Service auto documente de intocmit

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Service auto documente de intocmit

#1 Mesaj de mereutad482 »

Un service auto intocmeste devize de reparatii care cuprind manopera si piese+ materiale. Devizele sunt insotite de comanda si, dupa caz , factura sau bon fiscal.
Intrarile de piese si materiale se inregistreaza ca marfuri (371) , se face aprovizionare in functie de comenzi si nu tinem piese in stoc.
In acest caz este obligatoriu de intocmit bonuri de consum, daca toate sunt trecute pe devize?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Service auto documente de intocmit

#2 Mesaj de herganiec »

cazul 1
aveti magazin cu amanuntul (clientul cumpara de la dvs)
piesele le achizitionati ca marfa si le vindeti ca marfa cu adaos nu va trebuie bon consum(vindeti unui client un acumulator auto de ex.) faceti factura si bon fiscal. Sanatate!
daca il monteaza pe masina, la service la dvs, ii mai faceti comanda si devizul pt garantie(nu e nevoie de bon consum).
cazul 2
aveti doar service auto (piesele de la dvs)
piesele le achizitionati ca materiale consumabile, piese de schimb, nu le puteti vinde cu adaos si va trebuie bon consum(inlocuiti la un client placutele de frana de ex.) ii faceti comanda, devizul pt garantie, factura(materiale conform deviz nr.. si alta linie manopera conform deviz nr..) si bonul fiscal.
PS. Stiu, in practica service-urile cumpara ca marfa totul , pun adaos si le vand ca materiale(cu adaos) la clienti :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Service auto documente de intocmit

#3 Mesaj de mereutad482 »

Au piesele achizitionate ca si marfuri , pentru a le putea pune ceva adaos comercial .
Veniturile se inreg conform deviz : 4111 sau 5311 = % 704- manopera , 707 piese si materiale , 4427 TVA
Descarcarea de gestiune se face global valoric.

Incasat amenda 1000 lei pentru lipsa bonuri de consum.

Pe bonul fiscal al casei de marcat scrie reparatii auto conform deviz.
Trebuie explicitat reparat , schimbat , inlocuit, incarcat freon,..... nr ore x tariful pe ora = .... Idem pentru piese si materiale , trebuie sa apara pe bonul fiscal.
Incasat AVERTISMENT

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Service auto documente de intocmit

#4 Mesaj de tomac »

Ce bonuri de consum dacă eu vând marfa clientului din magazinul propriu?
La mine scrie pe factură reparații auto conform deviz și am deviz anexat la fiecare factură. De ce mi-ar da amendă?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Service auto documente de intocmit

#5 Mesaj de mereutad482 »

Si eu am anexat deviz la fiecare factura, pe factura scrie reparatii conf deviz nr... .
La persoane fizice am bon fiscal cu "reparatii auto " conf deviz .

Nu avem magazin cu piese auto, ne aprovizionam cu piese strict conform comenzilor pentru reparatii, le-am inregistrat ca marfuri si le vindem conform devizului.

Scrie răspuns