Bonuri combustibil microintreprindere

Mesaj
Autor
alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Bonuri combustibil microintreprindere

#1 Mesaj de alexandrub »

Buna ziua, as vrea sa stiu, va rog, daca inregistrez corect in saga bonurile de combustibil : microintreprindere din februarie 2017, pana acum fiind pe impozit/profit inregistram 50% pe nedeductibil valoare bon motorina adus de angajati care folosesc masini pentru transport domiciliu - loc de munca; in februarie am inregistrat aceste bonuri in acelasi mod, eronat, desigur, pentru ca din perspectiva microintreprinderii acestea sunt considerate avantaje in natura acordate salariatului. Ca sa inregistrez corect si sa fac rectificativa la D112 si sa platesc diferentele inteleg sa fac astfel: 50% din valoare bonuri de pe decont personalizat trece pe deductibil, 50% partea nedeductibila inregistrez in contul 6588 si aceasta suma o trec in statul de plata la "alte venituri" ca sa fie supusa impozitarii si contributiilor. E in regula, va rog?

alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#2 Mesaj de alexandrub »

Imi cer scuze daca e stupida intrebarea, incep sa ma ingrijorez vazand ca nu raspunde nimeni. E prea stupida sau prea complicata?? :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#3 Mesaj de tomac »

Motivarea e hilară. De ce dacă e plătitor de impozit pe profit nu e avantaj în natură, dar la micro e avantaj în natură? E hilar, ori e avantaj ori nu e.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#4 Mesaj de pinteae »

Acest gen de abordare "logica" a destinatiei, sumelor reprezentand 50% cheltuieli nedeductibile fiscal pentru firma, l-am intalnit si la alti colegi de breasla. Din cate am inteles, argumentele in favoarea considerarii ca avantaj material, le-a adus un lector in cadrul unui curs de fiscalitate.
Este intradevar o eroare de interpretare, dar ea exista.
Din pacate foarte multi colegi se bazeaza exclusiv pe recomandarile sau interpretarile formulate de terte persoane, fara sa studieze actul normativ care reglementeaza speta respectiva.
Eugen Pintea

alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#5 Mesaj de alexandrub »

https://www.facebook.com/groups/6787170 ... nref=story
Acesta este articolul cu interpretarea. Imi cer scuze, nu ma pun cu monstrii sacri ai fiscalitatii, eu incerc sa ma conformez. Mie mi-ar fi minunat sa fac inregistarile exact ca pana acum, nu ma avantajeaza deloc sa consider cheltuielile cu masinile firmei nedeductibile si sa le trec in statul de plata si sa platesc toate taxele si impozitele aferente. Va multumesc anticipat daca va uitati pe articolul respectiv si imi spuneti ce parere aveti.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#6 Mesaj de pinteae »

Eu nu stiu ce sa zic despre articol, dar in Normele de aplicare a Codului fiscal, la pct. 12, alin (6) lit. a), date in aplicarea art. 76 din Codul fiscal, se specifica urmatoarele:
(6) Evaluarea utilizării în scop personal a bunurilor din patrimoniul afacerii cu folosinţă mixtă se face astfel:
a) pentru vehicule evaluarea se face conform alin. (5) lit. a), iar avantajul se determină proporţional cu numărul de
kilometri parcurşi în interes personal din totalul kilometrilor. Fac excepţie de la evaluare avantajele sub forma utilizării în scop personal a vehiculelor pentru care cheltuielile sunt deductibile în cotă de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3)
lit. l) din Codul fiscal şi pentru care sunt aplicabile prevederile art. 68 alin. (7) lit. k) din Codul fiscal, acestea fiind
venituri neimpozabile la nivelul persoanei fizice beneficiare;


Voi ce parere aveti?
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#7 Mesaj de tomac »

Eugen știi de ce se prevalează? Că fac excepție numai dacă e limitat dreptul de deducere a cheltuielii pentru cei care sunt plătitori de impozit pe profit sau sunt plătitori de impozit pe venit ca PFA, II, IF, etc. Microîntreprinderile nu au cheltuieli nedeductibile și limitare a dreptului de deducere așa că nu intră la excepția citată de tine.
Discuția este legată însă de următorul lucru: un avantaj în natură e avantaj în natură indiferent de tipul impozitului datorat de firmă. Nu poți să spui că până azi a fost avantaj în natură și de mâine nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#8 Mesaj de pinteae »

Cristi, principiile fiscale imi spun ca nu poti sa impozitezi diferit veniturile salariatilor angajati la un platitor de impozit pe venit, fata de veniturile salariatilor angajati la un platitor de impozit pe profit.
Prin faptul ca legiuitorul nu a mentionat deducerea limitata in capitolul dedicat impozitului pe veniturile micro., nu inseamna ca in cazul salariatilor angajati la aceste tipuri de entitati, se se schimba regula impozitarii.
Asta este parerea mea si o sustin.
Consider ca prevederile din norme (pct. 12 alin (6) lit. a)), fac trimitere la cele doua articole nu dintru-un motiv de excludere ci de generalizare.
Eugen Pintea

alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#9 Mesaj de alexandrub »

Buna dimineata, va multumesc foarte mult pentru lamuriri si parerile legate de subiectul asta care pe mine m-a tinut in ceata cateva zile pentru ca articolul acela m-a scos brusc din convingerile mele. Precum v-am spus, nu ma pun cu monstrii sacri ai fiscalitatii dar cel mai mult tin sa aflu parerea celor de aici, de pe forumul saga care sunt cei mai buni.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#10 Mesaj de tomac »

Eugen, nu suntem în dezacord. Exact asta e și părerea mea :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#11 Mesaj de pinteae »

Stiu Cristi.
Din pacate, dintr-un exces de conservare, de multe ori suntem tentati (noi "aplicatorii" legislatiei), sa citim si sa aplicam legea mot-a-mot, fara sa facem o analiza de continut. Iar daca se "arunca" pe net cate un articol bomba, suntem pierduti.
Spor!
Eugen Pintea

alexan88
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 02, 2016 4:14 pm

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#12 Mesaj de alexan88 »

Am citit cu mare interes toata discutia, dar am ramas cu o intrebare(poate nu am fost atenta): Daca microintreprinderea nu are salariati, dar are bonuri de combustibil cu cui/cif si fara foi de parcurs. In acest caz cui ii calculez avantajul in natura? Sa zicem administratorului. Cum il declar? prin ce declaratii?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#13 Mesaj de pinteae »

Nu este cazul, nu sunt avantaje.
Eugen Pintea

stefanl140
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 15, 2011 3:29 pm

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#14 Mesaj de stefanl140 »

Cu scuzele de rigoare ca deschid din nou subiectul, pana acum am bagat toate bonurile de benzina la intrari N50, neavand foaie de parcurs si masina fiind pe contract de comodat.

Insa deoarece am trecut la microintreprindere ( impozit pe cifra de afaceri) sa inteleg ca restul de 50% devine avantaj in natura ? Probabil ca din 2017 pana acum sau mai clarificat lucrurile si cei mai experimentati ma pot sfatui corect.

Deci daca suntem microintreprindere si nu facem foaie de parcurs, cum introducem bonurile de benzina ?

MULTUMESC !
Ultima oară modificat Mie Noi 07, 2018 7:41 pm de către stefanl140, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bonuri combustibil microintreprindere

#15 Mesaj de septimiuv »

De ce crezi că ar fi diferit acum ca microîntreprindere?

Scrie răspuns