tichete de masa

Mesaj
Autor
tanaseb
Mesaje: 23
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

tichete de masa

#1 Mesaj de tanaseb »

Buna ziua! Am o intrebare: in baza unor tichete de masa colectate de un magazin alimentar de la pers fizice,( care au achitat contraloare alimente cu tichete de masa), societatea( magazinul alimentar) a incheiat un contract cu Metro Romania in care Metro primeste aceste tichete in schimbul de produse din magazinul lor. Deci societatea X cumpara marfa din Metro si o plateste cu tichete de masa. Cum inregistrez in contabilitate? Mentionez ca in baza tichetelor de masa predate in ziua x in suma de 1.000 lei, metro percepe cun comision, iar suma ramasa achita o factura din ziua y, si ii mai ramane o suma in sold, suma cu care va achita o alta factura din alta zi. Sperand ca m-am facut inteleasa si nu am explicat prea mult, astept un raspuns. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tichete de masa

#2 Mesaj de tomac »

5328=707 la vânzarea de marfă către populație
5328=4427 dacă e plătitor de TVA

4091=5328 cu tichetele predate la Metro.
3xx=401....cu factura de la Metro
401=4091 cu plata facturii

Pentru comision Metro ar trebui să emită o factură. Și plata s-ar face din 4091.
Puteți elimina 4091 dacă doriți, dar dacă le predați anticipat la Metro e recomanda să procedați cum am spus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanaseb
Mesaje: 23
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: tichete de masa

#3 Mesaj de tanaseb »

Multumesc.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: tichete de masa

#4 Mesaj de tatum »

Si SELGROS primeste tichete la fel ca Metro . Factura este emisa de firmele de tichete (Sodex, Edenred, etc) dar dupa aproximativ inca o saptamana fata de data la care tichetele au fost predate la magazinil cash and carry

Scrie răspuns