Taxare inversa

Mesaj
Autor
loreta1
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 02, 2006 12:00 am

Taxare inversa

#1 Mesaj de loreta1 »

Buna ziua! Va solicit ajutorul din nou intr-o problemuta..Sunt platitor de tva si am facturat cherestea catre o societate, fara insa sa o livrez , intrucat au aparut ceva probleme, si probabil o voi livra dupa data de 1. Am si incasat banii pt aceasta cherestea. Ambele firme suntem platitoare de tva, deci am facturat cu taxare inversa, insa am inteles de la cineva ca trebuie sa platesc tva-ul aferent daca nu livrez marfa. Asa este?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Taxare inversa

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Cel care a mentionat acel lucru, nu a mentionat si de ce?
Sincer sa fiu, nu am avut un asemenea caz, dar sunt curios.

loreta1
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 02, 2006 12:00 am

Re: Taxare inversa

#3 Mesaj de loreta1 »

Multumesc, si bine v-am gasit. Nu, nu a mentionat. Este contabilul de la clientul caruia i-am facturat. Am tot cautat dar nu am gasit nimic nici sa imi confirme nici sa imi infirme acest lucru. Dar am gasit scris ca se aplica taxare inversa inclusiv la avansuri, si ma gandeam sa anulez factura initiala(daca are dreptate cel care mi-a zis), si sa refac factura cu una de avans.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Taxare inversa

#4 Mesaj de tomac »

Nu e adevărat. Se facturează cu taxare inversă. Dacă cel care a primit factura nu a primit și marfa, poate înregistra factura prin cont din grupa 32, urmând ca la data primirii efective să o treacă în cont de stoc primit efectiv (30 sau 37)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vasilec302
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 05, 2011 3:34 pm

Re: Taxare inversa

#5 Mesaj de vasilec302 »

Buna ziua.
Am si eu doua probleme referitoare la taxarea inversa intrucat din programul Saga pentru facturile de avans si stornare a avansului de masa lemnoasa nu imi prea articolul 4426=4427 si sumele corespunzatoare in jurnalul de cumparari si vanzari.
Am bifat in ecranul de sus cu T, am introdus factura si denumirea clientului si am salvat.
In ecranul de jos la tip articol am scris Nedefinit, la denumire articol: am scris avans masa lemonoasa, la tva o,la cont corespondent ct. analitic 419.1
Ma poate ajuta cineva sa clarific aceste situatii.
Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Taxare inversa

#6 Mesaj de septimiuv »

În jurnalul de cumpărări nu trebuie să apară. În cel de vânzări apare la referința 16.

Scrie răspuns