trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintrepri

Mesaj
Autor
stoicav894
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 17, 2017 10:05 am

trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintrepri

#1 Mesaj de stoicav894 »

Pana la de data trebuie depusa 010 pentru a marca trecerea de la impozitul pe profit la microintreprindere?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#2 Mesaj de paturcai »

Pana pe 25.02.2017
Cel putin asa se stie pana in acest moment.
Poate POATE se vor razgandi si ne vor lasa pana la 25.03.2017
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#3 Mesaj de tobosv790 »

De ce să ne lase cu 010 până pe 25.03.2017? Ce am avea de câștigat ?

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#4 Mesaj de tobosv790 »

Nu 010 este problema. 010 este forma problemei. Fondul trebuie modificat...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#5 Mesaj de paturcai »

AM mai respira si noi....ca nu a fost un an usor iar modificarile de la inceputul anului ne-au cam pus pe butuci.
Speram sa ma pot relaxa macar 2 saptamani dupa inchiderea lui 2016...
Pe dracu'!
Omoara-te si inchide si Ianuarie ca sa ai timp sa depui 101...stai ca avem si majorarile pentru salariile minime pe economie, stai ca vine 101 pentru fundatii si asociatii (ONG) si vine si Martie cu 101 pentru anul 2016, si salarii....
Imi doresc ca intr-o viata viitoare sa lucrez la ANAF sa am leafa d'aia nerusinata si sa stau ca o leguma intr-un birou pitit sa nu ma afle nimeni.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#6 Mesaj de costachet982 »

paturcai scrie:AM mai respira si noi....ca nu a fost un an usor iar modificarile de la inceputul anului ne-au cam pus pe butuci.
Speram sa ma pot relaxa macar 2 saptamani dupa inchiderea lui 2016...
Pe dracu'!
Omoara-te si inchide si Ianuarie ca sa ai timp sa depui 101...stai ca avem si majorarile pentru salariile minime pe economie, stai ca vine 101 pentru fundatii si asociatii (ONG) si vine si Martie cu 101 pentru anul 2016, si salarii....
Imi doresc ca intr-o viata viitoare sa lucrez la ANAF sa am leafa d'aia nerusinata si sa stau ca o leguma intr-un birou pitit sa nu ma afle nimeni.
Detaliaza dorinta din o viata viit..! :)))
sa lucrezi la anaf intr-un birou , pitit sau sa ai un salariu nerusinat
sunt de acord cu tine despre incarcarea profesionala constanta a noastra

la toti din jur nu le recomand sa fie economist/contabil am ajuns sa urasc meseria si sa ma uit urat la bietii functionari de la adm fin...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#7 Mesaj de paturcai »

Meseria este frumoasa si doresc oricui poate sa practice meseria de care se simte atras si ii place...dar ceea ce se intampla acum si inaite nu se poate numi ȚplacereȚ este un chin care te face sa ti se ia de orice meserie.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Ai votat psd...acuma sufera :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#9 Mesaj de tomac »

Problema nu ține doar de PSD. Ci cam de toți care s-au perindat pe la putere sau parlament.
Nu sunt capabili să dea o lege clară. Legile prost făcute, fie că e lege OG, OUG sau ce o fi, sunt prost făcute în majoritatea lor. Unele sunt schimbate la fel de des ca lenjeria și ajung toți, începând cu funcționarii care trebuie să le aplice cu contribuabilii sau beneficiarii legii să nu mai știe ce au de făcut de multe ori.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#10 Mesaj de paturcai »

Iata un caz care a suscitat dezbatere - si a fost explicat printre randuri pe pagina de Facebook a ANAF:

Preambul:
Pentru anul 2017, persoanele juridice române plãtitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 îndeplinesc condițiile prevãzute la art. 47 din Codul fiscal sunt obligate la plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor începând cu 1 februarie 2017, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedurã fiscalã, cu modificãrile și completãrile ulterioare, pânã la data de 25 februarie 2017 inclusiv.
O microîntreprindere este o persoanã juridicã românã care îndeplinește cumulativ urmãtoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) a realizat venituri, altele decât cele obținute din desfãșurarea activitãților, prevãzute la art. 48 alin. (6) din Codul fiscal;
b) a realizat venituri, altele decât cele din consultanțã și management, în proporție de peste 80% din veniturile totale;
c) a realizat venituri care nu au depãșit echivalentul în lei a 500.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;
d) capitalul social al acesteia este deținut de persoane, altele decât statul și unitãțile administrativ-teritoriale;
e) nu se aflã în dizolvare, urmatã de lichidare, înregistratã în registrul comerțului sau la instanțele judecãtorești, potrivit legii.






Sunt o enitate care am realizat sub 500.000 EUR la curs 31 decembrie an precedent si sunt impusa cu impozit pe profit, dar am capitalul social 46.000 lei.
Ce fac in aceasta situatie?

Potrivit interpretarilor OUG 3/2017 si a ANAF, se procedeaza astfel:
- in prima etapa se depune 010 pana la 25.02.anul curent prin care se trece la impozitul pe venit.
- a doua etapa, intrucat nu sunt indeplinite CUMULATIV conditiile de a fi microintreprindere (am capitalul social peste 45.000 lei) depun ORICAND DECLARATIA 010 INDICAND TERMENUL DE LA CARE DORESC SA FIU PLATITOR DE IMPOZIT PE PROFIT. Asta inseamna ca daca vreau sa fiu platitor de impozit pe profit, in termen de 30 de zile depun la ANAF D010 prin care sa fac cunoscut acest lucru. Admitem ca doresc sa fiu platitor de impozit pe profit in luna martie 2017. La ce data fac acest lucru? In termen de 30 de zile voi comunica ANAF optiunea mea de schimbare a vectorului fiscal depunand in spatele D010 un certificat constatator din care sa reiasa ca am capitalul social mai mare de 45.000 lei
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#11 Mesaj de tomac »

Aici ești în eroare. Pentru a deveni sau nu microîntreprindere nu există condiție legată de mărimea capitalului social ci de natura acționarilor (să nu fie de stat).
Mărimea capitalului este la art.48 - unde dă posibilitatea, prin opțiune, să se revină la impozit pe profit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#12 Mesaj de ferenta »

Mulțumim TomaC, pentru clarificările de mai sus!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#13 Mesaj de nasteaf »

Am pregatit Declaratia 101 pt.luna 01.2017.Este impozit pe profit de plata.De unde intocmesc OP-ul?

ungureanum146
Mesaje: 15
Membru din: Lun Apr 15, 2013 11:34 am

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#14 Mesaj de ungureanum146 »

Buna ziua,
Intrebarea mea este daca se completeaza C.A. in vectorul 010, atat cel de la decembrie 2016 cat si cel de la ianuarie 2017, pozitia 1.15.1 si 1.15.2 pentru trecerea de la impozit pe profit la micro din 01.02.2017?
Multumesc!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: trecerea de la impozit pe profit la impozit pe microintr

#15 Mesaj de tobosv790 »

Eu nu am completat nicio CA. Si nu mi-a fost respinsă 010

Scrie răspuns