Opinii legate de control ANAF

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Opinii legate de control ANAF

#1 Mesaj de tomac »

Am fost plecat o săptămână. În perioada respectivă, la o firmă, îmi veni control de la ANAF. Și ei zic că e control inopinat nu de fond că au evaluat ei un risc acolo. Și îmi constată niște chestii. Cu care eu nu sunt de acord. Și ei zic așa: că au stabilit prin control inopinat diferențe de impozit pe profit și diferențe de TVA. La TVA pentru că ei consideră anumite sume ca fiind nedeductibile. Dar...dispun depunerea de rectificative la D101 pentru anii în care constată diferențe. Și mai dispun corectarea deconturilor pentru perioadele în care ei constată că nu aș fi avut drept de deducere. Dispoziția de măsuri privind depunerea de rectificative la 101 și de cerere de corecții materiale nu indică baza legală a măsurii. Pur și simplu e o dispoziție emisă în baza codului de procedură fiscală.
Ulterior le-am arătat OPANAF 3604/2015 și ia-m întrebat în care din cele 3 situații mă încadrez. Nu mi-au indicat niciuna.
Eu sunt de părere că pierderea dreptului de deducere, sumele stabilite suplimentar de plată, se înscriu la rd.38 din decont nu se face cerere de corecție materială. Pentru că acea corecție se face urmare a unei erori materiale nu pentru diferențe de interpretare legate de exercitarea dreptului de deducere.
Acum întrebare: știți voi vreo bază legală pentru astfel de măsuri? Că eu nu știu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#2 Mesaj de badoid134 »

decat sa se mai faca inspectie, RIF si Decizie de impunere, se da dispozitie de masuri la control inopinat, tot aia e. asta e "celeritate".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Opinii legate de control ANAF

#3 Mesaj de tomac »

Nu e tot aia. Și nu asta am întrebat. Mulțumesc oricum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#4 Mesaj de badoid134 »

Codul de procedura fiscala

art. 113 al. (2) lit. j)
(2) în scopul efectuării inspecției fiscale, organul de inspecție fiscală procedează la:
...
j) sancționarea potrivit legii a faptelor reprezentând încălcări ale legislației fiscale și contabile constatate și dispunerea de măsuri pentru prevenirea și combaterea abaterilor de la prevederile legislației fiscale și contabile;

art. 118 al. (8)
8 ) Contribuabilul/Plătitorul are obligația să îndeplinească măsurile prevăzute în actul întocmit cu ocazia inspecției fiscale, în termenele și condițiile stabilite de organul de inspecție fiscală.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Opinii legate de control ANAF

#5 Mesaj de tomac »

Hoooo, știu asta. Cred că nu m-am făcut înțeles. Ceea ce indici aici e baza legală pentru ca ei să dea dispoziții. Dar dispozițiile nu pot fi date fără să se regăsească ca procedură în legislația fiscală. Adică ele trebuie să aibă o bază legală.
Asta nu e sancțiune. E o chestiune de interpretare fiscală. Eu nu am încălcat legislația fiscală și nici cea contabilă. Fiscul spune că nu aveam drept de deducere la cheltuiala cu lemnul de foc de exemplu pentru că nu are legătură cu activitatea mea economică. Eu am considerat cheltuiala deductibilă. E lemn folosit la încălzirea unui spațiu de producție închiriat unde cazanul de încălzire este pe lemn.
Deci vorbim despre recunoașterea fiscală sau nu a unor cheltuieli. Acum, problema e asta: de ce să fac cerere de corecții materiale la decont de exemplu și să nu-mi exercit dreptul de deducere a TVA în luna în care spun ei că mi l-am exercitat fără drept, dacă OPANAF 3604/2015 nu are prevăzută o astfel de situație? Care este baza legală exactă pentru rectificarea decontului? De ce să rectific D101 pe anul respectiv? Care e baza legală? Adică ANAF reglemetează clar situațiile în care se fac rectificative la D101 și se corectează erorile materiale în D300. NU găsesc nicăieri că rectificarea se face și la dispoziția organului de control pentru diferențe de impozite și taxe stabilite suplimentar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#6 Mesaj de catalin.rusinaru »

Din cate am inteles si am citit in OPANAF 3604/2015 va dau dreptate, dar sunt curios cum se va rezolva.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Opinii legate de control ANAF

#7 Mesaj de ferenta »

Am o cunoștință care a avut un caz asemănător, undeva în toamna anului trecut și care atunci când a întrebat de temeiul legal, i s-a spus verbal, nu în scris, că intrucțiunile la OMFP 3604/2015, anexa 1, pct.3, lit.b.Evident că nu a fost de acord cu această interpretare dată de organul fiscal, deoarece de acolo se înțelege clar că nu pentru aceste cazuri este lit.b.Dar cum la noi este interpretabil orice, nefiind vorba de sumă mare, și cum avea și încă are probleme de sănătate, ca să nu ia medicamente în plus :) , a întocmit cererea de corecție materială!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#8 Mesaj de badoid134 »

chiar, mai ales daca e suma mare, e de preferat dispozitia de masuri in urma unui pv de control inopinat decat inspectia (iminenta) cu tot calabalicu... luati-o ca o preventie, o indrumare :D ...

CPF- Art. 7 Rolul activ...
...
(2) Organul fiscal are obligația să examineze starea de fapt în mod obiectiv și în limitele stabilite de lege, precum și să îndrume contribuabilul/plătitorul în aplicarea prevederilor legislației fiscale, în îndeplinirea obligațiilor și exercitarea drepturilor sale, ca urmare a solicitării contribuabilului/plătitorului sau din inițiativa organului fiscal, după caz.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Opinii legate de control ANAF

#9 Mesaj de stroer1948 »

Si eu sunt de parere ca sumele respective se vor trece in decontul urmator. Este ca atunci cand se omite o factura (la declarare) sau facturi venite cu intarziere: nu ti se permite corectie la decontul perioadei respective.
Eu sunt mai curios insa, daca vrei sa impartasesti cu noi, care a fost "riscul" pe care ei l-au evaluat si din ce domeniu este firma respectiva. Ah.. si bineinteles, facturile despre care i au spus ca nu exista dreptul de deducere, ce contineau ?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Opinii legate de control ANAF

#10 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
eu consider ca e legala deducerea ptr lemne, ca sunt utilizate indirect la productie ( sau ce se face acolo)
cred ca e bine sa faci o adresa cu situatia respectiva sa-ti raspunda oficial la interpretarea cazului.
e o parere
in practica eu , in locul tau, mai ales daca nu sunt efecte mari, as da rectificative.......stiu ca e orgoliul profesional in joc dar nu avem sanse de castig noi...decat daca avem client potent financiar si doritor sa se bata prin instanta cu anaf-ul..


p.s. nu cunosc baza legala ptr acea modalitate de masuri dispusa

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Opinii legate de control ANAF

#11 Mesaj de serbanm815 »

In opinia mea , nu ar trebui sa faceti dv. declaratii rectificative . Daca au constatat ,,nereguli ", n-au decat
sa faca proces verbal , sa scrie temeiul legal , sumele date jos sa fie evidentiate separat , sa calculeze dobanzile
(daca este cazul) si sa va ceara un punct de vedere .....
P.verbal se poate contesta (eu asa as proceda ) . Daca sunteti de acord cu sumele calculate de ei , p,verbal il
inregistreaza in fisa pe platitor si va da un termen de plata .
Eu cred ca ei merg la sigur cand patronul e singur la ,,discutii "si spera ca e suficient de speriat ca sa plateasca
de buna voie fara alte explicatii ....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Opinii legate de control ANAF

#12 Mesaj de tomac »

Au făcut proces verbal. În urma unei inspecții inopinate. Și au lăsat dispoziție de măsuri pentru rectificative și corecții în condițiile în care au scris clar că au stabilit diferențe de impozit și TVA.
Nu sunt de acord cu ce au stabilit. Eu susțin că la un inopinat nu poți stabili diferențe de impozite și taxe. Contravine oricărei logici a codului de procedură fiscală. Și la fel nu poți da dispoziții de corecții dacă eu nu am completat eronat declarațiile ci pentru că tu ai stabilit diferențe de impozite și taxe.
Problema e că un astfel de raport nu poate fi contestat decât în instanță.
Și mai e o problemă - am dispoziție de măsuri. Dacă nu o duc la îndeplinire e amendă. Dacă o duc la îndeplinire înseamnă că sunt prost. Și o pot contesta, dar tot în instanță că nu e act administrativ fiscal. Dar e o dispoziție dată urmare unui raport ce nu respectă codul de procedură fiscală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Opinii legate de control ANAF

#13 Mesaj de serbanm815 »

Este un abuz , asta e foarte clar .
In cazul asta nu prea aveti multe variante , daca sumele nu sunt prea mari mergeti pe
varianta rectificativelor (probabil ca patronul a semnat ,,ca nu are obiectiuni" ).
Daca vroiau dadeau amenzi (gaseau ei ceva....) si tot dracul ala era . Cu actiune in
instanta dureaza f.mult si costuri mari ..., oricum faci , tot ei sunt in avantaj .
Ultimul cuvant il are patronul , in general ei vor sa plateasca numai sa scape , asa ca
dv. va consumati timpul si energia si nu se merita , din start e o cauza pierduta .
Ne-am obisnuit sa ne resemnam ....

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Opinii legate de control ANAF

#14 Mesaj de scortarum »

E vorba de art. 151 (4) din NCPF

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Opinii legate de control ANAF

#15 Mesaj de tomac »

Marius, nu are nici o treabă articolul ăla cu ce au făcut ei pe fond. Citiți art.134 CPF și vedeți dacă pe inopinat se pot stabili diferențe. Nu se pot. Citiți art.105 care spune că eu sunt cel care corectez declarațiile.
Citiți OMFP 3604/2015 unde se spune că se poate face corecția decontului care spune că pot cere corecția decontului dacă am înscris în el, în mod eronat diferențe stabilite de organele de control - înscriere eronată însemnând că am trecut acele diferențe la alte rânduri decât cele în care trebuia să le trec.
În nici un caz un PV de control inopinat nu poate stabili diferențe de impozite și taxe. O inspecție fiscală da, dar nu un control inopinat. Corecția declarațiilor se face dacă au fost întocmite corect de către contribuabil nu dacă organul de control stabilește diferențe.
E un non-sens alăturarea noțiunilor respective: " diferențe stabilite de organul de control" și "depunerea de rectificative pentru diferențe stabilite".
Eu am pregătit contestația. Nu sunt sume mari. Momentan de la firmă se codesc așteaptă să vadă cât le cere avocatul. Depinde de ei. Eu discut aici despre un principiu. E ilogic ce se întâmplă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns