EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

Mesaj
Autor
roscam548
Mesaje: 38
Membru din: Mie Noi 20, 2013 11:12 am

EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#1 Mesaj de roscam548 »

Buna ziua tuturor,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine: Firma din Romania (importa utilaje agricole din Italia si le vinde in Romania) ,platitoare de TVA, inscarisa in ROI. Acum cumpara un utilaj agricol din Italia si ii factureaza unui client in Italia dar, marfa nu mai ajunge in Romania, ci o trimite direct clientului. Eu declar achizitia intracomunitara in 390 si facturez la export (factura iesire valuta, taxare inversa). Nelamurirea mea: din punct de vedere al ANAF trebuie sa mai indeplinesc si alte conditii, mai am nevoie de alte documente?

Va multumesc si va doresc o minivacanta minunata!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#2 Mesaj de balazse »

In prima faza nu discutam de export, numai daca discutam de o livrare in afara UE.
Ceea ce faci tu este o livrare in tara (Italia) si nu o achizitie intracomunitara, deoarece bunul in cauza nu paraseste teritoriul Italiei la achizitie.
Cel mai normal era, ca bunul la vanzare sa fie livrat pe baza de CMR din Italia in Romania, dupa care la vanzare pe baza de CMR sa fie livrat din Romania in Italia.
Este posibil sa gresesc, dar trebuia sa iti factureze cu TVA, precum si tu la fel vanzarea, sau cel putin sa te inregistrezi in scopuri de TVA in Italia, daca doresti sa faci comert pe teritoriul Italiei.

roscam548
Mesaje: 38
Membru din: Mie Noi 20, 2013 11:12 am

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#3 Mesaj de roscam548 »

Multumesc, o zi buna!

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#4 Mesaj de tudosien »

Facturare catre client din Romania dar livrare piese in India? Este export sau nu?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Nu
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#6 Mesaj de tudosien »

Pai de ce?
art.294 Cod fiscal:
"(1) Sunt scutite de taxă:
a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Uniunii Europene de către furnizor sau de altă persoană în contul său;"

OMFP 103/2016:
e) sunt considerate exporturi livrările de bunuri prevăzute la art. 294 alin. (1) lit. a) şi b) din Codul
fiscal şi acestea reprezintă livrările de bunuri care sunt transportate de pe teritoriul Uniunii
Europene, astfel cum este definit la art. 267 din Codul fiscal, în afara Uniunii Europene...


Nu gasesc nici unde vreo precizare ca beneficiarul/cumparatorul trebuie sa fie din afara Romaniei.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#7 Mesaj de fagarasa176 »

tudosien scrie:Pai de ce?
Ai citit la ce se refera art. 294 ?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#8 Mesaj de tudosien »

Da, la scutiri de taxa pentru exporturi printre altele.
Si eu am considerat la fel, ca nu e export si am facut factura cu TVA. Comisionarul vamal mi-a returnat-o motivand ca nu poate sa faca formalitatile de export pe o factura cu TVA la intern si sa o refac. De aici si intrebarea mea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#9 Mesaj de balazse »

Pana la urma ce se intampla exact?
Sunt doua unitati din Romania, care sunt inregistrate in scopuri de TVA.
A vinde catre B, iar B solicita ca livrarea sa se efectueze in afara UE?
Care sunt conditiile de livrare conform contract/comanda?
Daca B vinde mai departe in afara UE, atunci de ce ar trebui implicat A in vamuire?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#10 Mesaj de tudosien »

Conditiile din comanda sunt DAP india. B nu revinde nimic.A vinde catre B dar livreaza direct in India(e vorba de piese prototip pentru industria auto).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#11 Mesaj de balazse »

Dar firma B ce legatura are cu India? O data ce se realizeaza intre doua unitati din Romania, ce nu cred ca este normal ca sa se aplice conditia de livrare DAP India.
Daca s-a vandut intern bunurile, firma B sa isi rezolva exportul.
Parerea mea, este posibil sa fie gresit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#12 Mesaj de tomac »

Să facă B un aviz către India cu valoare zero și să-l dea la comisionar.
Clauza e ok. DAP exact asta și înseamnă - vânzătorul livrează la locul indicat de cumpărător.
Vezi ce spune OMFP 103/2016 - că e nevoie de factură pentru justificarea scutirii, dar dacă nu implică o tranzacție atunci factura nu mai este obligatorie.
Scutirea de taxă prevăzută la art. 294 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal se justifică de către exportator cu următoarele documente: factura, care trebuie să conţină informaţiile prevăzute la art. 319 alin. (20) din Codul fiscal, sau, dacă transportul bunurilor nu presupune o tranzacţie, documentele solicitate de autoritatea vamală pentru întocmirea declaraţiei vamale de export;
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#13 Mesaj de balazse »

Multumesc pentru informatii.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: EXPORT MARFA DIN ROMANIA IN ITALIA

#14 Mesaj de tudosien »

Si eu multumesc de informatii dar am facut factura fara TVA. La un eventual control am factura(conforma cu art. 319 alin. (20) CF si cu mentionarea art.294 alin. (1) lit. a)) si documentul vamal de export. Sa-mi demonstreze ei ca e musai sa fie din afara cumparatorul.

Scrie răspuns