TVa la ONG

Mesaj
Autor
veresm75
Mesaje: 12
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

TVa la ONG

#1 Mesaj de veresm75 » Vin Apr 07, 2017 6:15 pm

Buna ziua. Tot cu Azil de batrani az intrebare. Deci este un ONG , inasarile sunt contabilizate in contul 704. Daca depaseste plafonul de 65000 Eur, trebuie inregistra ca platitor de tva_?
Va multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
ciolocaa141
Mesaje: 45
Membru din: Joi Mai 14, 2015 8:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: TVa la ONG

#2 Mesaj de ciolocaa141 » Sâm Apr 08, 2017 7:38 am

Conform Art. 292 alin (1) litera i) din Codul Fiscal sunt scutite de taxa "prestările de servicii și/sau livrările de bunuri strâns legate de asistența și/sau protecția socială, efectuate de instituțiile publice sau de alte entități recunoscute ca având caracter social, inclusiv cele livrate de căminele de bătrâni". Conform normelor metodologice "entitățile recunoscute ca având caracter social sunt furnizorii de servicii sociale prevăzuți de Legea asistenței sociale nr. 292/2011, cu modificările ulterioare, acreditați în condițiile legii, pentru activitatea acestora de prestare a serviciilor sociale așa cum sunt acestea clasificate în Nomenclatorul serviciilor sociale aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 867/2015."
In concluzie, ONG-ul trebuie sa fie acreditat si recunoscut ca furnizor de servicii sociale pentru a nu colecta TVA. Din cate stiu institutia care se ocupa e Agentia Judeteana pt. Plati si Inspectie Sociala.

Scrie răspuns