Declaratii eronate de TVA si D394

Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#16 Mesaj de stefi »

Nu sunt 2 lei, sunt 20 de lei :mrgreen:
Va multumesc pt. ajutor!!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#17 Mesaj de paturcai »

Eram pe aproape... :D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#18 Mesaj de stefi »

Am introdus factura cu data de martie si la data document am pus 14.02.17, insa cand dau actualizare date pt. februarie D394 nu mi se preia si factura de la Certsign. Nu este pt. prima cand introduc o astfel de factura, insa pna acum am facut-o doar la intrari-valuta. Oare ce nu este bine?
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#19 Mesaj de paturcai »

Se preia intr-una din luni. Mergeti si vedeti in care luna se preia.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#20 Mesaj de stefi »

SE preia in jurnalul de cumparari din martie sin in D394 din martie, cum o rezolv?
Multumesc!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#21 Mesaj de stefi »

La introducerea facturii am primit mesajul ca am inregistrat o declaratie care nu coresounde perioadei si ca se va trece in decontul 300 la pozitia de regularizari, insa nu o face. Am devalidat si am intrat pe factura, am salvat din nou si la fel, acelasai mesaj..insa nu se intampla nimic,...

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#22 Mesaj de stefi »

Am primit raspuns de la Saga sa inregistrez factura pe martie, insa le-am raspuns ca inca sunt in termen pt. D394si ca as vrea sa mai depun inca o data D394 si atunci mi-au spus sa o inregistrez pe februarie.
Eu m-am gandit in felul urmator: inregistrez factura pe februarie pt. a putea genera din nou D394 si apoi cand se vor genera declaratiile pt.luna martie, prima data generez d394pt.luna martie, apoi modifci inapoi data de 01.03 pt. factura de la CErtsign, lasand data document 14.02. Apoi generez D300 si modific manual, trecand suma de la rd.22 la rd32, pt. ca programul nu o face.
Ceea ce ma nedumereste este ca se modifica sumele de lasfarsitul declaratiei D300, adica B si B1.
Ma poate ajuta cineva, va rog?
Multumesc!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#23 Mesaj de stefi »

Ma poate ajuta cineva?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#24 Mesaj de paturcai »

CRed ca trebuie sa asteptam niste explicatii fie de la TomaC fie de la Administrator.
Intr-adevar daca la data document (coloana a 3-a) punem o data anterioara, acel document nu se mai duce in declaratia 394 a lunii respective. Or asta era si ideea folosirii coloanei a 3-a....
Nu mai pricep nimic.

Referitor la situatia creata (@StefI) este corect asa: inregistrez NUMAI PENTRU A PRELUA in D394 factura pe februarie, apoi o trec in martie. Atentie! ion luna Martie va fi preluata din nou in D394...ceea ce este o nebunie.

Care mai este rostul sa trec la regularizari (cum o trece SAGA) o factura care apare si in D394?
Facilitatea era asa:
- am omis o factura dintr-o perioada, si daca la data document (coloana 3) trec data la care trebuia inregistrata, atunci cand fac D394 pentru perioada in care lucrez factura omisa NU APARE, iar D394 din luna omisa va prelua aceasta declaratie.

Imi amintesc totusi ca cei de la ANAF au spus ca nu se mai declara daca o factura s-a omis intr-o perioada trecuta ci se declara in perioada in care este prelucrat acel document. Sper sa fi inteles bine (nu am siguranta, dar cred ca asa este).
In jurnalul de cumparari apare...in luna in care este prelucrata acea declaratie omisa si este trecuta si pe regularizari (decontul de TVA este facut corect de catre SAGA)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#25 Mesaj de stefi »

Eu am vorbit cu cei de la Saga, nu am primit raspuns pt. problema mea inca:

"Buna ziua!
Problema mea este de ce la introducerea facturii in luna martie si cu data document de februarie programul ma atentioneaza ca se va trece in D 300 la martie pe regularizari taxa dedusa si in final rezulta ca nu face asa, suma o preia la rd. 22, normal ca si celelate facturi.
Multumesc!"

Le-am spus ca vreau sa declar factura omisa cu data de februarie in D394 la februarie, teoretic pot redepune inca o data D 394, sunt inca in termen pana joi, 30.03.17.
Eu m-am gandit sa las factura cu data de februarie in program pana in momentul cand generez D 394 si apoi sa schimb data de martie pt. a aparea in D300, dar si acolo trebuie sa modific manual, sa o scot de la rd.22 si sa o trec la rd.32...
Spre stupoarea mea, raspunsul cu privire la cele expuse (le-am explicat cum am gandit ca ar trebuisa fac sa iasa corect) celor de la Saga a fost urmatorul: " Procedati cum doriti, nu va putem oferi indicatii in acest sens, ci doar indicatii referitoare la program."
Poate se poate rezolva problema, in momentul de fata coloana "data document" nu mai foloseste la nimic.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#26 Mesaj de stefi »

La mine factura cu data de martie si data document de februarie nu o duce in D300 la pozitia de regularizari, desi primesc mesaj de atentionare in acest sens la inregistrarea facturii...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#27 Mesaj de paturcai »

Atentie!
In versiunea de SAGA_483 (28.03.2017) NU TRECE LA RANDUL 22 ci trece la regularizari.
SAGA completeaza CORECT D300 in acest moment chiar daca nu duce in 394 din luna precedenta (cazul expus de StefI mai sus).
DECI SAGA completeaza corect: suma trecuta pe regularizari nu este trecuta si la randul 22, chiar mi-am dat un exemplu si completeaza corect.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#28 Mesaj de stefi »

Multumesc mult, voi actualiza atunci !!!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#29 Mesaj de stefi »

paturcai scrie:Atentie!
In versiunea de SAGA_483 (28.03.2017) NU TRECE LA RANDUL 22 ci trece la regularizari.
SAGA completeaza CORECT D300 in acest moment chiar daca nu duce in 394 din luna precedenta (cazul expus de StefI mai sus).
DECI SAGA completeaza corect: suma trecuta pe regularizari nu este trecuta si la randul 22, chiar mi-am dat un exemplu si completeaza corect.

Ieri nu am mai avut timp sa actualizez, astazi cand intru pe site-ul SAGA gasesc actualizarea doar din 27.03.17, dupa care factura introdusa cu data de martie si " data document" februarie nu o duce in decontul de martie la regularizari.
Nu stiu ce sa mai fac/...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratii eronate de TVA si D394

#30 Mesaj de paturcai »

Am trecut in prima coloana: data de 01.03.2017 (pentru un document din luna Februarie care mi-a venit la prelucrat in Martie), la scadenta am trecut 28.02.2017 iar la data document am trecut 28.02.2017. Am primit mesajul de atentionare cum ca aceasta factura face parte din alt interval de declarare si va fi trecuta la Regularizari.
Fac decontul pe Martie: suma se duce la REgularizari SI atat.
Factura este prinsa in D394 a lunii martie cu data din coloana 1 (DATA)
Face corect!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns