venituri din chirii ,refacturare utilitati

Mesaj
Autor
samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

venituri din chirii ,refacturare utilitati

#1 Mesaj de samoilac »

buna ziua,
va rog frumos un sfat ,soc.platitoare de tva cu venituri numai din chirii factureaza lunar chirii fara tva si refactureaza utilitatile,deoarece clientii nu au contracte de utilitati
inreg.contabile ptr.utilitati refacturate clientilor 4111=%461 si 4427,iar fact de utilitati primite de la furniz.(en.el,gaze ,apa) % 461si 4426/401;
cifra de afaceri nu atinge plafonul de 220000 lei pe an,motiv ptr.care ar dori sa iasa de la tva,problema ar fi relatia cu clientii (platitori de tva) ei nu-si vor mai deduce tva ;
ptr. celelalte cumparari societatea noastra nu deduce tva(integral nedeductibil) ,tinand cont de tva split incepand cu anul urmator ma gandeam ca ar fi mai bine sa nu mai fie soc.plat.de tva,dar ii vom dezavantaja pe clienti

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#2 Mesaj de tomac »

Așa și?
Un font mai mare și mai colorat? Nimic?
Chiar e nevoie de postări scrise așa cu caractere bold, cât mai mari?
Ai impresia că primești sfaturi mai bune?!
Ce sfat ai aștepta când tu de fapt nu spui ce dorești de fapt? Să nu-i dezavantajezi? Că nu mai deduc ei TVA la niște sume? Să facă ei contract cu furnizorii de utilități.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#3 Mesaj de samoilac »

Scuze pentru scrisul cu font mare ,nu am observat decat dupa ce am postat.
As dori sa devina neplatitor de TVA incepand cu anul urmator.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#4 Mesaj de scortarum »

Daca le facturezi acum 119 lei (100+tva) si de la anul doar 100, unde-i dezavantajul clientilor tai? Acum platesc 119 si deduc 19. De la anul platesc numai 100 si nu deduc nimic. E egal.

samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#5 Mesaj de samoilac »

Daca am fact.de utilitati primita de la furnizor 119 lei si voi fi neplatitor de tva voi inreg.461=401 119lei si voi refactura utilitatile catre clienti(deoarece este consumul lor) 4111=461 tot 119 inclus tva,nu pot sa le facturez doar 100 de lei si poate daca vor fi nemultumiti ca nu-si deduc tva probabil ca isi vor incheia contracte cu furnizorii de utilitati pentru ca nu sunt sume chiar mici si luna de luna se aduna.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#6 Mesaj de costachet982 »

samoilac scrie:Daca am fact.de utilitati primita de la furnizor 119 lei si voi fi neplatitor de tva voi inreg.461=401 119lei si voi refactura utilitatile catre clienti(deoarece este consumul lor) 4111=461 tot 119 inclus tva,nu pot sa le facturez doar 100 de lei si poate daca vor fi nemultumiti ca nu-si deduc tva probabil ca isi vor incheia contracte cu furnizorii de utilitati pentru ca nu sunt sume chiar mici si luna de luna se aduna.
scortarum a dat un exemplu din care sa intelegi ca acel client tot 119 scoate din buzunar ca e cu tva factura de la tine sau nu ( ptr utilitati)

p.s. din ce am citit eu fata de refacturari utilitati nu este bine sa utilizezi ct 461 ci cont de chelt ptr ce primesti si ct de venituri ptr ce refacturezi..

samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#7 Mesaj de samoilac »

De acord tot 119 lei incasez ,dar clientul isi va inreg.in chelt.toata suma,eu ma refeream la ei ca nu-si mai deduc tva daca eu voi fi neplatitor si le voi factura fara tva.
Inregistrez utilitatile prin contul 461 deoarece nu este consumul meu si nici nu fac venit din consumul lor de energie,gaze si apoi sa platesc imp.pe venit.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#8 Mesaj de costachet982 »

samoilac scrie:De acord tot 119 lei incasez ,dar clientul isi va inreg.in chelt.toata suma,eu ma refeream la ei ca nu-si mai deduc tva daca eu voi fi neplatitor si le voi factura fara tva.
Inregistrez utilitatile prin contul 461 deoarece nu este consumul meu si nici nu fac venit din consumul lor de energie,gaze si apoi sa platesc imp.pe venit.
pai stiu de ce mergi pe 461 ca sa eviti un imp pe venit ptr ceva ce nu e al tau de fapt dar eu ti-am scris ca nu e bine....
461 se foloseste doar cand documentele nu sunt pe numele tau...in cazul de fata utilitatile sunt facturate catre tine nu catre chiriasul tau...atentie....ca eu am dreptate..

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#9 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
srl platitor de tva A inchiriaza un spatiu comercial de la alta firma B neplatitoare de tva care-I factureaza chiria fara tva.
Srl A subinchiriaza spatiul comercial catre srl C care este neplatitor de tva si caruia trebuie sa-i refactureze chiria,
1.a-I refactureaza A catre C cu tva sau fara tva chiria ?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#10 Mesaj de tomac »

Depinde. Ce scrie în contractul de închiriere?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#11 Mesaj de tudoraf841 »

acum intocmeste contractul de inchiriere intre firma A si firma C ,
ce ar trebui mentionat in contract privitor la cota de tva cu care se factureaza , si daca firma A care factureaza de exemplu cu tva ce implicatii sant pt. A
-daca factureaza cu tva
-daca factureaza fara tva

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#12 Mesaj de tomac »

Menționează dacă la prețul chiriei adaugă sau nu TVA.
Dacă A este plătitor și are drept de subînchiriere, primit de la proprietarul B, atunci poate factura, implicit, chiria fără TVA. Dar nici nu are drept de deducere pentru nici o achiziție legată de bunul închiriat de la B.
Dacă în contract menționează că la preț se adaugă TVA sau că prețul include TVA atunci înseamnă că A optează pentru taxarea chiriei și va emite factură cu TVA și își va și exercita dreptul de deducere pentru orice TVA facturat lui pentru bunuri și servicii legate de acea chirie. Va fi necesar să depună la organul fiscal competent și o notificare pentru aplicarea taxării la acea chirie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#13 Mesaj de tudoraf841 »

multumesc mult si o zi buna in continuare

tatuv
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#14 Mesaj de tatuv »

Buna ziua,
am o firma care este microintreprindere si inchiriaza spatii la care refactureaza utilitatile(facturile de utilitati sunt pe numele firmei care inchiriaza ,doar ca nu sunt consumuri ale ei)
Foloseste contul 461 ,nu foloseste conturile de venit si cheltuieli ,cum este corecta monografia?

Daca foloseste contul de venituri se ajunge mai repede la plafonul trecerii firmei la impozit profit si plus ca plateste impozit pe venit micro.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: venituri din chirii ,refacturare utilitati

#15 Mesaj de tomac »

Da, este corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns