motivul ce a generat suspendarea) deci CNAS o să o considere neasigurată după 3 luni. Dar, în același timp, aceeși persoană apare în D112 depusă de Agenție ca asigurată și i se plătește contribuția, deci CNAS își extrage de aici datele și o consideră asigurată.

Scrie răspuns