plata furnizori din contul altei firme

Mesaj
Autor
marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

plata furnizori din contul altei firme

#1 Mesaj de marinasim629 » Lun Noi 07, 2016 7:56 pm

buna seara,

as avea si eu nevoie de ajutor in trei probleme:
1. o societate A are diverse facturi de achizitii, insa sunt platite cu cardul firmei B, care nu are nici o legatura cu firma A. cum se contabilizeaza aceste facturi, respectiv plati?
2. la o societate, in ecranul imobilizari, fostul contabil, a trecut ca si valoare de intrare, valoarea autoturismului cu tot cu TVA, adica 20.000 lei in loc de 16.666,67 lei, amortizarea fiind 416,67 lei in loc de 347,22 lei. cum reglez situatia, avand in vedere ca deja a inregistrat pe luna septembrie imobilizarile?
3. au fost aduse la contabilitate, facturi si bonuri diverse din anii 2014-2015. se mai pot inregistra acestea la luna octombrie 2016?

multumesc anticipat!

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: plata furnizori din contul altei firme

#2 Mesaj de catalin.rusinaru » Lun Noi 07, 2016 8:11 pm

1. (3) În sensul art. 286 alin. (4) lit. e) din Codul fiscal, sumele achitate de o persoană impozabilă în numele și în contul altei persoane impozabile reprezintă sumele achitate de o persoană impozabilă pentru facturi emise de diverși furnizori/prestatori pe numele altei persoane și care apoi sunt recuperate de cel care le achită de la beneficiar. Persoana care achită sume în numele și în contul altei persoane nu primește facturi pe numele său și nici nu emite facturi pe numele său. Pentru recuperarea sumelor achitate în numele și în contul altei persoane se poate emite, în mod opțional, o factură de decontare de către persoana impozabilă care a achitat respectivele facturi. În situația în care părțile convin să își deconteze sumele achitate pe baza facturii de decontare, taxa nu se menționează distinct, fiind inclusă în totalul sumei de recuperat. Factura de decontare se transmite beneficiarului însoțită de factura achitată în numele său. Persoana care a achitat facturile în numele altei persoane nu exercită dreptul de deducere pentru sumele achitate, nu colectează taxa pe baza facturii de decontare și nu înregistrează aceste sume în conturile de cheltuieli, respectiv de venituri. Beneficiarul ale cărui facturi au fost achitate de altă persoană își va deduce în condițiile legii taxa pe baza facturii care a fost emisă pe numele său de furnizori/prestatori, factura de decontare fiind doar un document care se anexează la factura achitată.
2. Poate fostul contabil a considerat ca achizitia nu este in scopul activitatii si a decis sa nu deduca tva-ul aferent.

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: plata furnizori din contul altei firme

#3 Mesaj de marinasim629 » Mar Noi 08, 2016 9:58 am

Achizitia este in scopul desfasurarii activitatii

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: plata furnizori din contul altei firme

#4 Mesaj de marinasim629 » Mar Noi 08, 2016 11:46 am

La punctul 1 fac asa: societatea A: inregistrare facturile de achizitie %=401
3028
4428,
Respectiv incasarea 401=462
Societatea B emite factura de decontare si o inregistreaza asa 461=401
Este bine asa?

Multumesc

tsirmpasd754
Mesaje: 23
Membru din: Lun Noi 11, 2019 3:46 pm

Re: plata furnizori din contul altei firme

#5 Mesaj de tsirmpasd754 » Joi Mar 05, 2020 12:45 pm

SI EU AM O SITUATIE SIMILARA. FIRMA A PLATESTE O FACTURA A FIRMEI B. FIRMA A FACE O FACTURA DE DECONTARE SI ATAT....SI FIRMA B PLATESTE FIRMEI A SI GATA

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 20072
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: plata furnizori din contul altei firme

#6 Mesaj de balazse » Joi Mar 05, 2020 5:31 pm

Pentru TsirmpasD754
Si de ce trebuie sa urlii la noi (asta inseamna sa scrii in intregime cu majuscule, si scuze, dar am uitat butonul "CAPS LOCK" activat nu este neaparat o scuza)?

tsirmpasd754
Mesaje: 23
Membru din: Lun Noi 11, 2019 3:46 pm

Re: plata furnizori din contul altei firme

#7 Mesaj de tsirmpasd754 » Vin Mar 06, 2020 8:29 am

imi cer scuze....da chiar am uitat butonul activat si chiar nu am stiut ca a scrie cu majuscule inseamna sa tipi la cineva, oricum departe de mine gandul asta.
sincer sa fiu eu vreau doar sa aflu informatii, nu sa ma cert cu cineva

Scrie răspuns