program lucru cim

Mesaj
Autor
camere
Mesaje: 104
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: program lucru cim

#16 Mesaj de camere »

in CIM nu este specificat, doar in actul aditional.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: program lucru cim

#17 Mesaj de paund852 »

un contabil care are contracte de munca partiale la 3-4 angajatori cu 2ore-4 ore lucrand mai mult de acasa cum semneaza condica?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: program lucru cim

#18 Mesaj de balazse »

Pentru CamerE
Actul aditional face modificare la datele din contract, deci este bine.

Pentru PaunD852
Citeste art.108-art.110 din Codul Muncii.

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: program lucru cim

#19 Mesaj de balintk »

Codul de procedura fiscala:ART. 109
  Reguli pentru conducerea evidenţelor contabile şi fiscale
  (1) Evidenţele contabile şi fiscale se păstrează, după caz, la domiciliul fiscal al contribuabilului/plătitorului, la sediul social ori la sediile secundare ale acestuia, inclusiv pe suport electronic, sau pot fi încredinţate spre păstrare unei societăţi autorizate, potrivit legii, să presteze servicii de arhivare.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), evidenţele contabile şi fiscale ale exerciţiului financiar în curs se păstrează, după caz, la domiciliul fiscal al contribuabilului/plătitorului, la sediul social ori la sediile secundare ale acestuia sau, în perioada 1-25 a lunii următoare perioadei fiscale de raportare, la sediul persoanei fizice ori juridice autorizate pentru prelucrarea lor în vederea întocmirii declaraţiilor fiscale.

Deci, contabilii angajati cu contract de munca partiala pot lucra acasa? Eu asa inteleg ca acesti salariati nu au voie sa duca la domiciliu actele, doar persoanele fizice sau juridice autorizate la sediul lor.
Putem face acte aditionale cu mentiunea: 20 ore pe luna inegal in intervalul programului de lucru al angajatoruuialui intre orele 6,00 - 22,00 la solicitarea angajatorului?
Ce se intampla daca in actul aditional este mentionat ca se lucreaza 8 ore/ luna inegal in perioada 10-15 a lunii, iar actele sosesc in 18 a lunii? sau transmitem declaratiile in 21, sau facem o angajare din 28 a lunii? Modificam in fiecare data actul aditional?

Scrie răspuns