Compensare sume mai mari de 10000 lei

Mesaj
Autor
kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Compensare sume mai mari de 10000 lei

#1 Mesaj de kovacse6 »

Buna ziua

Poate cineva sa ma ajute cu pasi efectiv de facut pentru compensarea datoriilor si creantelor mai mari de 10000 lei.
Sociaetatea A datoreaza societatii B 160000 lei, Societatea B datoreaza societatiii A 80000 lei. Relatia comerciala intre cele doua societati n-a fost incheiat "amiabil".
Cum se poate cere compensarea macar a sumei de 80000 lei. Cineva a facut compensare prin IMI? Care sunt pasi ? Poate sa cere societatea A compensarea fara acordul societatii B?

Multumesc anticipat

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#2 Mesaj de pomparaus »

Compensarea se face doar cu acordul partenerului, iar la IMI poti sa intri pe portalul lor si acolo ai toti pasii : in primul rand trebuie sa faci cerere la ei pentru obtinerea unui cod cu ajutorul caruia poti sa te loghezi pe portalul lor pentru a introduce facturile atat ale tale cat si ale partenerului in sistem.
Nu e neaparat nevoie sa mergi la IMI pt.compensare chiar daca ai sume> 10000 lei, doar ca trebuie sa faci compensarea intr-un termen care sa nu depaseasca 30 zile vechime de la data scadenta a facturilor si sa ai Ordine de compensare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#3 Mesaj de balazse »

Si daca facturile au depasit 30 de zile, precum valoarea lor depasesc 10.000 lei cum faci compensarea? Ramane sa le faci exclusiv prin IMI?
Cum se face compensarea prin IMI, primesti niste date de autentificare, te loghezi si faci inregistrari pe site?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#4 Mesaj de pomparaus »

Dupa ce primesti de la IMI parola, faci copie de pe decizia interna prin care ai alocat plaja de facturi (in acea plaja de facturi trebuie sa se regaseasca seria si numarul acelor facturi ce intra in compensare), sau daca ai cumparat facturiere iti trebuie copie de pe factura cu care ai cumparat acele facturiere si duse la IMI pentru a le introduce in sistem. Daca nu sunt declarate seriile si numerele facturilor, dupa ce introduci in sistem facturile ce intra in compensare atat ale tale cat si ale partenerului raman rosii, ori ele trebuie sa se inverzeasca.
Apoi cu ordin de compensare completat in dublu exemplar (asa cum dealtfel este si tiparit - albastru si rosu), imputernicire si adeverinta de salariat mergi la IMI cu partenerul si se face compensarea intr-o sedinta a Serviciului de compensare contra-cost 50 lei.
Se face schimb de OC intre parteneri si le lucrezi in contabilitate stingand facturile ce au facut obiectul compensarii.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#5 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
daca partenerul nu are o.c. pot intocmi eu si pentru el ( din carnetul meu de ordine de c.) ?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#6 Mesaj de pomparaus »

Nu,de ce ii este asa greu partenerului sa-si cumpere si el OC?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#7 Mesaj de costachet982 »

nu e vb ca-i e greu sa-si cumpere ci e vb de data cand ar trebui sa fac compensarea...ca daca cumpara acum nu ma ajuta...ci in urma cu o luna....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#8 Mesaj de balazse »

pomparaus scrie:Apoi cu ordin de compensare completat in dublu exemplar (asa cum dealtfel este si tiparit - albastru si rosu), imputernicire si adeverinta de salariat mergi la IMI cu partenerul si se face compensarea intr-o sedinta a Serviciului de compensare contra-cost 50 lei.
Eu nu inteleg un lucru, daca tot iti faci cont pe IMI, de ce sa te mai duci pana la IMI?
Iar daca ai ordin de compensare, de ce sa mai mergi din nou la IMI?
IMI este doar in Bucuresti, acum chiar vrei sa se faca vizite din toata tara pana in Bucuresti doar sa se faca compensare?
Ce se intampla daca nu le inregistrezi prin IMI? Cine si cu cat te poate amenda?

De altfel, unde exista obligatia de a utiliza acele formulare emise doar de anumite tipografii? Ce se intampla daca intocmesc personal acelasi formular pe calculator si se semneaza de catre parti?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#9 Mesaj de roncovf »

Am întîlnit de curînd o situație care a fost rezolvată într-un mod foarte interesant. Două societăți care aveau de compensat o sumă mai mare de 10.000 lei (ce mai înseamnă 10.000 lei în ziua de azi) au procedat așa: prima societate a emis un bilet la ordin către a doua societate, iar a doua societate a girat biletul la ordin către prima societate.
Ce părere aveți? Compensare între cele două, cu bilet la ordin, fără IMI, fără ordine de compensare, destul de simpluț, oare o fi corect?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#10 Mesaj de balazse »

Daca banca accepta, n-ar trebui sa fie probleme.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#11 Mesaj de roncovf »

Nu e cazul de mers la banca. Biletul la ordin se intoarce la cel care l-a emis, nu poate sa-l depuna la banca, sa se incaseze el pe el.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Compensare sume mai mari de 10000 lei

#12 Mesaj de zaineal »

si eu am vorbit la 2 banci in acest sens, ambele mi-au spus ca pot face plata si girare catre mine. doar una mi-a zis ca daca vreau neaparat sa-l trec prin banca, trebuie sa am sold , suma respectiva este retinuta de la o zi la alta apoi se elibereaza.

Scrie răspuns