factura inregistrata incomplet

Încuiat
Mesaj
Autor
tanaseb
Mesaje: 23
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

factura inregistrata incomplet

#1 Mesaj de tanaseb »

Buna seara! O intrebare: in luan oct. am intreg o factura incomplet, in sensul ca factura avea trei pagini, eu am inreg valoarea din pagina 2. Am observat cand a urmat la plata, ca aveam de dat furnizorului mai multa decat aveam eu inregistrat, asta acum cand trebuie sa inchit luna ianuarie. Cum fac sa o corectez in saga? Si ce declaratii trebuie sa fac rectificativa.(sunt platitor de tva). Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura inregistrata incomplet

#2 Mesaj de tomac »

Și legătura cu FGO este....?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura inregistrata incomplet

#3 Mesaj de paturcai »

@TanaseB
Adaugati la data la care ati constat eroarea o noua factura (pentru pagina 3) la numar ii puneti acelasi numar de factura cu o liutera (exemplu: initial a fost 123, adaugand o litera veti avea 123b) si treceti ce ati omis.
Temei legal OMFP 1802/2014, corectarea omisiunilor contabile.
@TomaC
Incerca vigilenta pe perioada de presiune a zilelor premergatoare depunerilor de declaratii. :)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tanaseb
Mesaje: 23
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: factura inregistrata incomplet

#4 Mesaj de tanaseb »

Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: factura inregistrata incomplet

#5 Mesaj de pomparaus »

Eu vad altfel corectia: se storneaza factura initiala cu valoarea lucrata pana la pagina 2, apoi se lucreaza factura cu intreaga valoare.
Daca se reinregeste valoarea prin introducerea unei facturi (b), in declaratii apare ca acel furnizori ti-a emis 2 facturi (ori el a emis doar una).

livitchil
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 21, 2015 12:39 pm

Re: amortizare masina uzata

#6 Mesaj de livitchil »

Am cumparat in martie 2016 o masina uzata fabricata in 2003, inmatriculata in Romania in feb 2015. Cate luni trebuie sa fie amortizata? Am intrebat pe cineva si mi-a spus: 48 luni. Nu mi se pare corect.
Ultima oară modificat Vin Feb 24, 2017 2:34 pm de către livitchil, modificat 1 dată în total.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura inregistrata incomplet

#7 Mesaj de paturcai »

@PomparauS, daca se intampla macar in acelasi an si tot nu as fi putut sa fac asa.
De ce?!
Simplu: Am o reevaluare a facturii respctive in valuta, plus ca poate o parte dintre produse s-au vandut, etc.
Adica m-as incarca de "Doamne-Ajuta"
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura inregistrata incomplet

#8 Mesaj de paturcai »

@livitchiL
Avem urmatoarele precizari in HG 2139/2004 privind aprobarea duratelor de functionare ale activelor fixe: (http://www.adrcentru.ro/Document_Files/ ... ocgbx5.pdf
3.În cazul mijloacelor fixe achiziţionate cu durata normala de utilizare neconsumata, pentru care se cunosc datele de identificare (data punerii in funcţiune, durata normala de utilizare rămasa), recuperarea valorii de intrare se face pe durata normala de funcţionare rămasa.
În cazul mijloacelor fixe achiziţionate cu durata normala de funcţionare expirata sau pentru care nu se cunosc datele de identificare, durata normala de funcţionare se stabileşte de către o comisie tehnica sau expert tehnic independent.


Comisia tehnica poate spune cu exactitate cat anume va mai functiona acel activ fix.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

livitchil
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 21, 2015 12:39 pm

Re: amortizare masina uzata

#9 Mesaj de livitchil »

Multumesc!

Încuiat